אלפים משתתפים במצעד החיים ה-25 בפולין

צעירים מעשרות מדינות שמלווים ב-100 ניצולי שואה ווטרנים מצבאות ארה"ב ובריה"מ, צועדים ממחנה אושוויץ אל בירקנאו. הערב: טקס נעילה בקיבוץ לוחמי הגטאות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
הארץ

כעשרת אלפים צעירים מ-35 מדינות משתתפים היום (חמישי) במצעד החיים השנתי ממחנה אושוויץ בפולין למחנה בירקנאו הסמוך, זו השנה ה-25. לצעירים הצטרפו כ-100 ניצולי שואה וותיקי הצבא ארצות הברית וברית המועצות שהשתתפו בשחרור מחנות ההשמדה.

הבוקר התקיים טקס "לכל איש יש שם" במשכן הכנסת במהלכו הוקראו שמות קורבנות השואה. בטקס השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, שרי הממשלה וחברי כנסת. באוהל יזכור ביד ושם התקיים בצהריים טקס אזכרה ממלכתי, וב-19:45 תתקיים עצרת בבית לוחמי הגטאות בסימן 70 שנה לגירוש מגטו ורשה. אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה יינעלו בשמונה בערב.

בטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה , אמר נשיא המדינה כי "היהודים שחיו בגרמניה העשירו את תרבותה. העלו את רמתה המדעית. העשירו את כלכלתה. ככל יהדות אירופה. מדוע זיהה אותם היטלר, כגדולי אויביו? התשובה הנוקבת היא: שכוחם המוסרי של היהודים היה מסוכן יותר בעיניו מכוחם הצבאי של שכניו. גאה אני על היותנו אויבו המושבע של הרֶשע הנאצי. גאה אני על מורשת אבותינו, שהיא ניגודה הגמור של תורת הגזע".

7 מתוך 7 |
מצעד החיים תשע"ב
1 מתוך 7 |
מצעד החיים יוצא ממחנה אושוויץ
2 מתוך 7 |
מצעד החיים תשע"ב

פרס התייחס גם לאיום האיראני ואמר כי "איראן עומדת במרכז האיום הזה. היא מרכז הטרור. היא מהווה איום על שלום העולם. אין מקום להמעיט ביכולותיה הגלויות והגנוזות של ישראל להתמודד עם איום זה".

ראש הממשלה, , הקדיש את עיקר נאומו בטקס לנושא איראן, וקרא ליישם את לקחי השואה כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. בנאום תקיף, אמר נתניהו כי "איראן חמושה בנשק גרעיני היא איום קיומי על ישראל, היא מהווה איום גם על מדינות אחרות באזור ומהווה איום על שלום העולם. חובה למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זוהי חובתו של העולם, אבל מעל הכל זוהי חובתנו". לדבריו, "זיכרון השואה איננו רק ענין טקסי. זה איננו רק עניין של זיכרון היסטורי. לעולם לא נטמון את ראשינו בחול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ