בגלל החשש מחרדים: לא תולים דגלים בבית שמש

העירייה נמנעה מלהציב דגלי ישראל לכל אורך הרחובות הראשיים הגובלים בשכונות החרדיות בעיר. בתגובה היא טוענת: אין אפשרות טכנית להציב דגלים

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

ערב יום העצמאות, עיריית בית שמש נמנעת מלהציב דגלי ישראל לכל אורך הרחובות הראשיים הגובלים בשכונות החרדיות בעיר. זאת, על אף שבכל חלקי העיר האחרים שאינם חרדים הוצבו דגלים בכל רחוב ראשי, כפי שנעשה בערים האחרות בישראל לציון יום העצמאות.

מדובר במספר רחובות מרכזיים הנמתחים לאורך כמה קילומטרים, על גבול השכונות החרדיות בבית שמש. באחד הרחובות הללו, למשל, שוכן בית הספר "אורות" לבנות שבו לומדת הילדה נעמה מרגוליס, שסיפורה עורר סערה ציבורית בבדצמבר האחרון.

לדברי תושבי השכונות הצמודות לקריה החרדית, ההחלטה שלא לתלות דגלי ישראל ברחובות היא כניעה של העירייה, שבראשה עומד אדם חרדי, לקיצונים חרדים ואנטי-ציוניים המתגוררים מעברם השני של הרחובות הללו. לטענתם - הם עלולים להגיב באלימות לו יתלו דגלים כאלו בסמוך למקום מגוריהם.

הפגנת תושבי בית שמש בירושלים על בנייה לחרדיםצילום: אמיל סלמן

"אנחנו בבית שמש עברנו שנה קשה מאוד מבחינת ההקצנה החרדית", אומר דב ליפמן, בן 40, פעיל ציבורי בולט בבית שמש. "יש עדיין אנשים שמאוד כואבים את מה שקרה. חשבנו שנתנו שליטה לקיצונים והיינו לבד, אבל לשמחתנו ניצחנו בקרב הזה. הייתי מצפה מהמנהיגים שלי להיות רגישים לזה ודווקא השנה להראות שאנחנו עיר ציונית".

לדבריו, כשהוא ופעילים אחרים פנו לעירייה בניסיון לברר מדוע אין דגלים ברחובות הקרובים אליהם, למרות שלא מתגורר שם ציבור חרדי, סיפר להם גורם בעירייה כי החשש הוא מפני קיצונים חרדים,שישרפו כל דגל ישראל שייתלה שם, סמוך למקום בו הם מתגוררים.

"איך יכול להיות שבאותה שנה שקיצונים ירקו על ילדות בדרך לבית הספר באותו רחוב, אין להם את הרגישות לשים דגלים שם, כדי להראות שבכביש ראשי בעיר ציונית אין לקיצונים שליטה?", תהה תושב המתגורר בשכונת גבעת שרת החילונית. "אני לא אומר לתלות דגלים בתוך השכונות", ליפמן אומר. "אבל בכביש ראשי, מול בית הספר שהותקפו בו הבנות למשל, מה הבעיה לתלות שם דגל? אנחנו לא מבקשים להיכנס לחרדים לתוך השכונה ולגרום להם לאי נוחות, אבל זה כביש ראשי... אין לי ספק שמדובר בפחד מחרדים קיצונים. זה בדיוק האזורים שגובלים עם השכונות החרדיות".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בעיריית בית שמש טענו בתגובה כי ברחובות המדוברים לא נתלו דגלים מזה כ-15 שנה לפחות. ואולם לדברי תושבים בעיר, אין זה נכון. "אני גרתי עד לפני שנתיים ליד מגדל המים", מעידה אליסה קולמן, בת 42, תושבת בית שמש מזה כ-9 שנים. "זה בדיוק מול השכונה החרדית, ועד לפני כמה שנים היו שם דגלים לאורך כל הרחוב לפני יום העצמאות, אורך של כמה מאות מטרים. עכשיו כלום".

עוד טענו בעירייה כי ברחובות המדוברים אין אפשרות טכנית להציב דגלים. "זה עניין של שיקול דעת מקצועי מה נחשב רחוב מרכזי ומה לא", אמר גורם שם. ואולם, שיטוט אקראי ברחובות הללו מגלה שבעמודי התאורה הניצבים לאורך חלק גדול מהם ישנו כיס מובנה לדגל, שעומד כעת ריק. "לאורך הרחובות רבין, רש"י, מעפילי אגוז והרצוג, שמקיפים את שכונת מגדל המים, שכונה חילונית לגמרי, שגובלת עם הקריה החרדית, יש עמודים עם מקום לדגלים, אבל אין שם אף דגל", אומרת קולמן.

"המון אנשים ביקשו מהעירייה לשים שם דגל, אז למה שלא ישימו? להגיד 'אנחנו שמים רק איפה שמנו קודם' זו לא תשובה, זה ראש קטן". ליפמן מוסיף כי "אני לא במצב שאני רוצה להילחם אישי - אנחנו מול הקיצונים. אבל שיעשו בעירייה את מה שצריך לעשות. אני מאוד מקווה שזה יקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ