רשות הטבע והגנים לחצה, ותוואי הגדר בגבול ישראל-מצרים יוזז

הדבר ימנע פגיעה בקניון נחל גשרון, אתר טבע מהחשובים באזור הרי אילת; מנכ"ל הרשות: "מצאנו חלופה שתגן על הגבול ועל הטבע כאחד"

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

משרד הביטחון הסכים לבצע שינוי בתוואי הגדר המוקמת לאורך גבול ישראל-מצרים, באופן שימנע פגיעה בקניון נחל גשרון, אחד מאתרי הטבע החשובים ביותר באזור הרי אילת. ההחלטה התקבלה באופן סופי לאחר סיור שערך במקום בשבוע שעבר מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין.

באחרונה החלו עבודות ההקמה של הגדר, בקטע של הרי אילת שבו שמורת טבע גדולה, בה מבקרים די שנה מאות אלפי מטיילים. על פי רשות הטבע והגנים, התוואי שתוכנן בתחילה אמור היה להשאיר את קניון נחל גשרון כמובלעת מחוץ לגדר, ובכך לבטל גם קטע משביל ישראל העובר בו. זאת בשל הקושי בהקמת כביש גישה ומכשול צבאי בתוך קניון הנחל.

אנשי מחוז אילת ברשות טבע והגנים טענו שאסור לוותר על הקניון ושיש להשאירו בתוך שטח רצוף של שמורת טבע. נחל גשרון הוא אחד המרשימים באזור ואפיקו, המשתרע מהר יואש לכיוון מפרץ אילת, עובר בתוך קניוני בזלת וגרניט המתנשאים לגובה של מאה מטרים.

מטיילים בשביל ישראל, סמוך לנחל גשרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"אין מחלוקת על כך שהקמת המכשול היא משימה לאומית", אמר אתמול גולדשטיין. "אבל סברנו שניתן לבצע את העבודות באופן שיצמצם נזק לטבע וישאיר את הנחל פתוח לציבור. לאחר שעות רבות של דיונים, אני שמח שהגענו להסכמות עם מערכת הביטחון על חלופה שתאפשר הגנה על הטבע ועל הגבול כאחד".

החלופה החדשה משיבה את המכשול לקו הגבול הבינלאומי ולמעשה מבטלת לחלוטין את המובלעת שתוכננה תחילה. את המכשול בקטע של נחל גשרון יקימו באמצעות חסימות פיסיות נקודתיות, ותוך התבססות על הטופוגרפיה הטבעית של הנחל, שבו מוגבלת מראש הגישה הרגלית בחלק מהאזורים. במשרד הביטחון ציינו שהקמת הגדר תסייע לשמירת הטבע, מכיוון שהיא תמנע פעילות של הברחות וחדירות מסתננים, הגורמים נזקים לשמורה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ