כאלף פעילים בתנועות שמאל השתתפו בצעדת אחד במאי

המשתתפים צעדו אל העצרת מכיכר הבימה, רבים מהם לבשו חולצות אדומות ונשאו דגלים אדומים. כ-20 פעילי ימין, בראשות ח"כ בן ארי, קיימו הפגנת נגד

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

כאלף פעילים בתנועות שמאל ובארגונים חברתיים וחניכי תנועות נוער השתתפו הערב (שלישי) בעצרת לציון יום הפועלים בכיכר רבין בתל אביב. המשתתפים צעדו אל העצרת מכיכר הבימה, רבים מהם לבשו חולצות אדומות ונשאו דגלים אדומים.

כ-20 פעילי ימין, בראשות ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) קיימו הפגנת נגד בפאתי הכיכר. קודם לכן התקיים אירוע נוסף לציון אחד במאי ליד בית ההסתדרות, בהשתתפות אלפי חניכי הנוער העובד והלומד.

"היום נתחיל את הקיץ", הצהיר ח"כ דב חנין (חד"ש). "אם אנחנו מתכוונים לצדק חברתי אנחנו חייבים לעשות שינוי פוליטי. אנחנו חייבים בישראל ממשלה אחרת. הם כבר שכחו את המחאה החברתית. אנחנו לא שכחנו ולא נשכח".

ח"כ איתן כבל (העבודה) ניצל את הבמה לטובת קמפיין הבחירות לראשות ההסתדרות. "לקחתי על עצמי משימה שרבים אומרים לי שאין לי שום סיכוי לעמוד בה. אני נשבע שיחד אתכם אנחנו נעמוד בה. אנחנו נפרק אותם. ב-22 במאי נשיב את ההסתדרות לידיו של האדם העובד", אמר. עוד נשאו דברים ח"כ אילן גילאון (מרצ), עובדת סוציאלית, מורה ונציגי ארגוני עובדים.

ח"כ אילן גילאון אמר כי "המחאה החברתית חיה ובועטת. תחילה נחזיר את ההסתדרות לעובדים ובבחירות הקרובות, נחזיר את המדינה לבעליה. באחד במאי אנחנו יוצאים למסע ארוך לתיקון מדינת ישראל, שהתנערה מסולידריות ומשוויון. במקביל להפסקת הכיבוש בישראל, ניקח אחריות על הביטחון הסוציאלי של כל בניה".

אחרי שנים של צעדות נפרדות התאחדו תנועות השמאל החברתי למצעד משותף. הטינה והמתחים התפוגגו בעקבות הרוח הגבית מהמחאה החברתית, וכן בשל פעילותו של בית העם, המרכז החברתי חסר השיוך המפלגתי בתל אביב, אשר בו נפגשו נציגי התנועות.

מוקדם יותר היום פורסם כי בארה"ב מתכננים פעילי המחאה החברתית "לכבוש את וול סטריט" אירועים המוניים בהם היא מקווה לחסום את ניו יורק וערים גדולות נוספות במדינה בהפגנות המוניות לרגל ה-1 במאי. בעוד הפעילים מתארגנים להפגנות, פשטה משטרת ניו יורק על בתיהם של שלושה פעילים לפחות ותחקרה אותם לגבי תוכניותיהם, כך פרסם היום אתר האינטרנט "גוקר".

18 מתוך 18 |
קמבודיה
1 מתוך 18 |
ציון האחד במאי בצעדה בתל אביב
2 מתוך 18 |
צעדת ה-1 במאי הערב בתל אביב
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ