מחלוקת בין הרשויות לארגונים |

למרות "הגידול בפשיעת הזרים", המשטרה פירקה יחידה שפעלה בדרום ת"א

בדיון בכנסת טענה המשטרה כי חל זינוק במעורבותם בפשע, אולם הודתה כי אין בידה פילוח מדוייק וכי הנתונים מתבססים על הערכות ותחושות בלבד

אופיר בר-זהר ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר ויניב קובוביץ

חילוקי דעות בין המשטרה לארגוני הסיוע לפליטים ולכמה ח"כים נרשמו אתמול בדיון ועדת הכנסת לבחינת בעיית העובדים הזרים. המחלוקת נסבה סביב נתוני היקף פשיעת הזרים בשנים האחרונות, כפי שהוצגו בדו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. בעוד שלפי הדו"ח חלה עלייה קלה באחוז המעורבות של זרים בפשיעה בשנים 2010-2011, טען מפקד מרחב יפתח במשטרה, ניצב משנה דוד גז, כי מנתוני המשטרה עלה כי חלה עלייה משמעותית במעורבות זרים בפשיעה. עם זאת, המשטרה לא חשפה את נתוניה העדכניים בעניין.

חבר הכנסת דב חנין טען כי פשיעת הזרים דווקא נמצאת במגמת ירידה וכי הם עדיין מעורבים באופן פחות משמעותי בפשע לעומת ישראלים. יו"ר הוועדה ניצן הורוביץ הוסיף כי ייתכן שהדבר נובע מגידול האוכלוסייה, אולם גז השיב כי "כשלוקחים את נתוני הפשיעה ומחלקים אותם שוכחים שיש תאי שטח רוויים אוכלוסייה זרה, ושם יש עלייה דרמטית בפשיעה. במרחב יפתח יש עלייה דרמטית במעורבות הזרים לאורך השנים מאז 2008, והעלייה ב-2012 חמורה אף יותר".

גז עדכן את הנוכחים בנוגע לחקירת לעבר בתי זרים בשכונת שפירא בשבוע. "האירוע הזה חמור וכך אנחנו מטפלים בו, כמו כל בקבוק תבערה שייזרק בכל מקום אחר", ציין. יו"ר הוועדה כינה את האירוע "פעולה נפשעת שלא יכולה להיות לה שום הצדקה". "גם אם יש ויכוח לגבי מעמדם של מבקשי המקלט אין ולא יכולה להיות הצדקה לאלימות כלפיהם", הוסיף הורוביץ.

ח"כ חנין האשים את הממשלה במצב העובדים הזרים. "הביאו עובדים בדלת מסתובבת, השאירו אותם בשכונות שגם ככה מופקרות ויצרו מצוקה גם לתושבים הקיימים וגם לחדשים", אמר, "אין פתרון אמיתי לבעיות והתוצאה הצפויה מראש היתה התלקחות. הנתונים המספריים מלמדים על פשיעה ברמה נמוכה, שהולכת ומצטמצמת. קשה לי להבין איך האנשים האלה שורדים בלי לגנוב כשאוסרים עליהם לעבוד. הם מנסים לשרוד במסגרת החוק".

הפגנה נגד גזענות בדרום תל אביב, בסוף השבועצילום: דניאל בר און

ח"כ הורוביץ ציין כי "מה שעלה בדיון שמרחב יפתח הוא מרחב בעל צרכים מיוחדים, בגלל התמודדות עם עוני ומצוקה. למרחב לא תמיד יש את כוח האדם המספק להתמודדות עם מצבים כאלה. משום שיש גידול במספר האנשים שמתגוררים שם יש גידול גם במספר התיקים הפליליים".

נציג תושבי שפירא, צבי גלברט, אמר כי "יש פה פצצה מתקתקת. החברה שלי כבר מפחדת ללכת ברחוב בגלל ההומלסים, ובדוכן הפלאפל שלה מתחרים בדוכן סמוך שמעסיק עובדים זרים ולכן יכול לדרוש מחירים נמוכים יותר. הסכנה הדמוגרפית גדולה", אמר. סיגל רוזן ממרכז סהיוע לעובדים זרים אמרה בדיון כי "אכן היתה עלייה קלה באחוז המעורבות של פשיעת זרים, אך הסיבה שתושבי השכונה מבועתים תלויה בכך שמקבלי החלטות, שניזונים ממידע שהמשטרה מעבירה להם, מספרים על המעורבות הגדולה של זרים בפשיעה".

חברת הכנסת מרינה סולודקין טענה בדיון כי מבקשי המקלט נדרשים על ידי מעסקים שמעוניינים להביא להפחתת שכר המינימום. בדיון התייחסו גם להחזרת אזרחים דרום סודן לארצם. נציג משרד הפנים אמר כי בשנה האחרונה המשרד החזיר כ-1,000 פליטים לדרום סודן, שלכל אחד מהם שולמו 1000 יורו. נציג האו"ם בישראל לנושא הפליטים, וויליאם טול, אמר כי יש צורך להאריך את ההגנה על אזרחי דרום סודן עד שניתן יהיה לקחת בחשבון שיקולים ספציפיים.

על אף שבמשטרה טוענים בשבועות האחרונים כי חלה עלייה בפשיעת הזרים, הוחלט לפרק את יחידת "סופה" של משמר הגבול, שפעלה בשנתיים האחרונות באזור נווה שאנן בתל אביב. היחידה, שפורקה בשל שינויים ארגוניים במשמר הגבול, כללה 40 לוחמים ששירתו באזור התחנה המרכזית בתל אביב והכירו את בעלי העסקים ומבקשי המקלט היטב.

במשטרה מתקשים לזהות את מבצעי העבירות מקרב מבקשי המקלט שכן פרטיהם של רבים מהם אינם מתועדים במחשבי המשטרה או רשויות המדינה. התיאור החיצוני שמקבלת המשטרה לא מאפשר לה לאתר את המבצעים, ולכן דרשו במשטרה מספר פעמים לדרוש גישה למאגר הביומטרי של שירות בתי הסוהר. מכל מסתנן שמגיע לישראל ועובר במתקן הכליאה סהרונים נלקחת טביעת אצבע ופרטים נוספים המאפשרים לזהותו. במשטרה טוענים שאם היו מקבלים את הנתונים הללו ניתן היה להגיע לזהותם של מבצעי הפשעים.

המשטרה מסרה בתגובה כי אין ביכולתה לפלח את אירועי הפשיעה על פי מגזרים באוכלוסייה. "הנתונים שהוצגו אתמול בכנסת הובאו על סמך סיכום שנת העבודה 2011", נמסר. לטענת המשטרה, בעבודתה היום-יומית מורגשת עלייה ברמת הפשיעה ובמספר כתבי האישום, המעצרים והתלונות. "אנו צופים כי שנת 2012 תסתכם בעלייה משמעותית בנתונים בהשוואה לשנה הקודמת", נמסר.

חשד לניסיון אונס נערה בידי זרים בדרום ת"א

המשטרה על ניסיון אונס, תקיפה ושוד, שעברו בידי מבקשי מקלט ביום חמישי האחרון לפנות בוקר, סמוך לרחוב לוינסקי בדרום תל אביב.

השניים בילו בחגיגות יום העצמאות באזור וצעדו לכיוון התחנה המרכזית. לטענתם, הם נתקלו בקבוצת מבקשי מקלט ששהו במקום. שלושה מהם החלו לתקוף אותם, כאשר הנער ספג את עיקר המכות.

הנערה ניסתה לסייע לו אולם אחד התוקפים אחז בה וניסה לקרוע את בגדיה. לטענתה, התוקף ניסה לאנוס אותה לעיניהם של חבריו, שהתבוננו במתרחש. לבסוף שדדו התוקפים את השניים, שמיהרו להתלונן במשטרה.

כוחות משטרה שערכו סריקות במקום בניסיון לאתר חשודים טרם מצאו אנשים העונים על התיאור שמסרו המתלוננים. המשטרה מסתמכת בשלב זה אך ורק על עדותם של הנער והנערה.

אולם גורמים המעורבים בחקירה סבורים שתלונת הנערה אותנטית, והיא נשלחה לבדיקות רפואיות כדי לקבוע אם נאנסה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ