רב בכיר בציונות הדתית: "קשה למזרחים לעמוד מול ההשכלה האשכנזית"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרב יהושע צוקרמן, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, טוען בראיון לעלון פרשת שבוע כי היהודים המזרחים לוקים בדתיות עממית ואין להם השקפה מבוססת. לדבריו, "קשה להם עמוד מול ההשכלה האשכנזית. אז מה עושים? מתחברים ללאומיות הפשוטה ובוחרים בליכוד".

הרב צוקרמן, תושב ירושלים, מתמחה בלימודי אמונה ולימודי גמרא. במשך שנים לימד בישיבת מרכז הרב, ולאחר מכן עבר ללמד בישיבת הר המור. בתו נשואה לסא"ל שלום אייזנר.

צוקרמן התראיין לעלון "עולם קטן" בעניינים שונים, ובין היתר הסביר למראייניו את ההבדלים בין מזרחים לאשכנזים. לדבריו, הספרדים "טבעיים וטהורים מהאשכנזים", כי "להבדיל מהאשכנזים, שהרחיקו לאירופה, הם לא התרחקו מארץ ישראל, לא שכנו בין נוצרים עובדי עבודה זרה, ולמדו זוהר". עם זאת, גם את ספר הזוהר, לטענת צוקרמן, המזרחים "לא למדו לעומק, ולכן אין להם השקפה מבוססת".

"מצד אחד הם חיו בטהרה והיה להם ברור שצריך לעלות לארץ. מצד שני, כשזה לא מגיע מאמונה, קשה לעמוד מול ההשכלה האשכנזית. אז מה עושים. בוחרים בש"ס, או מתחברים ללאומיות הפשוטה ובוחרים בליכוד".

הרב הוסיף כי "כשאני עומד ליד יהודי מרוקאי אני מרגיש נחות, איך הוא חי וחווה את האמונה בפשטות כזו. אבל מצד שני, הוא לא יכול להגיד על זה כלום בשיח המערבי. הדרך היא ללמוד אתם ביחד לימודי אמונה מהמקום שלהם ובמנטליות המתאימה להם. מהרבה בחינות, הם באמת נמצאים במקום שהם לא צריכים את ההתעסקות האינסופית באמונה בגלל שהנפש שלהם טהורה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ