יאיר אטינגר

האורח שבא למוזיאון ישראל ביום שלישי האחרון הוא יוצא דופן גם בין רשימות האח"מים שביקרו במוסד בעשרות שנות קיומו, וכללו ראשי מדינות ושועי עולם. האדמו"ר מקרלין הוא ככל הידוע המנהיג החסידי הראשון שבא לביקור רשמי במוזיאון, מה שעורר השבוע התרגשות רבתי בהנהלה. האדמו"ר, רבי ברוך שוחט, מנהיגם של אלפי חסידים, גילה למארחיו כי בעבר כבר ביקר באופן פרטי במוזיאון – ואולם זהו ביקורו הרשמי בראשון.

הקשר עם חצרו נוצר באחרונה ביוזמת ההנהלה השוקדת על הקמת תערוכה על העולם החסידי שאמורה להיפתח ביוני. אסתר מוצ'בסקי-שנפר, מהאגף לאמנות ותרבות יהודית על שם מנדל, אוצרת התערוכה, אישרה ל"הארץ" את דבר הביקור. היא סיפרה, כי בחודשים האחרונים היא יצרה קשר עם חצרות חסידיות רבות בישראל ובחו"ל בבקשה כי יסייעו לתערוכה.

בעוד שחלקן נענו לבקשה, כמעט תמיד מאחורי הקלעים, הרבי מקרלין הפתיע בבקשה לבקר בעצמו במוזיאון. עם זאת, הביקור נעשה בפרופיל נמוך, וגם גורמים מרכזיים בחסידות לא ידעו על דבר קיומו. בחצר האדמו"ר גם ביקשו מהנהלת המוזיאון להימנע מהפצת הביקור שנמשך כשלוש שעות בתקשורת הכללית ולא לצלמו.

האדמוא מקרלין, ברוך שוחט. אמר כי יחזור לביקור נוסף במוזיאוןצילום: מאיר אלפסי

האדמו"ר ביקר במוזיאון ביום שלישי, בשעות שבהן הוא היה סגור למבקרים. הוא ומלוויו, כ-15 איש ובהם גם אשתו הרבנית, זכו להדרכה צמודה מטעם ההנהלה. הסיור עבר באגפי היודאיקה והאתנוגרפיה, בין בתי הכנסת העתיקים המוצגים בהם, המשיך לאגף הארכיאולוגיה ולהיכל הספר. לדברי מוצ'בסקי-שנפר, "הוא התלהב מאוד מהתצוגה, שאל המון שאלות והתעניין, ובסוף הוא אמר שהוא מתכוון לחזור לבקר במוזיאון שוב, באגפים נוספים".

קרלין היא חסידות ירושלמית שמרנית שמרכזה במאה שערים, אבל האדמו"ר שלה ידוע בקרב חסידיו כאיש העולם הגדול, הפתוח גם כלפי תרבות כללית ואומנות. כך למשל, במרכז החינוכי של החסידות בשכונת גאולה בירושלים, יש תצוגה ארכיאולוגית קבועה בשיתוף רשות העתיקות, והאדמו"ר עצמו, שמרבה לנסוע בעולם, ידוע כאספן יודאיקה בקנה מידה גדול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ