יום הזיכרון לשואה ננעל בעצרת בקיבוץ לוחמי הגטאות

בטקס המרכזי שחותם את יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ומתקיים בסימן 70 שנה לגירוש מגטו ורשה, משתתפים כ-10,000 איש, בהם שישה מדליקי משואות

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

כמדי שנה, גם הערב (חמישי) מתקיימת עם תום יום הזיכרון לשואה ולגבורה העצרת המרכזית לנעילת היום בבית לוחמי הגטאות. העצרת, בה משתתפים שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, וכ-10,000 בני אדם, מתקיימת השנה בסימן 70 שנה לגירוש הגדול מגטו ורשה.

בעצרת מודלקות שש משואות על ידי ניצולי שואה ומוצגת תוכנית אמנותית בהשתתפות להקת המחול הקיבוצית והרכבים שונים. אחד ממדליקי המשואות בעצרת הוא האמן ארדין האלטר, בנו של האדריכל והאמן רומן האלטר, שנפטר לפני חודשיים בלונדון. האלטר האב, ניצול שואה שהיה בן 85 במותו, היה ידיד בית לוחמי הגטאות ועזר רבות למוזיאון במשימתו להנצחת זכר השואה.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

רומן האלטר נולד בשנת 1927 בחודץ', פולין. עם פרוץ המלחמה הועבר לגטו בלודז', שם הועסק בעבודות כפייה. ב-1942 נשלח, לאחר שכל משפחתו הושמדה, למחנה אושוויץ ומשם למחנה הריכוז שטוטהוף, ואחר כך שימש כעובד כפייה בדרזדן. עם תום המלחמה עבר האלטר להתגורר בבריטניה והיה לארכיטקט ואמן. הוא היה שותף לחזון שהביא להקמת אגף הילדים "יד לילד", שבמתחם בית לוחמי הגטאות על שם יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הרעיון להקמת "יד לילד", להנצחת זכרם של מיליון וחצי ילדים יהודים שנספו בשואה, נולד בעקבות שיחה בין יצחק "אנטק" צוקרמן לרומן האלטר. אנטק חש שהמוזיאון ההיסטורי אינו שלם ללא אגף זיכרון לילדים. לאחר מותו של אנטק, פותח הרעיון על ידי רומן האלטר ובנו ארדין. הרעיון היה להקים בניין שבו שלוש קומות, המזכיר בצורתו ארמון חול של ילדים. התוכנית עובדה על ידי האדריכל רם כרמי.

האלטר ובנו עיצבו את חלונות הוויטראז' המעטרים את "יד לילד", שמבוססים על ציורי ילדים מגטו טרזין. האב ובנו עבדו בהתנדבות, מתוך רצון להנציח, בין השאר, את בני משפחתם שנספו. בבית לוחמי הגטאות ציינו כי הכניסה למוזיאון חופשית החל מהיום ועד לערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כחלק מאירועים מיוחדים שיתקיימו לכל אורך השבוע, עם סופרים, חוקרים ואמנים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ