מאהל העדה האתיופית זכה לארכה עד סוף מאי

שופטי ביהמ"ש העליון כינו את עמדת עיריית י-ם, הדורשת את פינויו, "קטנונית"; הורו לפעילים לסגור את המאהל בין 7:00-23:00

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון העניק היום בצהריים (שלישי) ארכה לפעילים באוהל העדה האתיופית, שהוקם מול בית ראש הממשלה בירושלים כמחאה על אפליית בני העדה. שופטי העליון שדנו בסוגייה החליטו לאפשר לפעילים להישאר עד ה-31 במאי במקום, בתנאי שיבצעו כמה שינויים קלים במבנה המאהל ויסגרו אותו בין השעות 11 בלילה ל-7 בבוקר.

המאהל הוקם בתחילת פברואר בסופו של מסע מחאה, שנערך לאחר שתושבים בקרית מלאכי סירבו להשכיר דירות ליוצאי אתיופיה. כחלק מהמחאה צעד בסוף ינואר מולט אררו, צעיר מקרית גת, ברגל לירושלים ובבירה נערכו עצרות בהשתתפות אלפים, רובם בני העדה.

מאז הוקם המאהל, נמצאים אנשיו במאבק מתמשך מול עיריית ירושלים באשר להמשך הימצאותם שם. המאבק החל בהידברות בין הצדדים, במסגרתה אף ביקר במאהל ראש העיר, ניר ברקת, אולם לאחר זמן קצר הגיעה הסוגייה לפתחו של בית המשפט.

במהלך הדיון היום הגדירו נשיא בית המשפט, השופט אשר גרוניס והשופט חנן מלצר, את עמדת העירייה "קטנונית". כך למשל, בדיון הביע היועץ המשפטי לעירייה, אמנון מרחב, התנגדות להצעת גרוניס להקים "כנפיים" לצד האוהל, פשרה בין רצון הפעילים באוהל סגור ובין הסכמת העירייה לסככה בלבד. גרוניס פנה למרחב ואמר: "אני מוכרח לומר שאני לא מבין. אדוני מתנגד שיהיו שתי כנפיות לבנות מהצד? מה זה משנה? אני באמת לא מצליח להבין מה הבעיה". כשקבעו השופטים כי לפעילים יש שבוע לערוך את השינויים באוהל, התנגד מרחב ואמר "לא בתוך שבוע". גרוניס השיב: "מר מרחב, זה קצת קטנוני".

השופטים סייגו את הארכה בכך שאם עד סוף מאי תקום תנואת מחאה שתרצה לנטות אוהל חדש במקום - העירייה תוכל לחלק את השטח בין האוהל הנוכחי לחדש.

גלעד שליט תומך, אביו מסתייג

עו"ד יסמין קשת מעמותת טבקה לשוויון לעדה האתיופית בירכה היום על ההחלטה: "מדובר במקום אסטרטגי שלפי הנוהל של העירייה מורשה להקים אוהל 3 ימים בלבד". עו"ד אסנת שוורץ שסייעה לפעילים הוסיפה: "משפטית זה ניצחון. צדק לא מספיק שייעשה צריך שגם ייראה. בית המשפט העליון קבע פה הלכות חדשות". בדבריה כיוונה עו"ד שוורץ לכך שבית המשפט הפך נוהל קודם, שהתיר שהות של 3 ימים בלבד מול בית ראש הממשלה.

נועם שליט בדיון קודם בבית המשפט בעניין המאהל של בני העדה האתיופיתצילום: אמיל סלמן

אתמול שב גלעד שליט בשנית למאהל מול בית ראש הממשלה. הוא שהה במקום כ-20 דקות והביע תמיכה במאבק. כשנשאל שליט לדעתו לגבי רצון של עיריית ירושלים לפנות את המאהל, אמר: "אם לא פינו את המאהל של הורי אין סיבה שיפנו אתכם".

מנגד כשאביו של גלעד, נועם, התייחס בשבוע שעבר לטענות הפעילים אמר כי מחאתם אמנם צודקת – אך יש להיות קשובים לטענות העירייה המבקשת לפנות את המאהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ