200 עולים נכים ממתינים שנים לדירות להן הם זכאים

אלכס זכרוב ממתין 8 שנים לדירה לה הוא זכאי, אולם ועדה של משרד הקליטה שלחה אותו למוסד טיפולי. "אני אמנם נכה, אבל מתפקד", הוא אומר

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מאתיים עולים ותיקים הסובלים מנכות קשה זכאים לקבל דירה המותאמת לצורכיהם ממשרד הקליטה, אולם תקציב המשרד מאפשר לרכוש דירות מיוחדות רק לעשרה מהם בכל שנה.

אחד המקרים הללו, נוגע לראידה ואלכסנדר זכרוב, זוג עולים ותיקים מאשדוד הזקוק לדיור ציבורי ההולם נכים. ועדה של משרד הקליטה קבעה כי על אף מגורים של שנים בדירה שכורה, השניים אינם מנהלים משק בית עצמאי ולכן אינם זכאים לדירה כזו, והמליצה להעבירם למוסד טיפולי.

השניים עלו לישראל לפני שמונה שנים, ולכן הם כפופים למשרד הקליטה בכל הנוגע לדיור ציבורי. זכרוב, בן 65, מהנדס רכב, סובל מעודף משקל חריג במיוחד, - יותר מ-200 קילו - ומתקשה בניידות. זכרוב, בעל נכות 100%, מרותק לכיסא גלגלים וסובל מבעיות רגליים המצריכות טיפול יום-יומי, שבו מסייעות לו בתו ונכדתו, הגרות סמוך למקום לביתו באשדוד.

אלכס זכרוב, אתמול בביתו באשדוד. לו היה באחריות משרד השיכון ולא משרד הקליטה, היה מצבו טוב בהרבהצילום: אילן אסייג

"אנחנו חיים בדירה שכורה שנים, אך אלו לא חיים", אומר זכרוב, "הדירה קטנה והפתחים קטנים מדי למעבר עם הכיסא גלגלים, כך שאין לי גישה למטבח ואין לי גישה לשירותים או למקלחת. בקיץ ראידה שוטפת אותי בחוץ, בגינה, עם צינור ובחורף מדובר באלתורים בבית. לכל מקום שאני רוצה ללכת, ראידה צריכה לעזור לי עם מנוף מיוחד. אני יכול ורוצה להיות עצמאי לחלוטין, אך מונעים זאת ממני".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

זכרוב מתקיים מקצבת נכות וקצבת שירותים מיוחדים של המוסד לביטוח לאומי, אך עדיין נאלץ להמתין שנים רבות לדיור ציבורי. במאי 2010 אישרה ועדת חריגים ארצית במשרד הקליטה, את זכאותו של זכרוב בעדיפות לדיור ציבורי והוסבר לו כי הינו מספר 9 ברשימת ההמתנה לדירה רגילה, שלא מתאימה לצרכיו, אלא אם יתאפשר שיפוץ מקיף והרחבת כל הפתחים, מה שיוביל להמתנה ארוכה יותר. לכן פנה זכרוב ביוני 2010 למשרד בבקשה לדירה מיוחדת המותאמת לנכים קשים - דירות שאותן רוכש המשרד לאדם ספציפי. בינתיים מתגורר הזוג בדירה שכורה באשדוד, שעליה הוא משלם 2,550 שקלים ומקבל סיוע בשכר דירה של 1,000 שקל ממשרד השיכון.

"משרד הקליטה לא עזר לנו שמונה שנים שבהן אנו נזקקים לסיוע בדיור וכעת שולחים אותנו למוסד. זו אמירה מבזה ומטרידה", אומר זכרוב, "אני אמנם נכה, אך מתפקד לחלוטין והם רוצים לקחת ממני גם את המינימום הזה? אנחנו בסך הכל מבקשים דירה מתאימה שתאפשר לנו לחיות".

אז הזוג נשאר בתור ההמתנה לדירות שאינן מתאימות לו. כך, באחרונה, הוצע לו דירה בדימונה. אך אלו נאלצו לדחות את ההצעה, לנוכח חוות דעת רפואית שלפיה מחלת ריאות שממנה סובל זכרוב תחמיר באזור יבש, והן מאחר שהדבר ימנע מבתו לסייע לו וכן ימנע ביקורי רופא ואחות שבאים לביתו.

"משרד השיכון קיבל החלטה גורפת לדאוג לנכים הזכאים לדיור, בניגוד למשרד הקליטה שיכול, אם היה רוצה, למצוא תקציב ולרכוש דירה לזוג שהנו גם נכה וגם קשיש", אומר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד, המסייעת לזוג, "בינתיים השנים עוברות ונדמה שבמשרד הקליטה רק מחכים שאלכס יגיע לגיל הפנסיה ואז תתבטל זכאותו לדיור ציבורי והוא יופנה לדיור מוגן. כך חוסכים כסף לא גדול, אבל מייצרים שבר ענקי למי שרוצה לחיות כאן ולקיים את עצמו בכבוד".

מלמד גם פנה לשרת הקליטה סופה לנדבר ודרש: "אם את עומדת מאחורי תשובת משרדך, אנא העבירי את הטיפול בזכרוב למשרד השיכון, שיימצא פתרון בעבורו בדרך מהירה ופשוטה". בימים אלו הגיש הזוג, באמצעות עו"ד יעל קסטן-רבסקי מידיד, בקשה לארכה על המועד שבו ניתן להגיש עתירה מנהלית נגד החלטת הוועדה כדי שיוכלו לקבל ייצוג של סיוע משפטי. טרם ניתנה החלטה בעניין. במשרד הקליטה רואים בהגשת הבקשה הליך משפטי ולכן לא יכולים להתייחס לפרטי המקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ