פועלי העולם לא מתאחדים, ארגוני השמאל דווקא כן

אחרי שנים של צעדות נפרדות יתאחדו השבוע תנועות השמאל החברתי למצעד משותף לציון 1 במאי. תנועת הנוער העובד והלומד תקיים מצעד נפרד

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

אחרי שנים של צעדות נפרדות יתאחדו השבוע תנועות השמאל החברתי למצעד משותף לציון 1 במאי. הטינה והמתחים התפוגגו בעקבות הרוח הגבית מהמחאה החברתית, וכן בשל פעילותו של בית העם, המרכז החברתי חסר השיוך המפלגתי בתל אביב, אשר בו נפגשו נציגי התנועות.

בין התנועות שיצעדו השנה יחד נמצאות מרצ, חד"ש, העבודה, מען-דע"ם, כוח לעובדים, ארגוני העובדים הזרים, אדם טבע ודין, התנועה הקיבוצית ותנועת בני המושבים. ערן בריל מבית העם, ששימש שדכן בין התנועות, התקשה להסביר מדוע האיחוד לא התרחש בעבר. "הן כמו אויבים זקנים שלא זוכרים על מה רבו אבל עדיין ברוגז", אמר, "לפני שנה הן לא חשו את התקווה וההשראה שבאו בעקבות הקיץ".

בריל הוסיף כי התנועות חוששות מהחרפת הבעיות החברתיות, ולכן העדיפו לחבור לשותפות הפוטנציאליות שלהן. "זו היתה הפעם הראשונה שקואליציה כזו נפגשת ומשתפת פעולה, באווירה של יציאה לדרך חדשה", אמר, "הדברים התנהלו בצורה חלקה ומשועשעת. אמנם היו מתחים מהעבר, אבל הם שתו קצת וודקה ובתור ה'שופט' ניסיתי להחזיר אותם לשיח. כעת יש שלושה ניסיונות נוספים לקבץ פלגים חברתיים לעבודה משותפת".

צעדה מרחוב אלנבי לגן מאיר ב-1 במאי 2010צילום: ניר כפרי

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

יואב גולדרינג, שייצג את חד"ש במפגשים, התקשה אף הוא לנמק מדוע בעבר התקיימו מצעדים נפרדים ב-1 במאי. "ייתכן שהיו ריבים נושנים על איזו נסיעה למוסקבה ב-1983, שבה הורידו אנשים מהאוטובוס", אמר, "גם לגבי דע"ם וגם לגבי מאבק הסוציאליסטים אני לא מצליח להצביע בדיוק על נקודות המחלוקת". לדבריו, הקול הקורא שאישרו התנועות יחד גובש כמעט ללא מאבקים. "שיתוף הפעולה היה מאוד מוצלח ואפילו חברי", הוסיף, "היה ויכוח בשאלה אם חברי כנסת ידברו במצעד או לא, ולבסוף הוחלט כי יהיו פוליטיקאים ודוברים נוספים". גולדרינג הביע תקווה שהמצעד המאוחד יביא להמשך שיתוף הפעולה בין הפלגים החברתיים במחאת הקיץ הקרוב, על אף שיש תחושת תחרות ביניהם בנוגע לגורם החלוצי שיארגן את ההפגנה הראשונה בקיץ.

ניר נאדר ממפלגת דע"ם וארגון העובדים מען היה אחראי מדי שנה על קיום המצעד הנפרד, אולם השנה הפעיל לחצים לשלב כוחות בין הארגונים. "גם על האיחוד של 1 במאי הקרוב צריך להודות לדפני ליף", אמר, "התנועות החברתיות פעלו שנים בחושך, אבל ברגע שדפני שמה אוהל, העולם הישראלי השתנה ונוצרה תנועה רחבה שתפסה אחיזה. בתוכה כל הארגונים של פעם חייבים להסתדר. האווירה השתנתה, והעולם של אתמול לא מעסיק אותנו עוד".

חניכי הנוער העובד והלומד יצעדו בנפרד

ארגוני שמאל בהפגנה לציון חג הפועלים ב-1972צילום: י.פ.פ.א

מי שצעדה בעבר במשותף עם התנועות החברתיות היא תנועת הנוער העובד והלומד, שלפני כמה שנים החלה לקיים מצעד עצמאי. השנה, ככל הנראה מסיבות טכניות, היא תוסיף ותקיים מצעד נפרד משלה. איש התנועה פסח האוספטר סיפר כי כלל לא ידע על איחודן של התנועות. "בשנים האחרונות כל אחד מצא את הנתיב שלו ובעיני זה לא רע כל כך", אמר, "אם היה כיוון לצעדה משותפת היינו מצטרפים, אבל לא פנו אלינו. אני לא מתנגד לזה כל עוד יש הסכמה בנוגע למסרים".

אפרים דוידי מחד"ש, חבר הנהגת ההסתדרות לשעבר, לא נכח בפגישות התיאום של התנועות אך נשמע פסימי לגבי המצעד המאוחד. לדבריו, האיחוד לא יתקיים כל עוד תנועות הנוער צועדות לבד. "הן עם רגל אחת בתוך הממסד וקשה להן להתנתק מעטיניו", אמר, "הן מקבלות כסף ממשרד התרבות של הימין, וכך נמצאות עם ומרגישות בלי. ייתכן שזה קשור ליחסים של עופר עיני עם הנוער העובד והלומד. המצעד מסמל את האופוזיציה ולא את קואליציית ההון והשלטון שיש כרגע, ולכן לא מקרי שההסתדרות של עיני נטשה את ה-1 במאי, כחלק מאובדן הסולידריות שלה עם העובדים". האוספטר מהנוער העובד והלומד יצא נגד דברי דוידי. "משרד החינוך מעולם לא אמר לנו מלה על מצעד 1 במאי, לא משנה באיזה שלטון", אמר, "אלה דברים בטלים". דוידי נזכר במצעדי העבר, ובהם המצעד הגדול של ההסתדרות ברחוב אבן גבירול בתל אביב ב-1988, בהשתתפות שמעון פרס וירוחם משל, אך ציין שאין למה להתגעגע. "פעם 1 במאי היה מניפולציה של הממסד: שמעון פרס צועד. פרס זה סוציאליזם? זו אחוות עמים?", תהה, "חיים רמון הוא שקבר את העסק לגמרי ב-1994, כשאמר שאין לו משמעות. אבל המצעד חזר בגדול לרחובות לפני שלוש שנים, ומאז הוא הולך ומתרחב". דוידי צופה כי השנה יתקיים מצעד גדול והמוני יותר ב-1 במאי, בשל מחאת מעמד הביניים. "השנה ספרתי 14 אירועים ברחבי הארץ לציון חג הפועלים, הרבה יותר מבשנים קודמות", אמר.

קל אמנם למצוא אנשים שיביעו את דעתם ויתכתשו על חזון, אך קשה יותר לאתר אחרים שגם יתנדבו לטבול ידם בדבק ולתלות פוסטרים. "כשזה מגיע לעבודה קשה, אתה מגלה שיש פחות התלהבות ואנרגיה", סיכם ערן בריל מבית העם, "כשמחפשים מישהו שיבצע עבודה חג העובדים הרבה פחות זוהר".

צעדת עובדים בתל אביב ב-1 במאי 1947צילום: פיין האנס\ לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ