נתניהו ספד לאביו |

"תמיד הראית לנו מהי מחויבות לאומה, ומהי מחויבותך לנו"

אביו של ראש הממשלה, שהלך לעולמו לפנות בוקר, נקבר בחלקת ההורים השכולים בהר המנוחות. בכירי המערכת הפוליטית סיפרו על היכרותם עמו

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' בן-ציון נתניהו, אביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהלך לעולמו לפנות בוקר בביתו בירושלים, והוא בן 102, הובא הערב למנוחות בהר המנוחות בירושלים. הלוויה נערכה בחלקת ההורים השכולים, בהשתתפות משפחת נתניהו ובכירים במערכת הפוליטית. 

"תמיד הראית לנו אבא מה היא מחויבות לאומה ולמדינה, אבל לא פחות מזה - מהי מחויבותך לנו", ספד ראש הממשלה לאביו. "ביום ההולדת ה-100 שלך היתה לי זכות שלא ניתנת לבנים רבים, לומר לך עוד בחייך כמה אני אוהב אותך וכמה אני מעריץ אותך".

"היית חכם, תמיד ראית את הנולד, שנים לפני מימוש תחזיותיו של הרצל הבנת שהוא צדק . לפני מלחמת העולם היה ברור לך שמשהו רע עומד בפתח", הוסיף נתניהו. "ראיית הנולד הביאה אותך לפני 35 שנה לרכז מאמץ אינטלקטואלי עולמי למלחמה בטרור. הבנת שמדינות עומדות מאחורי הטרור, ואפשר להילחם בו. את הסגולות האלו לא יכולתי להבין כילד, אך לאט לאט הן הלכו והתבהרו, גם ליוני".

חלק גדול מהספדו לאביו, הקדיש ראש הממשלה לנפילת אחיו, יהונתן נתניהו במבצע אנטבה וההשפעה שהיתה למותו על הוריו. לדבריו, הם "נשאו את יגונם בהדר", כפי שנחרט על קבר אמו.

בן-ציון ובנימין נתניהוצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד גם הוא לבן ציון נתניהו אותו הגדיר כ"אישיות מוצקה כסלע". לדברי הנשיא, נתניהו האב "לא היה איש נייטראלי, ראה בהיסטוריה מורה דרך וסבר שלעמנו אסור להיכנע". פרס פנה לראש הממשלה ואמר כי "אביך כתב היסטוריה, אתה עושה אותה".

בישיבות הסיעה שהתקיימו היום בצהריים מסרו השרים וחברי הכנסת את תנחומיהם לראש הממשלה ולמשפחתו. שר הביטחון אהוד ברק אמר בישיבת סיעת עצמאות כי "פרופ' בן-ציון נתניהו היה ציוני גדול שהלך בדרכיו של הרצל וז'בוטינסקי. זכיתי להכיר אותו בהרבה רגעים. איש מדויק, חד, מאתגר. אבידה גדולה למשפחה ולכולנו".

שר החוץ ליברמן אמר כי הוא משתתף באבלו של ראש הממשלה. "יצא לי להכיר את בן-ציון נתניהו הרבה שנים ולשוחח אתו לא פעם. מדובר באמת באחד הגדולים, איש אשכולות, הוגה דעות במלוא מובן המלה, מי ששוחח אתו לא יכל שלא להתרשם מהאינטלקט, מההשכלה, מרוחב האופקים שלו ובמשנה הסדורה ברמה האידיאולוגית לא רק פוליטית".

יו"ר האופוזיציה שאול מופז סיפר על הכרותו עם בן-ציון נתניהו. "הכרתי באופן אישי את אביו של נתניהו, מיד לאחר מבצע יונתן. זכיתי להיות סגנו של יוני נתניהו ולאחר נפילתו במבצע אנטבה ולאחר ימי השבעה קיבלתי טלפון מפרופ' בן-ציון. הוא אמר לי: אני רוצה להיפגש ולשמוע ממך על יוני. כיוון שהוא שכנע אותי לצאת ללימודים לתואר ראשון, היו לי חודשיים מרתקים בקיץ 76'. איש מאוד רגיש שרצה לדעת יותר על בנו. טיילתי איתו בכל רחבי הארץ, ויצא לי להכיר כך את האיש. הוא היה אדם מאוד רגיש ומאוד אוהב ישראל, וכך אני זוכר אותו". מפלגות האופוזיציה הודיעו הבוקר כי הן מסירות את הצעות אי-האמון שהיו אמורות לעלות היום לדיון, וידחו אותן לשבוע הבא.

פרופ' בן-ציון נתניהו, מחשובי ההיסטוריונים של יהדות ספרד, השפיע רבות על עיצוב דעותיו והשקפת עולמו של ראש הממשלה. נתניהו הבן אמר שהדבר החשוב ביותר שלמד מאביו היה כי "מי שלא מכיר את עברו, לא מבין את ההווה שלו, ולכן גם לא יוכל לחזות את העתיד". ראש הממשלה ביקר את אביו כמעט מדי יום במהלך השבועיים האחרונים. ביום העצמאות האחרון חלה הידרדרות נוספת במצבו של האב ונתניהו הוזעק לבקר אותו מיד לאחר טקס הענקת פרס ישראל. בימים האחרונים שב בן-ציון האב לביתו ושם מת לפנות בוקר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ