החרם הבריטי |

כנס במימון ממשלתי החרים מומחה ישראלי

השתתפותו בוטלה בלחץ איגוד העובדים בשירותי הבריאות הלאומיים - "התומך בעם הפלסטיני". שלשום החלה רשת מרכולים גדולה להחרים תוצרת ישראלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרצאת אורח של מרצה ישראלי, שאמורה הייתה להתקיים בשבוע הבא במנצ'סטר, בוטלה לאחר שחברי האיגוד המקצועי של שירותי הבריאות הלאומיים בבריטניה National Health Services (ה-NHS) סירבו להשתתף בה.

עו"ד מוטי קריסטל, מומחה למשא ומתן וניהול משברים, הוזמן להרצות בשבוע הבא בפני מנהלים ובכירים בתחום הבריאות, כחלק מסדרת הרצאות בנושא יישוב סכסוכים. קריסטל עבד בעבר עם קבוצות פלסטיניות וארגוני זכויות אדם, ואף ביקר בבריטניה במספר הזדמנויות במסגרת הרצאות שהתבקש להעניק בתחומו, בהן הרצאה בפני מועצת האיסלאם הבריטית.

ביום שישי האחרון התבשר קריסטל כי מארגנת הכנס ביטלה את השתתפותו, בעקבות לחץ שהופעל עליה מצד UNISON, ארגון הגג של האיגודים המקצועיים בבריטניה. הארגון נימק את הדרישה בכך ש"המדיניות הרשמית של ה-UNISON, כמו גם עמדתה הרשמית של מועצת האיגודים המקצועיים (TUC) היא לתמוך בעם הפלסטיני".

ה-UNISON מצדד באופן עקבי בחרם כללי על ישראל. ארגון הגג המשיך לדבוק בעמדתו, וזאת למרות הפצרות חוזרות מצד היו"ר הארצי, שקרא לארגון לאמץ עמדה הפוכה ולהעמיק את שיתוף הפעולה עם ישראל ואיגודים מקצועיים כגון ההסתדרות. הרצאתו של קריסטל הוזמנה מטעם ה-NHS, ארגון במימון ממשלתי, המתנגד עקרונית להחרמת ישראל.

קריסטל. "יישוב סכסוכים דרך דיאלוג, לא חרמות"צילום: עופר וקנין

משיחה שקיים "הארץ" עם בכירים בארגון ה-UNISON, עולה כי הצעד לא הובא לידיעתם וככל הנראה מדובר בלחץ שהופעל מצד ממונים מקומיים של הארגון במנצ'סטר. במהלך הכנס השנתי של ה-UNISON שנערך בשנה שעברה, נמנה האיגוד המקצועי של בתי החולים במנצ'סטר עם הארגונים שקידמו חרם על ישראל. מזכירת האיגוד פרנסס קלי אמרה אז כי "הגיע הזמן שכל האיגודים המקצועיים בעולם יחליטו על החרמת מוסדות ישראליים שלוקחים חלק עקיף או פעיל בכיבוש".

ביטול ההרצאה התרחש בסוף השבוע בו הודיעה רשת הסופרמרקטים החמישית בגודלה בבריטניה (Co-op) כי תפסיק את המסחר עם חברות ייצוא ישראליות כגון אגרקסקו, המשווקות גם תוצרת חקלאית מההתנחלויות. הרשת סייגה עם זאת את החלטתה כשהדגישה כי לא מדובר בחרם כללי על מוצרים מישראל, וכי תמשיך לשווק סחורה ישראלית שיוצרה בתחומי הקו הירוק.

בתגובה להחלטה, שלח מוטי קריסטל מכתב למנכ"לית שירותי בריאות הנפש במנצ'סטר, בו כתב כי הוא סבור שההחלטה על ביטול הרצאתו ברגע האחרון נועדה לרצות את ארגון הגג, יותר מכפי שהיא נובעת מקריאה רשמית של הנהגת ה-UNISON. "מבחינה ערכית, ובניגוד לעמדתכם בנושא, אני מאמין שהדרך ליישוב סכסוכים, כל שכן הסכסוך הישראלי-פלסטיני, עוברת דרך שיח ודיאלוג בונה ולא דרך חרמות או אלימות".

משגרירות ישראל בלונדון נמסר כי ביטול הרצאה של מומחה פרטי על רקע מוצאו והשתייכותו לזהות לאומית כזו או אחרת, הוא צעד שנובע ממדיניות גזענית בכל מובן. "מה שמבייש עוד יותר היא העובדה שההרצאה אמורה הייתה להיערך במסגרת כנס במימון ממשלתי, שבאופן אירוני התיימר לעסוק במשא ומתן ויישוב סכסוכים. נראה כי מי שעומד מאחורי ההחלטה זקוק לשיעור מבוא דחוף בנושא", נכתב.

עד כה, לא נמסרה תגובה מאיגוד ה-NHS או מארגון העל של האיגודים המקצועיים UNISON.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ