ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

15 פעילות ופעילים מעמותת "זוכרות" התלוננו כי המשטרה כלאה אותם אתמול (רביעי) במשך ארבע שעות בתוך מתחם המשרדים של הארגון בתל אביב כדי למנוע מהם להפיץ גלויות עליהן שמות הכפרים הפלסטינים שנעקרו ונהרסו ב-1948. פעילי העמותה, שעוסקת בהעמקת מודעות הציבור בישראל לנכבה הפלסטינית, ביקשו להפיץ את הגלויות בשלוש שפות בכיכר רבין, במהלך חגיגות העצמאות בתום מפגש שהתקיים במשרדי העמותה.

ליאת רוזנברג, מנכ"לית העמותה, סיפרה כי מדובר באקט סימבולי שאינו אלים. "בעודנו מבקשות לצאת את המשרדים, סמוך לשעה 22:30, גילינו לתדהמתנו כי המשטרה כבר מכתרת את הבניין, עוד בטרם יצאנו מפתח המשרדים", היא אמרה ל"הארץ". "המשטרה סגרה את כל פתחי היציאה - מהשביל הראשי המוביל אל הבניין וכן דרך החצר המחברת בין הבניינים. צוות השוטרים הבכיר במקום הבהיר כי הוא נחוש לא לאפשר לנו 'להפר את הסדר הציבורי' ולכן אינו מתיר לנו לעזוב את שטח המקום".

לטענת רוזנברג, הפעילות והפעילים נכלאו כמעט ארבע שעות ונאסר עליהם לצאת מתחום הבניין, אלא אם יסכימו למסור לידם את החומרים שהתכוונו לחלק, להציג תעודות מזהות ופרטים אישיים ולעבור תחקיר הכולל בין היתר חיפוש במיטלטליהם. "ההשתקה הפליגה הערב למחוזות חדשים עם טעם מר של משטרים אפלים", אמרה רוזנברג.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עורכת דין שנכחה במקום הזהירה את השוטרים מכליאת שווא והסבירה כי אין עילה לבקש מהפעילים להזדהות. במהלך העימות המילולי נעצרו שלושה פעילים, בהם יובל הלפרין, שלא נכח בבניין אלא עמד בחוץ והקריא בקול שמות של כפרים עקורים.

דובר התנועה איתן בורנשטיין אמר בשיחה ל"הארץ" כי האירוע מהווה עליית מדרגה חמורה במדיניות סתימת הפיות מצד המשטרה והממסד. "מה שביקשנו לעשות זה להפיץ גלויות ולא שום דבר אלים , היו אנשים שאיימו עלינו שיפוצצו אותנו מכות, ודווקא אותם אף אחד לא עצר". בעמותה הודיעו כי ביום ראשון הקרוב יפעלו להגשת תביעה על כליאת שווא. מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, התייחס לאירוע ואמר כי "למותר לציין כי לפעילות המשטרה לא היה כל בסיס חוקי. חופש הביטוי אינו מושעה לרגל יום העצמאות".

ממשטרת מחוז תל אביב מרכז נמסר בתגובה כי מדובר "בהפגנה לא חוקית שלא אושרה על ידי המשטרה. המשטרה לא אפשרה המפגינים להגיע לאירוע המרכזי, לנופף בשלטים ולעורר פרובוקציה. אולם אפשרה להם להפגין באזור מתוחם רחוק מהאירוע המרכזי. שלושה מפגינים שהתפרעו נעצרו בחשד להפרות סדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ