משרד הפנים הכיר ב-2,000 ניצולים, האוצר לא נותן קצבה

השר ישי מקדם מתן פיצויים לניצולים שחיו במלחה"ע ה-2 בערים שנכבשו בידי הנאצים, אך במדינות שלא נכבשו באופן מלא. האוצר מתנגד למהלך

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

משרד האוצר הודיע אתמול (חמישי) כי הוא מסרב להכיר בכ– 2,000 קורבנות רדיפת הנאצים לשם קבלת קצבאות או פיצויים, במסגרת חוק נכי רדיפות הנאצים. זאת, בתשובה לפנייה מצדו של שר הפנים, אלי ישי, המנסה לקדם בחודשים האחרונים יוזמה שתאפשר לניצולים שחיו בערים שנכבשו על ידי גרמניה במלחמת העולם השנייה, במדינות שלא נכבשו באופן מלא, להוסיף את עיר הולדתם למרשם האוכלוסין ובכך לקבל פיצויים.

הניצולים, שבמלחמה התגוררו בין היתר ביוון ובתוניסיה, לא נדרשו למסור עם עלייתם לארץ את שמות הערים שמהן עלו, ולכן בידי הרשויות בישראל אין כיום תיעוד רשמי הקובע כי חיו בערים בכיבוש נאצי. בתגובה לפניותיו של ישי, שיגר אתמול רפרנט באגף התקציבים במשרד האוצר, עמית סדן, הודעה למשרד הפנים ובה קבע כי, "המשמעות התקציבית למתן אישור לתוספת עיר לידה ללא צורך בהצגת אסמכתאות, בהנחה שכל 2,000 האיש שצוינו בפוטנציאל יהיו זכאים לקצבאות בשל כך, הינה כ– 60 מליון שקלים לשנה. לפיכך אגף התקציבים מתנגד".

ישי החל במאמצים כבר לפני חודשים אחדים, בעקבות פניות שקיבל מכמה ניצולי שואה שהתקשו להוכיח למשרד הפנים שנולדו בערים שהיו בכיבוש גרמני במלחמת העולם השנייה. אחד הפונים לישי היה אליהו חדד מקרית גת, שבזמן המלחמה התגורר באי ג'רבה השייך לתוניסיה. "ביום עלייתי, פקיד הסוכנות רשם שמקום הולדתי הוא תוניסיה בלבד", כתב חדד, "נודע לי שמגיעים לי פיצויים מגרר מניה כמו לשאר יהודי ג'רבה. החלטתי לפנות למשרד הפנים כדי לקבל את האישור. פקידי המשרד סירבו לתת לי את האישור המבוקש בטענה שאין אצלם רישום שכזה". חדד מנה ארבעה עדים שיוכלו לאשר כי הוא אכן נולד בג'רבה.

טקס אזכרה ממלכתי באוהל יזכור ביד ושם צילום: יהונתן ליס

בעקבות הפניות, כתב ישי לעמיתו, שר האוצר יובל שטייניץ, בבקשה שיאפשר לניצולים להביא לרישום עיר מגוריהם על סמך תצהיר שימסרו, גם אם אין בידיהם מסמכים שיעידו על נכונות ההצהרה. "בעקבות פניות שקיבלתי של תושבים שבמרשם האוכלוסין לא רשום מקום לידתם המלא, אלא רק ארץ הלידה, ואשר זקוקים לרישום זה כדי להיות מוכרים כזכאים לגר מלאות כניצולי שואה, הנחיתי את לשכות רשות האוכלוסין וההגירה להשלים את רישום מקום הלידה על סמך תצהיר של המבקשים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ברצוני, במסגרת הסמכויות הנתונות לי לפי חוק מרשם האוכלוסין, להקל על אוכלוסיה זו של ניצולי השואה ולהסתפק לצורך השלמת הרישום בתצהיר". אתמול, כאמור, הגיעה למשרד הפנים תשובתו השלילית של משרד האוצר בעניין.

ממשרד הפנים נמסר: "כחלק מעבודת מטה מסודרת נדרשה בדיקה מקדמית של הסוגיה מהיבטיםשונים, אם המשפטי, אם הכלכלי או כל היבט אחר לפני שניתן להתקדם. התכתובת שהוצגה הינה תכתובת ראשונית בין הדרגים המקצועיים בשני המשרדים ואינה משקפת כל החלטה או עמדה סופית ובוודאי לא התנגדות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה לדברים: "מדובר בתכתובת פנימית ומקצועית בין משרדי ממשלה. אנו לא מתכוונים לנהל דיונים מקצועיים בתקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ