שדולת לקחי השואה בכנסת התמקדה בשמאל הישראלי

בדיוני השדולה, בראשות ח"כ בן ארי, האנרכיסטים הם הנאצים החדשים ואנשי השמאל הם כמו המלשינים היהודים בשואה. בנאציזם לא ממש עסקו

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

אחד הרגעים האירוניים שהתרחשו אתמול (חמישי) בדיון בכנסת של השדולה החדשה להפקת לקחי השואה, שיזם ח"כ מיכאל בן ארי (איחוד הלאומי), היה שצפירת יום השואה לא נשמעה, אולי בגלל תקלה טכנית. הנוכחים נעמדו לפי הנחיית המארגן בן ארי שהביט בשעון, ואז ישבו.

אבל אובדן הקשר בין השדולה החדשה והשואה המוכרת לנו גלש גם לתכני הדיון. מכנס שעוסק בשואה אפשר לצפות שיעסוק בגרמניה, בנאציזם, בפשיזם ובמחנות ריכוז, אבל אלה כמעט לא היו שם. היטלר אוזכר רק כשרפרף לעלות עליו כדי לדבר על ערפאת ועל הסכמי אוסלו. יותר פעמים מהיטלר אוזכר שם המופתי חאג' אמין אל-חוסייני, ואפשר היה לחשוב שהערבים היו אלה שהרגו בכבשנים את ששת המיליונים. על פי אחד הדוברים, בלעדי המופתי לא היתה כל השמדה המונית של היהודים. בהמשך אפשר היה להירגע כשהתגלה שיש נאצים מהערבים - האנרכיסטים.

הדובר הפותח היה הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש שמטרתו היא בניית בית המקדש השלישי. אף שאריאל לא הזכיר את המלה יודנראט, הוא יצר במהירות השוואה בינם לבין השמאל וצה"ל עושה דברו: "יהודים נטלו חלק בשואה בהלשנות ובדברים מכוערים. התהליך הזה מתרחש גם כאן. דיברתי עם קצין לפני הגירוש מסיני, שאלתי אותו איך הצליחו לקחת אותך, ניצול שואה ולהפוך אותך למגרש יהודים. הוא פרץ בבכי. איך אהרן ברק עמד בראש השופטים שאמרו 'לגרש מגוש קטיף'? אתה ניצול שואה, איך גירשת יהודים מהבית שלהם? לקחנו שמץ מהמחלה". הוא גם התייחס לפרשת שלום אייזנר והמפגין הדני: "יש יהודי קצין ואז באים האנרכיסטים. מה עושים לו כי נגע באיזה נורווגי. אתה קצין? אתה אפס. והנורווגי? הוא המלך. המדינה היום לא שלנו. הפתרון הוא שנדע שארץ ישראל שלנו, נבנה את בית המקדש".

כינוס השדולה להפקת לקחי השואה בכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

הדובר השני, דוד בדין, הוגדר עיתונאי חוקר. הוא דיבר על המושג יודנריין ואז ביקש מאחד העוזרים להרים מפה שמראה את הכפרים הערבים שננטשו ב-1948, ואין בה יישובים יהודים. בדין דיווח על תגלית עיתונאית: "יש מעבדה באל-בירה (עיר פלסטינית השוכנת מצפון לירושלים, ר"א) שמחזירה את איומי הרצח לספרי לימוד ירדנים ופלסטינים. הערך העליון במערכת החינוך הפלסטינית הוא ההיתר להרוג יהודים". לאחר מכן הראה סרטון יוטיוב שבו מרואיינים ילדים פלסטינים על כך שישחררו את הארץ בכוח הנשק.

בהמשך דיבר ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) באופן מרשים על הספר "רחובות הנהר" של אורי צבי גרינברג, והזכיר שהמשורר חשב שמסקנת השואה היא שהיהודים צריכים כוח צבאי עם רובים. "ייהפך זה הבכי לראם הברזל בקרניו", ציטט אלדד, שלא שם לב שלפני כמה דקות גונו הפלסטינים כרוצחים על שאיפה כזו ממש. "היהודים באירופה חשבו שיהיה זמן לפני שהיטלר ישמיד אותנו", אמר, "גם אנחנו חושבים שיהיו לנו סימנים לפני שהאיראנים יתחילו בפצצה".

לקח השואה של נכדו של הרב עובדיה יוסף, יונתן יוסף, המשמש דובר ההתנחלות היהודית בשייח ג'ראח, הוא שהאנרכיסטים המוחים נגדו הם הם הנאצים החדשים. "האנרכיסטים באו להפגין בשכונת שמעון הצדיק בקריאה לטהר אתנית את המקום. היו אתם מתנדבים מחו"ל, חלקם גרמנים. כך שבאו נכדים של אנשים, שאני רק יכול לנחש מה עשו במלחמת העולם השנייה, והם מטיפים לנו לא לבנות. היטלר פעל בסתר נגד היהודים, כינה כל מיני דברים שעשה בשמות אחרים. ככה גם האנרכיסטים, פועלים נגד יהודים ואומרים שהם נגד התנחלויות".

"יש אנשים שמבחינתם לקחי השואה יביאו לשואה אחרת. 'לא נהיה כמוהם', הם אומרים", סיכם ח"כ בן ארי. אחד הדברים שהכנסת הסיקה מהשואה היא האיסור על תנועות גזעניות כמו "כך" לרוץ לכנסת. גם באירופה יש הגבלה על תנועות גזעניות. 23 שנים אחרי פסילת התנועה, ואיש "כך" לשעבר יוזם דיון בכנסת על לקחי השואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ