נדחתה עתירה נגד הקמת שכונה בעכו ליהודים דתיים בלבד

בית המשפט בחיפה דחה את טענת העותרים שלפיה שיווק המכרז באופן מפלה מצדיק את ביטולו: "עתירה תיאורטית ואקדמית שנשענת על השערות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית דין לעניינים מנהליים, דחה אתמול עתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד הכוונה להקים שכונה ליהודים דתיים בלבד בעכו. השופט רון שפירא דחה את טענת העותרים, שלפיה שיווק המכרז באופן מפלה מצדיק את ביטולו. לדבריו, העובדה שבין הפונים להירשם כדיירים לא היו כאלה שאינם יהודים דתיים, לא מצביעה על כך שהיתה אפליה.

שפירא קבע בפסק הדין כי מדובר בעתירה תיאורטית-אקדמית, הנשענת על הנחות והשערות שאין בהן כדי להביא לביטול המכרז, ושהוגשה בעיכוב רב הפוגע באינטרסים של חברי העמותות. לדבריו, לא ניתן לקבוע כי נפל בהליך או בתוצאותיו פגם המצדיק את ביטול המכרז או ביטול זכייתן של העמותות.

השופט הדגיש, עם זאת, כי מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון מחויבים לפקח על פעולת העמותות, באופן שיבטיח מניעת אפליה או פגיעה בזכויות של כל מי שיבקש להצטרף אליהן במסגרת מיזם הדיור, כפי שנקבע בתנאי המכרז.

שתי העמותות - "העמותה לבניית שכונה דתית - עכו" ו"העמותה לפיתוח עכו ובניינה" - זכו בפברואר השנה במכרז של רשות מקרקעי ישראל, והחלו בשיווק 196 יחידות דיור על קרקע ציבורית בעכו המיועדות לדתיים מהזרם הדתי-לאומי בלבד. שתי השכונות מתוכננות לקום בצפון העיר, לא הרחק מבניין ישיבת ההסדר שהוקמה באזור בשנים האחרונות וסמוך למכללת הגליל המערבי, באזור בו מתגוררים בעיקר יהודים.

האתר בו צפויה לקום השכונה בעכו, אתמול. הבנייה ממשיכה כמתוכנןצילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

האגודה לזכויות האזרח - יחד עם עמותת אליאטר לפיתוח חברתי ותרבותי בעכו והקליניקה המשפטית לזכויות אדם בחברה באוניברסיטת חיפה - דרשה לבטל את זכייתן של העמותות במרכז. העתירה הסתמכה על חוק איסור אפליה במוצרים, ועל התחייבות המדינה להוסיף לכל מכרזי הבנייה סעיף הקובע כי ניתן יהיה לבטל את הזכייה במכרז אם יתברר שהזוכה שיווק את הדירות בצורה מפלה.

עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, שייצג את העותרים, טען שהפרויקט מוקם על קרקע ציבורית ואמור לשרת את כלל הציבור, אך הוא שווק ופורסם כפרויקט ליהודים דתיים בלבד - בניגוד לתנאי האוסר על אפליה בשיווק הדירות. "כל אדם שראה את הפרסום הבין ממנו כי תנאי הקבלה מבוססים על לאום ודת. החוק הישראלי, בעקבות החוק האמריקני, הכיר בכך שדי בפרסום מפלה כדי להוכיח אפליה. לצערי, בית המשפט לא קיבל את טענתנו, שהשיווק המפלה במקרה זה מצדיק את ביטול המכרז".

בפסק הדין קבע השופט שפירא כי השאלה האם הקצאת מקרקעין לקבוצה בעלת מאפיינים תרבותיים או דתיים ייחודיים היא בגדר אפליה פסולה, היא שאלה מורכבת שיש לבחון בהתאם לתנאי המכרז הספציפי. הוא הוסיף כי לא ברור כלל כי הפגם הנטען בהליך המכרז או באופן פעולתן של העמותות והדימוי הציבורי שלהן הוא המחסום מפני פנייה של אוכלוסיות כאלו או אחרות להשתתף במיזם הדיור. "העובדה שאחרים שאינם נמנים עם אוכלוסייה זו או אחרת לא פנו להירשם כדיירים במיזם נשוא העתירה, אינה מצביעה על אפליה מעצם זכיית העמותות במכרז או אופן פעולתן", כתב.

גרעין "אומץ עכו", הגרעין התורני שקידם את הפרויקטים, מסר בתגובה כי הוא מברך על החלטת בית המשפט, שקיבל באופן מלא את עמדת העמותה. "בניית השכונה החדשה ממשיכה כמתוכנן", אמרו. באגודה לזכויות האזרח לומדים את ההחלטה ושוקלים כעת אם לערער עליה לבית המשפט העליון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ