דו"ח מבקר המדינה |

מכללת עמק יזרעאל שכרה חוקרים לברר מי התלונן נגדה למבקר

אדם שהיה מועמד לנשיאות המוסד זכה לחוזה העסקה עם תנאים מפליגים, בעוד המנכ"ל והנשיאה המכהנת זכו בכרטיסי אשראי מבלי שנדרשו לדווח על הוצאות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שפורסם היום (שלישי) חושף התנהלות בעייתית במכללת עמק יזרעאל, המנוהלת על ידי פרופסור עליזה שנהר והמתוקצבת על ידי המדינה, בכל הנוגע למינוי בכירים במכללה, הקצאת אשראי לבכיריה, שינוי התקנון בניגוד לאישור המועצה להשכלה גבוהה והעסקת ספקי שירות שונים ללא חוזה.

כך למשל, המבקר מציין כי המכללה חתמה בסוף שנת 2010 על הסכם חריג עם פרופסור יורם פלדון, מדען בתחום הפסיכוביולוגיה ששימש חוקר וראש מעבדה במכון הטכנולוגי של ציריך, שמונה לתפקיד סגן נשיא למחקר. ההסכם בין המכללה ופלדון כלל תשלום שכר עבור משרה מלאה, למרות שבשנתיים הראשונות לעבודתו התבקש הפרופסור לשהות בישראל 180 יום בלבד בכל שנה. כמו כן, פלדון זכה למימון דירה מרוהטת בתל אביב בין ינואר 2011 ועד סוף 2013, כולל תשלום מיסים לעירייה, דמי תפעול, דמי ניהול ואחזקה - בנוסף למימון שכר הדירה שעמד על 15 אלף שקלים בחודש. בנוסף, המכללה כיסתה את הוצאות הנסיעה במונית מביתו של פלדון בתל אביב אל עמק יזרעאל. עוד סוכם כי הריהוט ומוצרי החשמל שיירכשו עבורו יועברו לבעלותו בתום תקופת השכירות.

ביקורת חמורה ביותר נוגעת בדו"ח למעקב שביצעה המכללה אחר אדם ששלח מכתב תלונה למשרדו של המבקר. בתגובה למכתב זה, שכרה המכללה חברת חקירות לאיתור מחבר המכתב. בעקבות התלונה, הובאו תנאי ההעסקה לידיעת הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) ולממונה על השכר במשרד האוצר. כשנודע לות"ת על כך, הודיעה הוועדה כי תנאי החוזה שהושג בין פלדון ומכללת עמק יזרעאל לא הובאו לאישורה והם אינם ראויים או מקובלים עליה, והנחתה לצמצם את התנאים.

מכללת עמק יזרעאלצילום: דרור ארצי

בנובמבר האחרון מונה פלדון לתפקיד נשיא המכללה, מינוי שנמצא כעת בסימן שאלה. עוד בשלב מינויו הועברו לוועד המנהל תלונות על התנהלותו של הפרופסור, הן בתוך המכללה והן במאמר במגזין בשוויץ בשם Weltwoche , בו נמתחה ביקורת על התנהלותו במכללה שבה עבד במדינה. כעבור חודש החליט הוועד המנהל לבטל את הבחירה.

פלדון עצמו עתר לבית הדין לעבודה שם סיפר כי הנשיאה המכהנת שנהר ביקשה ממנו למנותה לתפקיד רקטור המכללה, ואף לקדם מהלך של שינוי תקנון המכללה שיאפשר זאת. פלדון, לדעתו, השיב לה כי ישקול זאת לאחר כניסתו לתפקיד, בהתאם לצורכי המכללה. לדבריו, מאז תשובתו, ראשי המכללה נמלכו בדעתם בנושא מינויו לנשיא המוסד האקדמי. עוד טענה היא שפלדון הסתיר מהוועד המנהל מידע לפיו במקביל לעבודתו בעמק יזרעאל, הוא המשיך להיות מועסק גם במכללה בשווייץ, וזאת על אף שציין בפניהם כי פרש. במכללה ציינו עוד כי התקבלו אצלם ידיעות על התנהלות לא מחמיאה מצד פלדון במוסד בשוויץ. הצדדים מנהלים הוכחות בתיק ובשלב זה לא הוקמה ועדת איתור לבחירת נשיא חדש.

מכללת עמק יזרעאל הוקמה לפני 15 שנים, ומאז עומדת בראשה עליזה שנהר. נכון להיום לומדים במכללה כ-3,800 סטודנטים. בעקבות הנחיית המל"ג משנת 2010, נשיא מכללה יכול לכהן תקופה שלא תעלה על 12 שנים. על כן, הוחלט כי שנהר תסיים את תפקידה ביולי הקרוב, אולם לא ברור מי יחליף אותה, לנוכח ביטול מינויו של פלדון.

המבקר מותח ביקורת גם על כך שלשנהר ולמנכ"ל המכללה הונפקו כרטיסי אשראי שההוצאות בהם נזקפות לחשבון המכללה, אולם מעולם לא נקבע מהם הסכומים המותרים להוצאה ויתרה מזאת, השניים לא צירפו אסמכתאות לחלק מההוצאות שביצעו בכרטיס. מלבד הכהונה הארוכה של שנהר, מותח המבקר ביקורת על כך שהמכללה שינתה את התקנון שלה - בניגוד להנחיות מל"ג - על מנת לאפשר את הארכת כהונתו של יו"ר חבר הנאמנים של המכללה, אביגדור קלנר, בשנתיים נוספות ובסך הכול עשר שנים.

בנוסף, מותח המבקר ביקורת על כך שהמכללה לא פועלת על פי חוק חובת המכרזים בכל הקשור לרכישות והתקשרויות עם ספקים, לעיתים אף ללא חוזים. כמו כן, נמתחה ביקורת על כך שההתקשרות עם היועץ המשפטי של המכללה, עורך הדין אלי קולס, "לא נעשתה תוך הקפדה על כללי המינהל התקין". המבקר מתייחס לכך כי מאז כניסתו לתפקידו בשנת 2005, המכללה לא הגדירה את סוג שירותי הייעוץ המשפטי שברצותה לקבל או את היקפו. אי הסדרת הנושא גרמה לחוסר בהירות באשר לסכומים שעל המכללה לשלם לקולס.

עוד עולה כי המכללה לא עשתה השוואה בין הסכומים המבוקשים, תחומי התמחותם ויתרונם המקצועי של עורכי הדין שאליהם פנתה בנושא ולא חתמה עם רובם על הסכם התקשרות.

ממכללת עמק יזרעאל נמסר בתגובה כי "הערות מבקר המדינה שנמסרו למכללה במהלך ובתום הביקורת, ככל שהיה צורך בתיקונן, תוקנו. ואשר לפרופ' יורם פלדון, הואיל והעניין נמצא בהליך משפטי בבית הדין האזורי לעבודה, בנצרת, לא ניתן להתייחס לנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ