בן-ציון נתניהו: 2012-1910 |

מורשת האב בדרכו של הבן: הגרעין האיראני בראי האינקוויזיציה הספרדית

באזכוריו התכופים את השואה ואמונתו העזה שההיסטוריה חוזרת, בנימין נתניהו הושפע עמוקות מאביו שגרס כי ליהודים אין על מי לסמוך אלא על עצמם

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בנימין נתניהו גדל בצילו של אביו פרופ' בן-ציון, ובצילו של אחיו יוני נתניהו, שנפל באנטבה. הצל הראשון שהלך לעולמו זה עתה בשיבה טובה, והצל השני שנפל בדמי ימיו, היו שלובים זה בזה. חברי ילדות של נתניהו מספרים על קשר עמוק בין נפילת האח יוני לבין העובדה שבנימין נתניהו בנה את הקריירה שלו על מומחיות במלחמה בטרור.

הצורך הבלתי נלאה למלא אחר הציפיות של אביו, לא הניח לו גם כשהגיע לפסגת הקריירה שלו כראש ממשלת ישראל. כאשר פרש ממשלת שרון בעקבות אישורה של תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף, הכריז נתניהו "למדתי זאת ממך, אבא". כאשר לחץ לראשונה את ידו של יאסר ערפאת כראש ממשלת ישראל, ביטא נתניהו את החרדה מפני תגובתו של אביו. זמן קצר לאחר מכן הוא סיפר למתנחלים כי ביקש את עצת אביו קודם שחתם על הסכם חברון.

נתניהו ספג מאביו את ההערצה העצומה לזאב ז'בוטינסקי ולתורתו, ואת השנאה העזה לממסד האקדמי בישראל, ובעיקר לאוניברסיטה העברית, שלדעת המשפחה דחקה אותם לגלות ממניעים פוליטיים. הוא למד מאביו ההיסטוריון שההיסטוריה חוזרת - גם אם פעם יהודים נרדפו על ידי הגויים בגלות, ונאבקו על חייהם מול העולם הערבי, ואילו כיום יש להם מדינה משלהם, צבא חזק, ומיליוני פלסטינים נתונים למרותם.

הזיקה המיוחדת לעבר היהודי השפיעה עמוקות גם על השקפת עולמו של נתניהו באשר למציאות במזרח התיכון ובעולם כולו בשנים האחרונות. החל באינקוויזיציה הספרדית שבה אביו התמחה וקנה לעצמו מוניטין כהיסטוריון, עבור במאורעות תרפ"ט, השואה והמאבק בבריטים ובערבים, וכלה באיום הגרעין האיראני, נתניהו הונחה על ידי המסר של אביו שניתן לסכמו באמרה "העולם כולו נגדנו".

המדינה שהפלסטינים לא יסכימו לקבל

נתניהו למד מאביו לפקפק לא רק במחוייבות ידידי ישראל מעבר לים לביטחונה ואף לקיומה של ישראל, אלא להטיל ספק גם באנשי שמאל אינטלקטואלים שאינם שייכים למחנהו. בהקשר הזה אי אפשר שלא להיזכר בלחישה של נתניהו על אוזנו של המקובל המנוח, הרב כדורי, לפיה "השמאל שכח מה זה להיות יהודי".

נטייתו של נתניהו הבן לשוב ולהעלות את זכר השואה בהקשרים שונים קשורה גם היא למורשת אביו: כך למשל נתניהו נפנף בנאומו האחרון באו"ם בהוכחות לכך שהעולם המערבי לא נקף אצבע כדי להפסיק את השמדת היהודים, עוד ראיה לכך ש"אין ליהודים על מי לסמוך אלא על עצמם", שלא לומר "על קיר הברזל".

נתניהו האב חשף מדי פעם את האמת מאחורי ה"ויתורים" כביכול שבנו הציע לפלסטינים. באחד הראיונות האחרונים שלו אמר הפרופ' שנתניהו מציע לפלסטינים מדינה כזו שהם לעולם לא יסכימו לקבל.

לאורך חייו הקפיד ראש הממשלה לבקר את אביו לעתים קרובות ולבלות עמו שעות ארוכות  אחדים ממקורביו נהגו לומר שביום שבו בן-ציון יחזיר את נשמתו לבורא, ישתחרר הבן מאימת האב הביולוגי והרוחני שלו. אחרים אומרים שמורשתו הפוליטית, ההיסטורית והרוחנית תנחה אותו בדרכו עד תום חייו הציבוריים.

קראו את הראיון המלא של ארי שביט עם בן-ציון נתניהו: "אין עם פלסטיני"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ