תוכנית השאלת ספרי הלימוד תורחב לכל בתיה"ס

השרים אישרו את ההרחבה למרות שהתוכנית - במסגרת ישלמו ההורים אגרה זולה יחסית ובתמורה ישאילו התלמידים את הספרים - לא זכתה להצלחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול הצעת החוק להרחבת התוכנית להשאלת ספרי לימוד במוסדות החינוך. במסגרת התוכנית, שמיושמת כיום באופן חלקי בלבד, משלמים הורי התלמידים בבתי הספר אגרה שעלותה מאות שקלים בודדים ובתמורה משאילים הילדים את ספרי הלימוד מבית הספר. ההצעה תועבר כעת לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

על פי ההצעה, החל מהשנה הבאה יקיימו כלל בתי הספר בישראל הצבעות בין הורי התלמידים, ובבתי הספר שבהם יהיה רוב של 60% - תיושם התוכנית. התשלום יעמוד על 280 שקלים בשנה בבתי הספר היסודיים ו-320 שקלים בשנה בבתי הספר העל יסודיים, והוא יחסוך מאות שקלים להורים מדי שנה. על פי נתוני משרד החינוך, כיום נדרשים ההורים לשלם 800-600 שקלים מדי שנה לרכישת ספרים בכיתות א'-ו', ו-1,200-1,000 שקלים בכיתות ז'-י"ב.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סוגיית התשלומים הגבוהים על ספרי הלימוד זכתה להתייחסות גם במסקנות ועדת טרכטנברג, בהן נקראה המדינה "להקים הקמת מערך אכיפה במקביל ליצירת מודל אפקטיבי לתמחור ספרי הלימוד". מערך השאלת ספרי הלימוד קיים כבר היום במערכת החינוך, אולם עד כה לא זכה להצלחה רבה - רק 900 בתי ספר יסודיים לקחו בו חלק. בין היתר, הועלו תלונות על חוסר עניין מצד בתי ספר להוציא לפועל את התוכנית עקב סרבול ביורוקרטי, איחורים בקבלת הספרים וסיבות נוספות. משרד החינוך כבר החל בהקמת מנהלת לוגיסטית שתופקד על הסיוע לבתי הספר בפרויקט ההשאלה הכלל-ארצי, ולטובת המהלך הוקצו באחרונה 120 מיליון שקלים.

ממסקנות ועדת טרכטנברג עולה כי שוק ספרי הלימוד מגלגל כיום כ-800 מיליון שקלים בשנה. משרד החינוך אמנם מאשר את מחירי ספרי הלימוד, אולם לא אוכף אותם באופן אפקטיבי בחנויות. כיום, ישנם בשוק ספרי הלימוד כ-4,500 ספרים מאושרים המופצים באמצעות 42 מו"לים גדולים וכ-30 מו"לים קטנים. "השוק מאופיין בקהל שבוי של הורים המחויבים לקנות ספרי לימוד בהתאם לדרישת בית הספר", נכתב בדו"ח.

מחירי הספרים היום ובעתיד. לחצו להגדלה

גורמים במשרד החינוך אמרו כי בנסיון להתמודד עם המלצות ועדת טרכטנברג, פורסם מכרז לקנייה מרוכזת של ספרים על ידי ההורים באופן מפוקח דרך בתי הספר. מכרז זה כשל בגלל חוסר עניין של המו"לים לגשת אליו עקב הירידה צפויה ברווחים. לדברי הגורמים, בעקבות כך הוחלט להעלות הילוך בכל הנוגע למיזם השאלת הספרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ