העלייה לניידת עשויה להתברר כהתחלה טובה

אחת לשבוע יוצאים אנשי עמותת עלם לסייר ב-20 ערים, ונפגשים עם בני נוער במצוקה. צוות "הארץ" התלווה אליהם בשלוש ערים, למשך שלושה לילות 


שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשעה 1:30 בלילה ישבו שלושה נערים בתחנת אוטובוס בשכונת ג'סי כהן בחולון. אהרון בן שימול, איש ניידת הסיוע של עמותת עלם, הזמין אותם להגיע למפגש הנוער השבועי שעורך צוות הניידת בגינה הציבורית בשכונה. אחד מהם, מאור ‏(כל השמות בכתבה בדויים‏), סיפר כי הוא שוהה מרבית הזמן ברחוב, ושאל את הצוות אם יוכלו לסייע לו בפגישה צפויה עם קצינת מבחן. "אולי גם בזה אתם יכולים לעזור לי", הוסיף מאור, "יש לי שכן מטורף שצעק עלי. אמא שלו אמרה שהרבצתי לו במקל ואני ממש מפחד להיות שם. אני ישן אצל סבתא שלי". בן שימול המליץ למאור להגיע עם הוריו לפגישה עם קצינת המבחן, ולהיות עמו בקשר. מאור לא הסתפק בכרטיס שקיבל, ובו פרטי מפגש העמותה. "תן לי את מספר הטלפון שלך", ביקש מבן שימול, "כך אדע שזה אתה כשתתקשר אלי".


15 הניידות של עלם פועלות אחת לשבוע ב–20 ערים ברחבי הארץ, בשיתוף הקרן לידידות. הצוותים שלהן מונים 49 עובדים ו–230 מתנדבים, הנפגשים בשעות הלילה עם בני הנוער שברחוב, ועל כוס תה חם, ביסקוויטים ושש־בש מקשיבים למצוקותיהם ומנסים לסייע. מנתוני עלם עלה כי ב-2011 קיבלו 4,739 בני נוער סיוע מניידות העמותה. 


ליאור, בן 16 מחולון, נוהג להשתתף במפגש השבועי של הניידת בגינת ג'סי כהן. בשעות הבוקר הוא עובד בצביעת כבישים, והלילה בא להשתתף במשחקי השש־בש. "אני בא כשהם כאן כי אין לי מה לעשות בבית", סיפר, "חבר שלי בא לפה פעם ופגש אותם, ובסוף שלחו אותו לפנימייה כי עשה שטויות. חבל, הם היו יכולים לעזור לו".


צוות ניידת עלם במפגש עם בני נוער בשכונת שפירא באופקים. עשרות נערים ונערות המתינו לבואוצילום: אליהו הרשקוביץ 


בגן הציבורי באופקים המתינו לניידת עשרות בני נוער. מוטי, תושב העיר בן 18, נעצר לאחרונה עם שניים מחבריו הקטינים בחשד לגניבת רכוש והחזקת סמים. הוא שוחרר כעבור זמן קצר, אולם השניים נותרו במעצר בית. "כל יום רביעי עמוס פה כי חברי הניידת באים", אמר, "אין מה לעשות באופקים. את מקום הבילוי היחיד שהיה סגרו כי עישנו בו, לכן יושבים בחוץ ולפעמים עושים שטויות".


סמוך למוטי ישב שלומי, שסיפר למתנדב החרדי אדיר כי בחודש יולי יגשים את חלומו ויתגייס לגולני. הצבא נתן לו תחילה פטור מהשירות, לאחר שהיה מעורב בכמה מקרי אלימות, אולם צוות הניידת סייע לו לקדם בכל זאת את כוונותיו. 


"רציתי ללכת לגולני כמו אחי הגדול", אמר, "אבל עשיתי שטויות והפטור הזה ביאס אותי. סיפרתי פה לחבר'ה, ומיכל פלדמן, מנהלת הניידת, הציעה לעזור ודיברה עם הצבא. אחרי פגישה נוספת שם קיבלתי צו גיוס. זה מצחיק, כי יש אנשים שמגיעים למבחנים ומריצים אותם סתם. אני באמת רציתי את זה. אני לא רוצה לסיים באיזה מפעל באופקים".


למרות הדאגה הרבה, לא תמיד מצליחים אנשי עלם לסייע לנערים ולנערות במצוקותיהם. מיכל פלדמן סיפרה כי פגשה בנערה בת 15.5 שהיתה בחודש הרביעי להריונה, אולם לא הצליחה לשכנע אותה לבצע הפלה. לדבריה, מהשיחות עם הנערה התברר כי היא מעוניינת להישאר בהריון כדי להמשיך את הקשר עם החבר שלה, וכן לנסות ולהשפיע בכך על ההתפתחויות המשפטיות בתיק הפלילי של החבר. "אמנם הלכתי איתה לרופא נשים, אך כל מה שיכולתי לעשות מתוקף מעמדי זה להסביר שהדבר ישנה את חייה מהקצה אל הקצה. הפניתי אותה לגורמי הרווחה ובכך הסתיים תפקידי", הוסיפה פלדמן.


מתנדב עלם משוחח עם בני נוער בניידת בשכונת ג'סי כהן בחולוןצילום: ניר קידר


המפגש בין טיפוסים שונים גורם לאלימות


בני הנוער הבאים למפגש בגן מאיר בתל אביב שונים ביחס לערים אחרות. רובם מתגוררים מחוץ לעיר וחשים חופשיים יותר כשהם שוהים בה. 


"החבר'ה באים לכאן לעתים כשהם שיכורים, אבל יודעים שאסור להכניס לפה אלכוהול", סיפרה חברת צוות הניידת, רונה אליעזר, "יש נערים עם פתיל קצר. כך המקום הזה, שמושך טיפוסים שונים ומנוגדים, מוביל אותם לפתרון הקל והמוכר - מכות". במפגש הקודם אירעה תקרית אלימה בין שניים מבאי המפגש. "ראית את חנן?", שאלה המתנדבת מורן כהן את אלון, אחד הנערים. "כן, והתנצלתי", השיב. אלון לומד בפנימייה באזור הצפון ולדבריו ממציא מדי פעם תירוצים שונים שיאפשרו לו לצאת ממנה ולהגיע למפגשי עלם בתל אביב.


מי שזכה לחיבוקים רבים מבני הנוער שבאו למפגש היה המתנדב רוני זילכה בן ה–60. "אני המתנדב הוותיק ביותר בעלם, וכנראה שהנערים מרגישים זאת", סיפר זילכה, "אני מדבר איתם ואולי הם מקשרים את השיחות שלנו לדמות האב שלא תמיד קיימת אצלם בבית, או שהיא קיימת אך מתנהלת באופן לא צפוי שיוצר חששות. כאן החששות האלה לא קיימים".


איתי בן ה–16 חווה לפני כמה חודשים אלימות בשל נטייתו המינית. הוא נוהג להשתתף במפגשים עם צוות הניידת בדרכו למרכז הגאה, הנמצא בסמוך. 


"המפגש הזה מאפשר לי לבוא למקום בו יש לי עם מי לדבר ולהתלבט, בלי המחסומים שלהם אני רגיל מהבית", סיפר, "הוא מסייע לי ולאחרים להיפגש עם אנשים שלא נתקלים בהם בחיי היום יום, ואם כן נתקלים בהם זה רק באירועים אלימים".

בימים אלו מתקיים מבצע "דגל אורות התקווה של עלם", במטרה לעורר מודעות הציבור למצב נוער בסיכון ולגייס תרומות לפרוייקטים של עלם. השנה מוצג הדגל באתר www.hadegel.org. כל תרומה תדליק נורה בדגל ותסייע לעשרות אלפי בני נוער בסיכון. לתרומת 10 שקלים והדלקת נורה בדגל היכנסו לאתר או שילחו‏ SMS עם המילה "עלם" למספר 2886.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ