טקס הדלקת המשואות הרשמי התקיים הערב (שלישי) בהר הרצל בירושלים. בכך החלו רשמית חגיגות העצמאות ה-64 של ישראל. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הדליק את המשואה הראשונה ביחד עם הוריה של סגן הילה בצלאלי, סיגלית וירון. בשבוע שעבר, נהרגה סגן הילה בצלאלי לאחר שמבנה המחזיק את מערכת התאורה בבמה המרכזית בהר הרצל קרס במהלך החזרות.

"רק לפני שבוע נטמנה בהר הזה סגן הילה בצלאלי. הילה בשמחת החיים שלה, סימנה את הטוב והנאצל שבישראליות. ברגע הקשה הזה שבין קודש הזיכרון לעצמאות, מהדהדת באוזנינו צוואתם של יקירנו. בצו בנינו הגיבורים נברך שקיימנו והגיענו לזמן הזה, חג עצמאות שמח ישראל", אמר ריבלין בדברים שנשא בראשית הטקס.

"אל מול מאמצי ההתחמשות של שונאינו, אל מול נחשול של אסלאם קיצוני הגואה מעבר לגבולותינו; נוכח הלחימה הנמשכת בדרום; זוכרים אנו, כי טרם באה השעה המיוחלת להניח את חרבנו.... בטוחים אנו בחרבנו. דור זה כדור תש"ח בצדקת דרכנו", אמר ריבלין.

"בשנה החולפת הרגשנו לא פעם כיצד רגעי היחד מתנפצים אל סלעי המחלוקות העמוקות והנוקבות ביותר בינינו.. השנה התווכחנו למי שייך צבא העם, ומדוע בעצם, הוא צבא חצי העם. התווכחנו על מי נושא בנטל, התווכחנו מהי ישראליות, מהי נאמנות, מהם החובות של המגזרים השונים בחברה הישראלית... המחלוקות הללו הן עדות לכך שהחברה הישראלית היא בשלה וחזקה מספיק כדי להישיר מבט אמיץ לעתידה. הן מעידות על כך שכל חלקי החברה רוצים לקחת חלק בעיצוב העתיד", אמר

"ישנו אויב ליחד שלנו, אויב המסכן את עתידנו. האויב הזה הוא הקנאים. המאבק בשורפי המסגדים הוא אינו מאבק בין ימין לשמאל, אלא מאבק בקנאים. המאבק באלו היורקים בפני ילדה בת שמונה אינו מאבק בין דתיים לחילוניים, אלא הוא מאבק בקנאים. המאבק בין אלו החוברים לגרועים שבאויבנו איננו מאבק בין ימין ושמאל אלא מאבק בקיצוניים", אמר ריבלין בנאומו.

ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל אוכלוסיית המדינה מונה 7.881 מיליון תושבים. עם קום המדינה מנתה אוכלוסיית ישראל 806 אלף תושבים. מנתונים שפרסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי מספר תושבי ישראל היהודים מגיע ל-5.931 מיליון, 75.3% מכלל אוכלוסיית הארץ.

האוכלוסייה הערבית מונה 1.623 מיליון תושבים שהם 20.6% מכלל האוכלוסיה. אוכלוסיית "האחרים" שהם עולים וצאצאיהם אשר אינם רשומים כיהודים במשרד הפנים, מונה כ-327 אלף תושבים כ-4.1% מכלל האוכלוסיה.

מאז יום העצמאות הקודם נולדו בארץ 161 אלף תינוקות ונפטרו 39 אלף איש. בשנה האחרונה הגיעו לארץ 19 אלף עולים וירדו ממנה שמונת אלפים ישראלים. בנוסף נוספו לאוכלוסיה עוד 4.5 אלף איש מאיחוד משפחות. בסך הכול גדלה אוכלוסיית ישראל מאז יום העצמאות ה-63 ב-137.5 אלף תושבים גידול של 1.8% הדומה לשנים האחרונות.

ב-2012 היו למעלה מ-70% מתושבי ישראל צברים ילידי הארץ ויותר ממחציתם לפחות דור שני בארץ לעומת כ-35% צברים ב-1948. בקום המדינה רק בתל-אביב היו יותר ממאה אלף תושבים. היום ב-14 ערים בישראל יש יותר ממאה אלף תושבים, מתוכן בשש ערים יותר ממאתיים אלף תושבים: ירושלים, תל-אביב, חיפה, ראשון לציון, פתח תקווה ואשדוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ