ביה"ס נסגר וסודות תלמידיו נחשפו לעיני כל

המוסד השאיר מאחור תיקים אישיים שכללו אבחונים פסיכולוגיים, וידויים אישיים, והערכות על הורי התלמידים. משרד החינוך: "זו רשלנות חמורה"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

אבחונים פסיכולוגיים, בדיקות רפואיות, דו"חות אישיים וחוות דעת על תלמידים והוריהם, הכוללות גם פירוט בעיות נפשיות ומקרי אלימות בבית - אלפי המסמכים החסויים מתיקיהם האישיים של תלמידים ביהוד נחשפו לעיני כל, לאחר שנותרו זרוקים במבנה הישן של בית הספר "יהודה הלוי" בעיר, שפעל עד לפני עשרה חודשים בלבד.

המדובר בפרטיהם האישיים של קטינים רבים, ולדברי כמה הורים, גילו את העניין רק לאחר שילדיהם הוקנטו בעניינים פרטיים על ידי חבריהם. "בתי למדה בבית הספר עד שנסגר, ויום אחד החלו הילדים להציק לה, וקראו לה בשמות גנאי: ‘את חולת נפש', ‘את משוגעת'", סיפר אחד ההורים, שגילה כי המסמכים המכילים את סודות משפחתו נותרו זרוקים על רצפת בית הספר.

בשנת הלימודים הקודמת החליטה העירייה על סגירת בית הספר, במטרה לבנות על חורבות המבנה שהוקם בשנות ה-50 בית ספר חדש. בביקור במוסד השבוע נדמית סגירתו כמנוסה: המבנה נותר נטוש על כל תכולתו, כשהשערים והדלתות פתוחים לרווחה. מאות תעודות, ספרי לימוד, ספרות יפה וספרי תנ"ך זרוקים על הרצפה. במה שנותר מחדר המנהלת, נותרו עשרות קלסרים, על רבים מהם נכתב "חסוי".

תיקים אישיים וספרי לימוד על רצפת כיתה במבנה בית הספר הנטוש, שלשוםצילום: הדר כהן

המבנה הפך למאורה בעבור דרי רחוב, ואף למקום בילוי לילדי האזור, שמגלים את סודות חבריהם. "הם קראו הכל על הילדה", אמר האב, "שהיא עברה אבחון פסיכיאטרי בגלל בעיות שהיו לי ולאשתי. הכל היה כתוב שם: כל מה שאמרנו לפסיכולוגית, על מאבק הגירושים שלנו, כמה אני מרוויח, מה הילדה שמעה בבית, הכול פתוח".

בקלסרים המפוזרים מפורטים לצד האבחונים פסיכולוגיים וסיכומי ישיבות הורים, גם התרשמויות של המורים על המצב בבית, אילו תרופות נוטל כל תלמיד ומדוע, מספרי טלפונים ותעודות זהות של המשפחה. "חושב שרוצים להזיק לו כל הזמן. ההורים פרודים. אמא עם בעיות נפשיות. לא מתפקדת", נכתב על אחד הילדים. "רקע נפשי: מטופל כבר שלוש שנים בשלוותא. חברתית: עם עצמו. לא יוצר קשרים. אם התנהגותו תראה כי לא לקח ריטלין הבוקר, נתקשר לאבא". על ילדה אחרת נכתב "האמא עם בעיות נפשיות, האבא נמצא-לא נמצא. נטיות לסיכון עצמי, עד כדי ביצוע מעשים מסוכנים מאוד". אחת המורות כותבת כי תלמידתה "הגיעה נסערת לבית הספר, ולאחר היסוסים והבטחה כי לא אספר לאף אחד שיתפה אותי כי אתמול דוד שלה היכה את אמה ואותה".

"זו חוסר אחריות ומקצועיות", אמר האב, "הילדה שלי מתביישת לצאת מהבית, כי הילדים קראו עליה שם שהיא מרטיבה במיטה בלילה, מה אני אמור לעשות עכשיו?". למרות שהעירייה, מצדה, מסרה אמש כי פינתה כבר את תכולתו של בית הספר, בא אמש, בעקבות פניית "הארץ", אחד האבות למקום, ומצא את כל המסמכים של בנו. "אני מדפדף עם צמרמורת בידיים, זה דברים שאפילו אני לא צריך לראות", סיפר. "מדברים אתנו על הילדים כל הזמן, על רגשות, על אלימות - והם פשוט טובחים את הילדים. זה נזק בלתי הפיך לילד".

גם פרטים אישיים על מורות בית הספר לא נחסכו: דו"חות רפואיים, בקשות פרישה, ותיעוד סכסוכים אישיים בתוך צוות בית הספר. "זו חוסר אחריות שגובלת בפשע", אמרה אם אחרת, "אני כבר לא מדברת על ציוד שהושחת, ששילמנו בעבורו הרבה כסף. היו פניות מפורשות לעירייה ועדיין הם פשוט לא עשו עם זה שום דבר".

לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך באשר ל"ביעור רשומות בבתי ספר", על המוסדות מוטלת חובה לשמור על "תיק בעניין תלמיד שיש בו רישום ציונים וחוות דעת .. למשך עשר שנים לאחר שהתלמיד סיים את לימודיו בבית הספר". לאחר מכן חייבים בתי הספר לדאוג להשמדתם.

ממנהלת אגף החינוך ביהוד, חוה ביאלקוביץ', נמסר בתגובה בשם עיריית יהוד כי "החומר היה נעול בבית הספר. לצערנו, אירעה פריצה למקום. אספנו את החומר מהמקום והעברנו אותו לעירייה". כן הוסיפה כי "בעקבות גידול האוכלוסייה בעיר, החליטה הרשות המקומית על סגירת בית הספר, שהוקם עוד בשנות ה-50, ובמקומו היא מקדמת בניית בי ספר חדש, יוקרתי וגדול יותר, שיקלוט את הילדים הגרים בלב העיר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד רואה במקרה רשלנות חמורה. המשרד יערוך בירור מקיף ויסודי בעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ