בעקבות האסון, בהר הרצל נערכים לטקס יום עצמאות צנוע

כשלים הנדסיים נמצאו במתחם טקס יום הזיכרון ביד לבנים בירושלים, וחלק ממנו יפורק. את המתחם אישרו המהנדסים האחראים על הטקס בהר הרצל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

גורמים המעורים בהפקת טקס יום העצמאות על הר הרצל אמרו היום (חמישי) כי המהנדס שהוזמן לאתר אישר את חידוש העבודות במתחם האסון לקראת האפשרות שהטקס אכן יתקיים במקום. על פי התכנית המסתמנת, מתכונת הטקס תשתנה והוא ילבש אופי צנוע הרבה יותר. "אי אפשר לקיים טקס מנקר עיניים אחרי אסון שכזה", אמרו הגורמים. על פי התכנית, הגשר לא יוקם מחדש ובמקומו יוצבו שני מגדלי תאורה משני צידי הרחבה. במקביל, הטקס יתמקד במעמד הדלקת המשואות.

היום החלה מלאכת פינוי חלקי הגשר שקרס, לאחר שהמשטרה השלימה את איסוף הראיות במקום. יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, שוחח עם השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', וביקש ממנו להאיץ את פעילות החוקרים במתחם כדי לאפשר למרכז ההסברה לחדש את החזרות לאירוע.

בשעות הבוקר, שקלו מארגני הטקס להעביר את האירוע מרחבת קבר הרצל אל רחבת הכניסה למשכן הכנסת: בימים האחרונים הותקנה ברחבה במה גדולה וטריבונות בהיקף זהה לזה שעל הר הרצל, לקראת עצרת יום הזיכרון שאמורה להתקיים בה. ריבלין, הדמות הבכירה בטקס יום העצמאות, הבהיר כי הוא רואה חשיבות רבה בקיום האירוע בהר הרצל וכי האפשרות להעתיק את הטקס ירדה מעל הפרק. כך או אחרת, מרכז ההסברה החליט לבטל את החזרה הגנרלית, שאמורה היתה להתקיים ביום שני הקרוב.

פינוי עמוד התאורה שקרס בהר הרצלצילום: שירן גרנות

איך לדעתכם צריך להתקיים הטקס בהר הרצל? ספרו לנו בפייסבוק

בתוך כך, קריסת גשר התאורה עורר בהלה רבה בקרב מארגני טקסי יום הזיכרון ויום העצמאות בכל רחבי הארץ: משרד הביטחון שכר את שירותיהם של עשרות אנשי בטיחות ומהנדסים כדי שיאשרו מחדש את עשרות מתחמי טקסי יום הזיכרון בשבוע הבא, וגם ברבות מהרשויות המקומיות נערכו לבדיקות מקיפות יותר של במות הבידור המתוכננות.

בעקבות הבדיקה, התגלו שורה של כשלים הנדסיים במתחם טקס יום הזיכרון בבית יד לבנים בירושלים, ומשרד הבטחון הורה לפרק חלקים ממנו. את המתחם אישרו שני מהנדסי הבטיחות האחראים על מתחם טקס יום העצמאות על הר הרצל. מיד עם היוודע דבר האסון בהר הרצל, שכר משרד הבטחון יועץ בטיחות מטעמו שהחל בבדיקת מתחם יד לבנים, לאחר שהתברר כי השניים עומדים מאחורי אישורי הבטיחות שניתנו לו. גורמים במשרד הבטחון אמרו אתמול כי בבדיקה התגלו ליקויים שונים בעקבותיהם הורה היועץ על פירוק חלק מהמתחם, הכולל טריבונות למוזמנים לטקס, בהם ראש הממשלה. לדברי הגורמים, מיד עם קבלת ההנחיה החלו עבודות לתיקון הליקויים ולהקמת מתקנים חלופיים שעל פי ההערכה יושלמו במהלך שעות היום.

מקורות בכנסת סיפרו היום כי עם היוודע דבר האסון הוחלט לקיים גם בדיקה נרחבת של הטריבונות והבמה שהוקמו ברחבת הכניסה למשכן. "אנחנו משוכנעים כעת לא במאה, אלא ב-1000 אחוזים שהמתחם תקין ויכול לקלוט את הקהל ומשתתפי העצרת", אמרו בכנסת. הטקס בכנסת, שעלותו 1.5 מיליון שקלים, נערך במימון משותף של הכנסת, משרד הביטחון והביטוח הלאומי.

מוקדם יותר היום התקיים בבית משפט השלום בירושלים דיון בהארכת מעצרם של ארבעה בני אדם החשודים בעבירות של גרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. אחד החשודים שוחרר לבסוף מבלי שהתקיים דיון בעניינו, ואילו שלושת הנותרים, ביניהם המהנדס האחראי על הטקס, אורן ורשבסקי, ומנהל הבטיחות בחברה שהקימה את גוף התאורה שקרס, איציק צוקר, שוחררו בתנאים מגבילים - אך המשטרה ביקשה לעכב את ביצוע ההחלטה.

קיימת מחלוקת בין המהנדס ומנהל הבטיחות באשר לשאלה האם ניתן אישור להקמת גוף התאורה. באי כוחו של צוקר טוענים כי בערב פסח התקיימה פגישה בהר הרצל בה נכחו, מלבדו, ורשבסקי וכן מפיק האירוע, אלכס סלע, ובה אישר המהנדס בעל פה כי גשר התאורה תקין.

מנגד טוען סנגורו של המהנדס, עורך הדין גיא ביים, כי מרשו מעולם לא העניק כל אישור להקמת גוף התאורה. לדבריו, המהנדס ביקש לקבל נתונים מגורמים בהפקת האירוע אודות המשקל שיכול לשאת גוף התאורה, אך מעולם לא קיבל תשובה, ולכן לא ייתכן שהעניק את הסכמתו. בנוסף, טוען המהנדס כי כלל לא ברור אם הוא עצמו אחראי לקונסטרוקצייה שקרסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ