יאיר אטינגר
רויטל בלומנפלד

התנועה הקונסרבטיבית בישראל החליטה אתמול בהצבעה דרמטית לאשר הסמכה של רבנים הומואים ולסביות, ובכך להצטרף לסמינרים להכשרת רבנים של התנועה בארה"ב. בית המדרש לרבנים קונסרבטיבים ע"ש שכטר יקבל כבר בשנת הלימודים הבאה סטודנטים חד מיניים לקראת הכשרתם כרועים רוחניים.

שאלת הסמכתם של רבנים הומואים ולסביות מטלטלת את התנועה הקונסרבטיבית זה כעשור, בארה"ב ובישראל. בעוד שהתנועה הרפורמית דילגה מעל הסוגיה בקלות יחסית, הקונסרבטיבים נקלעו לוויכוחים פנימיים היות שרבניה מנווטים את דרכם על פי קודים הלכתיים.

שנים של דיונים הלכתיים הובילו ב-2006 לשני פסקי הלכה סותרים בארה"ב, האחד מחייב הסמכת רבנים חד מיניים, והשני שולל. שני הסמינרים להכשרת רבנים בארה"ב אימצו את הפסק המקל, והביאו את התנועה לסף פילוג, בעוד שהסמינרים בירושלים ובבואנוס איירס אימצו את האיסור ההלכתי.

אבל במכון שכטר נמשכו הוויכוחים, וכחלק ממנו שתי רבות (נשים בתפקידי רב) פרשו ממכון - האחת בגלל התנגדותה להסמכת רבנים כאלה, והשנייה כמחאה על כך שהתנועה היססה לפתוח את שורותיה בפני הומואים ולסביות.

מכון שכטר בירושלים צילום: איל ורשבסקי / באובאו

אתמול התכנסה האסיפה הכללית של בית המדרש לרבנים של מכון שכטר להצבעה נוספת בסוגיה. מבין כ-18 רבנים שהשתתפו בהצבעה, רק אחד נמנע והאחרים תמכו בפתיחת השערים בפני סטודנטים חד מיניים.

נשיא כנסת הרבנים הקונסרבטיבים בישראל, הרב מאוריסיו בלטר, רבה של קהילת אשל אברהם בבאר שבע, הביע סיפוק מתוצאות ההצבעה. הוא אמר ל"הארץ": "אני רואה בזה חלק מהתפתחות הלכתית חשובה מאוד. זה הדבר הנכון. כולנו נבראנו בצלם אלוהים, מכך נגזר שכולנו שווים. בשבילי זה ערך מאוד חשוב. תמיד טענתי שאנחנו צריכים לקבל הומואים ולסביות, אני שמח שהתקיימה על כך הצבעה ושאלו תוצאותיה. ההחלטה לקיים הצבעה היתה צעד נכון, ועובדה היא שלא היו מתנגדים".

מסלול ההסמכה, אשר יחל כבר בשנת לימודים תשע"ג, מורכב ממסלול לימודי רבנות בן שנתיים בכפוף לקבלת תואר שני בלימודי היהדות שבסופו יעמדו הסטודנטים מול בית דין לבחינות הסמכה לרבנות בדומה לבחינות הנעשות בזרם אורתודוקסי. בשונה לנוהל בחינות הנעשה היום במכון, הסטודנטים החדשים יבחרו בעצמם הרכב בן שלושה בוחנים מחברי "ועדת רבנים מייעצת" של התנועה הקונסרבטיבית, מאחר וחלק מהרבנים השייכים לתנועה לא תמכו בהכנסת הומוסקסואליים ולסביות לתנועה, מה שיכול להוות להם למכשול. המועמדים שיאושרו ע"י הרכב הבוחנים, יועברו לאישורו הסופי של דיקן המוסד.

במכון שכטר מבהירים כי הסטודנטים שיתקבלו להסמכה, יעמדו בסטנדרטים המקובלים במכון ויפגינו מחויבות לאורח חיים הלכתי, מוסרי וציוני. כמו כן, המועמדים חייבים להיות בעלי רקע עשיר בלימודי קודש - תלמוד, הלכה, מקרא, מדרש, מחשבת ישראל וחדורי מוטיבציה לעבוד במסגרות מקצועיות כגון עבודה בקהילה, בחינוך יהודי ובתמיכה רוחנית.

במכון שכטר מודים כי לאורך השנים הופעלו לחצים מחברי התנועה האמריקאים, שם פועלת תכנית הסמכה להומוסקסואליים ולסביות מזה מספר שנים. מהמכון נמסר שההחלטה מבטאת הכרה פורמאלית בלבד, מאחר ומעולם לא בדקו את נטיותיהם המיניות של המועמדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ