דגל ישראל נתלה במגרש הזוג הערבי שניצח בבג"ץ

"איננו ציונים", הסבירו בני הזוג זבידאת שקיפלו הדגל שנתלה לפני יום העצמאות והעבירו למזכירות רקפת; המועצה האזורית גינתה מעשיהם: "כשל ערכי ומוסרי"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בני הזוג פאתנה ואחמד זבידאת ניהלו מאבק משפטי וביורוקרטי ארוך ומתיש במשך שש שנים עד להחלטה שבתחום המועצה האזורית משגב. בחודשים האחרונים ממשיכים בני הזוג לעמול על השגת היתר בנייה כדי שיוכלו לבנות את הבית על המגרש שהוקצה להם בהוראת בג"ץ. אולם, גם שבעה חודשים אחרי ההחלטה נראה שלא כל תושבי היישוב מוכנים עדיין לקבל אותם כשכנים.

בימים האחרונים, כשפאתנה ואחמד הגיעו למגרש לביצוע מדידות, הם מצאו דגל ישראל תלוי על הגדר שמפרידה בין השטח שלהם לזה של אחד השכנים. בני הזוג החליטו להוריד את הדגל, לקפל אותו ולהביא אותו למזכירות היישוב. "ביקשנו להעביר את זה למי שתלה את זה, בין אם מדובר באותו שכן או במישהו אחר", הסבירו. "מי שתלה את הדגל הסיג את הגבול, נכנס למגרש שלנו ותלה את הדגל מתוך מגמה להרוויח הון פוליטי ולהציג אותנו כמתנגדים וגזעניים ולהתסיס את האווירה. לזה לא ניתן יד".

בני הזוג הסבירו: "לא זרקנו את הדגל ולא השלכנו לפח אלא קיפלנו ולקחנו למזכירות. ניסינו להסביר כי זה לא מקובל שמישהו אחר ייכנס לשטח שלך בלי רשות ויתלה מה שהוא רוצה. אנחנו אזרחים והחלטנו על דעת עצמנו לבוא ולגור ביישוב אבל אנחנו לא ציונים".

ל"הארץ" נודע כי הסוגייה הפכה לשיחת היום ברקפת וכן ביישובים אחרים בסביבה. מהמועצה האזורית משגב נמסרה התגובה הבאה: "משפחת זבידאת בחרה להצטרף לרקפת - יישוב קהילתי, יהודי וציוני. זו בוודאי לא בחירה פשוטה. יום העצמאות ודגל ישראל הם סמלים חשובים ומרכזיים בזהות שלנו. היום, בערב יום הזיכרון, ומחר באזכרות ובבתי העלמין הדגל מורד לחצי התורן, ואחר כך ביום העצמאות אנו מניפים את דגל המדינה בגאון.

הדגל שנתלה במגרש ברקפת

"הסרת הדגל בידי הזוג זבידאת הותירה הרגשה קשה ביישוב. זה מעשה שלא ייעשה, לא בכלל ולא בערב יום הזיכרון בפרט. דגל המדינה הוא הדגל של כולנו. אנו לא יכולים לקבל הסבר להסרתו. יש כאן כישלון ערכי ומוסרי".

שלוש עתירות נגד חוק ועדות הקבלה

מכר של בני הזוג מרקפת אמר שהתקרית לא אירעה בעיתוי מקרי. "אמרנו מההתחלה שהנחיתה שלהם לא תהיה פשוטה וכבר מתחילים לראות סימנים לכך. אני מקווה שבסופו של דבר כולם יתעשתו ולא ינסו להתסיס ולהלהיט את הרוחות. בני הזוג לא עשו שום מעשה פרובוקטיבי ולא יזמו כל מהלך מתגרה. ניסו להדביק להם סטיגמה של אי כיבוד הדגל ולקבוע עבורם מהו מעשה מוסרי ומה לא".

סיפורם של בני הזוג זבידאת, אדריכלים מסכנין, נחשף לראשונה ב"הארץ" ב-2006, עת החל מאבקם הציבורי והמשפטי לקבל מגרש לבנייה ברקפת. בני הזוג עתרו לבג"ץ באמצעות המרכז המשפטי עדאלה לאחר שוועדת הקבלה ביישוב דחתה אותם. ב-2007, בהוראת בג"ץ, שוריין להם מגרש עד שהתקבלה עתירתם בספטמבר אשתקד.

בני הזוג זבידאת במגרשם ביישוב רקפתצילום: עבדאללה שמא

עוד לפני פסיקת בג"ץ קיבל מינהל מקרקעי ישראל את ערעורם של בני הזוג, והודיע לבית המשפט על ההחלטה לספק להם מגרש ברקפת. בעקבות העתירה החלו במשגב לנסח תקנון חדש שמדגיש את האופי הציוני והיהודי של הישובים. הסוגיה גררה ויכוח ציבורי שבעקבותיו , שכיום עומדות ותלויות נגדו .

מקרן אברהם נמסר בתגובה לאירוע כי "תליית הדגל בשטחה של משפחת זבידאת הינה מעשה פרובוקציה שנועד להראות שערבים אינם יכולים כביכול להתגורר ביישוב רקפת או ביישובים קהילתיים אחרים. תגובת המועצה האזורית מצערת במיוחד שכן היא משתפת פעולה עם הפרובוקציה ומשחקת לידי מבחן הנאמנות הנואל הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ