בקבוקי תבערה הושלכו לעבר בתי פליטים בדרום ת"א; "עליית מדרגה בהסתה"

הבקבוקים הושלכו לעבר 3 מוקדים בשפירא. איש לא נפגע, נזק נגרם למבנים. נבדק האם מדובר בהקצנה במאבק התושבים נגד המסתננים. הארגונים מגנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה בקבוקי תבערה הושלכו לפנות בוקר (שישי) לעבר דירותיהם של פליטים מאריתריאה וסודאן בשכונת שפירא בדרום תל אביב. במשטרת מרחב יפתח נפתחה חקירה, שבמסגרתה ייבדק האם קבוצת תושבים או אזרחים מחוץ לשכונה החליטו להקצין את מאבקם במסתננים המתגוררים באזור. בכל המקרים איש לא נפגע כתוצאה מזריקת בקבוקי תבערה.

סמוך ל-1:00 בלילה דווח למשטרה על השלכת בקבוק תבערה לעבר בית ברחוב ישראל מסלנט בשכונה. הבקבוק שנזרק גרם לנזק קל בלבד לקיר החיצוני של המבנה.

אך בזמן שכוחות כיבוי האש והמשטרה עשו את דרכם לזירת האירוע, התקבלו שתי קריאות נוספות על שני אירועים דומים סמוך למקום: בקבוק תבערה הושלך לעבר בניין מגורים, ואחד נוסף הושלך לעבר גן ציבורי שבו נוהגים לשהות מסתננים מאפריקה. נזק נגרם למתקן השעשועים, לא נגרם נזק לבניין המגורים. בעקבות שלושת האירועים פתחה המשטרה בחקירה, ובין היתר, נבדקת האפשרות שאותם אלמונים שביצעו את המעשה מנסים לגרום למסתננים לעזוב את השכונה.

בשעות הצהריים הפגינו סמוך לזירת האירוע כ-200 בני אדם, במחאה על האלימות נגד המסתננים. המפגינים החזיקו שלטים, עליהם נכתב "שכונת שפירא נגד גזענים". במהלך ההפגנה התעורר ויכוח בין תושבי השכונה לבין המפגינים, במהלכו קרעו התושבים שלטי מחאה, על אחד מהם צוייר צלב קרס.

נזק כתוצאה מבקבוק התבערה שנזרק, הלילה בדרום תל אביבצילום: אורן זיו

התושבים טענו כי המפגינים מנותקים מחיי היומיום בשכונה. אוריין סוזנה, בת 30, אמרה כי "אנחנו לא גזענים, אנחנו נגד אלימות, אבל את כל הפסולת שולחים לשכונה הזאת. בתקופה האחרונה הגיעו לשכונה גם הזונות מתל ברוך. אני חיה בשכונה הזאת, ואני חיה בשכנות עם הפליטים, אבל למה באים ומפנים את הטענות אלינו?". לדבריה, "יש שכונות שלמות בתל אביב שלא נתנו אפילו לא ציפורן כדי לעזור בקליטה של הפליטים. שיבואו עכשיו ויגידו לי כמה מהם מתגוררים בצפון תל אביב. עומדים פה עכשיו 200 מפגינים שמחזיקים שלטים שקוראים לנו גזענים". המפגינים השיבו לטענות התושבים כי הניסיון לגרש את הפליטים מהשכונה על ידי השלכת בקבוקי תבערה הוא חצייה של רף האלימות שגם כך מופנה כלפי הפליטים.

מוקדם יותר הוציאו ארגוני הסיוע לפליטים הודעת גינוי חריפה שבה הטילו את האחריות לאירוע על ראש הממשלה ושר הפנים, ובמקביל הגישו תלונה ליועץ המשפטי לממשלה נגד ח"כ מיכאל בן ארי ופעילי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, בחשד שהסיתו לגזענות. עו"ד רעות מיכאלי, מנכ"לית מוקד סיוע לעובדים זרים ועו"ד מיכל פינצ'וק, מנכ"לית אס"ף (ארגון סיוע לפליטים), פרסמו הודעה משותפת שבה כתבו כי "מדובר בפשע שנאה לכל דבר ובעליית מדרגה חמורה בגל ההסתה, הגזענות והאלימות נגד זרים, שאנחנו עדים להם בשנה האחרונה, ואשר לצערנו קיים חשש כי ייגמרו באסון של ממש". לטענתן, ראש הממשלה ושר הפנים "עשו הכל על מנת להסית וללבות את גל השנאה וההסתה ביחס לזרים, בהתבטאויות מסוכנות ובדימויים חשוכים ונטופי שנאה המוכרים לנו ממדינות אחרות".

האם מדובר בעליית מדרגה באלימות נגד הפליטים? דברו על זה בפייסבוק

ראש העיר רון חולדאי גינה גם הוא את המעשה ואמר כי מדובר במעשה נפשע, וכי על העם היהודי להיזהר במיוחד מאלימות על רקע גזעני. הוא הוסיף כי הוא מודע לקשיים עימם נאלצים להתמודד תושבי דרום העיר, אך הוא קורא לאיפוק: "עיריית תל אביב-יפו משקיעה משאבים רבים על מנת להקל על התושבים, ואני קורא למשטרת ישראל לעשות הכל כדי לתפוס את מי שעומד מאחורי המעשה הנפשע", מסר.


אחד מהבקבוקים שנזרקו לעבר דירות המסתננים, הלילה בדרום תל אביבצילום: אורן זיו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ