תושבים: "לא יכול להיות ששכונה אחת תישא בנטל קליטת הזרים"

תושבי שכונת שפירא טוענים שהמדינה לא עושה דבר כדי להילחם בתופעת המסתננים, אולם במהלך השנים פעלה הממשלה להצר את צעדי הזרים השוהים בה

יניב קובוביץ ודנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ ודנה ויילר-פולק

כ-200 מפגינים באו ביום שישי בצהריים לשכונת שפירא, כדי להביע הזדהות עם מבקשי המקלט שמתגוררים בשכונה. המפגינים התרכזו בכיכר המרכזית ברחוב מסילת ישרים והניפו שלטים נגד גזענות ואלימות כלפי מבקשי המקלט בשכונה. מיד עם הגעתם הופיעו במקום כמה עשרות מתושבי השכונה, שהחלו לקרוא לעברם קריאות גנאי. כמה עשרות מבקשי מקלט עמדו בפינה רחוקה מהמפגינים והתושבים, והביטו במתרחש מבלי להתערב. העימות בין הצדדים כלל בעיקר קללות וקריעת שלטים, ללא אלימות פיזית, אולם כוחות משטרה שהגיעו למקום לא לקחו סיכונים, והפרידו בין הצדדים. בשלב מאוחר יותר יצרו שני הצדדים קבוצות שיח קטנות, והביעו דעותיהם על הנעשה בשכונה.

אוריין צזנה, אם לשני ילדים בת 30, מתגוררת בשכונה שש שנים. "אנחנו לא גזענים, אנחנו נגד אלימות ולא משנה כלפי מי", אומרת צזנה למפגינה שהאשימה אותה ואת חברותיה בגזענות כלפי זרים. לדבריה, "אנחנו חיים עם הסודאנים והאריתריאים בשכנות טובה, אבל לא יכול להיות ששכונה אחת תישא בנטל של הקליטה שלהם. מדינת ישראל החליטה שהם יכולים להגיע ולהישאר פה, אז שידאגו לפזר אותם אצל כולם. לא יכול להיות שאנחנו ניתן יד לקליטה שלהם ובצפון העיר לא ייתנו אפילו ציפורן ".

צעדי המדינה: מגדר עד מעצר

הפגנה נגד גזענות בשכונת שפירא, שלשום

תושבי שכונת שפירא אמנם טוענים שהמדינה לא עושה דבר כדי להילחם בתופעת המסתננים, אולם במהלך השנים נקטה ממשלת ישראל בצעדים רבים במטרה להצר את צעדי הזרים השוהים בה, בין אם מדובר בעובדים זרים שהגיעו באישור המדינה ובין אם במסתננים שנכנסו לישראל מגבול מצרים.

בפברואר 2008 נוצר "נוהל גדרה-חדרה", לפיו מסתננים יוכלו לשהות רק בטווח שמצפון לחדרה ומדרום לגדרה, וכך גם עובדים זרים חסרי אשרות עבודה. מטרת הנוהל היתה להביא ליציאת אלפי מסתננים ששהו בריכוזים גדולים במרכז הארץ בכלל ובתל אביב בפרט. ביולי 2009 ביטל שר הפנים, אלי ישי, את הנוהל בעקבות לחץ ציבורי נרחב, וטען כי הנוהל יצר בעיות חברתיות-כלכליות בערי הפריפריה.

מהלך נוסף שנועד לגרום ליציאת זרים מישראל ננקט בנובמבר 2010. לאשרות השהייה של מבקשי המקלט נוסף כיתוב שלפיו "רישיון זמני זה אינו מהווה רישיון עבודה". מדובר אמנם במשפט קצר, אך הוא גרם למעסיקים רבים לחשוש להעסיק עובדים זרים והוא מקשה עליהם מאוד למצוא תעסוקה.

בינואר 2010 החליטה הממשלה על צעד מניעה נוסף - בניית גדר לאורך הגבול עם מצרים, בעלות של 1.3 מיליארד שקלים. עם העלייה בזרם המסתננים השיק בדצמבר 2010 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תוכנית למלחמה במסתננים. התכנית כוללת כמה סעיפים והחלטות ממשלה שהתקבלו בעבר, כמו בניית גדר והקמת מתקן כליאה. מתקן הכליאה המתוכנן, שעתיד לקלוט על פי התכנון כעשרת אלפים מסתננים, הינו עוד גורם משמעותי המשפיע על מבקשי המקלט, שחוששים כי יושמו במעצר לאחר כניסתם לישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ