המלחמות במפעל הפיס |

המנכ"ל המיועד עתר לביה"ד: הכירו במינוי שלי

יו"ר הדירקטוריון עוזי דיין מסרב להכיר במינויו של ג'אקי ואקים בטענה ששיקר בטופס המועמדות, והאחרון החליט לעתור: "אלו זוטות, הטעויות נעשו בתום לב"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המאבק על מינוי מנכ"ל מפעל הפיס עובר לערכאות משפטיות. ג'אקי ואקים, עליו המליצה ועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל, עתר אתמול (שני) לבית הדין האזורי בתל אביב עקב סירובו של יו"ר הדירקטוריון עוזי דיין למנותו לתפקיד, וביקש מבית הדין להכיר במינוי. דיון ראשון בעתירה צפוי להתקיים מחרתיים, והשופט יצחק לובוצקי הורה למפעל הפיס להימנע ממינוי מנכ"ל עד לדיון.

ועדת האיתור שהקים דירקטוריון הפיס, ביוזמת דיין, בחנה 63 מועמדים ולבסוף המליצה על ואקים - שמכהן כיום כגזבר עיריית חיפה - לתפקיד המנכ"ל. למרות זאת, בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה לפני כחודשיים סרב דיין לאשר את המינוי. הוא טען כי ואקים מסר הצהרה כוזבת בטופס המועמדות שלו, ולא דיווח על כך שהוא נחקר באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים. דיין נעל את הישיבה מבלי להצביע על מינוי המנכ"ל, אך חברי הדירקטוריון, בהובלת יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט, אישרו את המינוי לאחר עזיבתו את החדר.

בעתירה שהגישו עו"ד נחום פינברג ואוהד גלעדי, מסביר ואקים כי חקירתו במח"ש התקיימה שנתיים קודם לכן, בתיק הנוגע לשוטר שאין לו קשר אליו. "מילוי שאלון ועדת האיתור כפי שנעשה היה - בין היתר - נוכח חוסר בהירות בטפסי המועמדות, ובתום לב", נכתב בעתירה. הוא מציין כי בשאלון לצורך מועמדות לתפקיד אחר, בבנק ישראל, הוא דווקא כן הזכיר את החקירה. "בכל הכבוד מדובר בזוטי דברים, שאין בו צידוק כלשהו למנוע מהמבקש את מועמדותו ואת זכאותו לכהן כמנכ"ל מפעל הפיס".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לטענת ואקים, ההחלטה של דיין למנוע את מינויו למנכ"ל ולהכריז על פסילת מועמדותו בלתי סבירה והתקבלה בשרירות לב ומשיקולים לא ענייניים. "לא יעלה על הדעת שקיומה של חקירת מח"ש בעבר – שלא הוסתרה מעולם ולא מנעה מהמבקש כהונות אחרות גם במפעל הפיס – תהווה נימוק סביר לפסילת מועמדותו לתפקיד מנכ"ל ולפסילת פעולה של ועדת האיתור", נכתב בעתירה. עוד נטען כי לדיין אין זכות וטו על המינוי, וכן שהוא פעל בחוסר סמכות כשסירב לאפשר הצבעה בדירקטוריון.

בשל סירובו של דיין למנות את ואקים, פרץ עימות חריף בינו לבין רבים מחברי הדירקטוריון. אלה הבהירו כי לא יסכימו למנות לתפקיד כל מועמד אחר. לפני כחודש הדירקטוריון אף שלל את סמכויות החתימה של דיין. ואקים טוען בעתירתו כי "מאבק קשה זה הביא לשיבוש של ממש בהתנהלות התקינה של מפעל הפיס", ולכן לדבריו יש חשיבות רבה להכרעה מהירה.

בלשכתו של דיין אמרו אתמול כי את תגובתו ימסור בבית הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ