המדינה בונה "גשר טהרה" במירון במיליון שקלים

אשתקד הוקם מעבר לכוהנים ללא היתר - ופורק. המדינה הקציבה אז 200 אלף שקלים וכעת בונה אותו מחדש למרות שרבנים קבעו שאין בו צורך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה חודשים וחצי לאחר שנהרס "שביל הכוהנים" סמוך לקבר רבי שמעון בר-יוחאי במירון, החלה בימים האחרונים בנייתו מחדש. העבודות נעשות בחיפזון רב, שבוע לפני הילולת ל"ג בעומר. עלות הקמת השביל - בעקבות לחץ של חסידות "תולדות אברהם יצחק" הקיצונית, הטוענת לקברים במקום - היא כמיליון שקלים, על אף שרבנים סבורים שאין בו כל צורך הלכתי.

"שביל הטהרה" הוא מעין גשר באורך כ-300 מטרים שנבנה בעורפו של קבר הרשב"י, על צלע הר מירון, מעל נחל מירון. נחיצותו התעוררה לפני כשלוש שנים, נוכח הטענה כי בנתיב המסורתי אליו עולים אל הקבר עשרות ומאות בשנים, מצויות מערות קבורה עתיקות.

בשנה שעברה הוקם הגשר ללא היתרים ולאחר מאבק משפטי פורק. גם בשנה שעברה הקצתה המדינה כ-200 אלף שקלים כהשתתפות בהקמתו. הדבר עורר סערה בעולם| החרדי, נוכח שיתוף הפעולה יוצא הדופן בין המדינה לבין חסידות "תולדות אברהם יצחק", שעל פי דרישתם נבנה השביל. בחסידות נבהלו אז מהפרסומים ויצאו בהכחשה גורפת ובבקשה "להסיר לזות שפתיים", וטענו כי "היות שנודע כאילו המדינה משתתפת בחלק מהעלויות של דרך הכוהנים, אנו מודיעים כי זה שקר והכל ממומן על ידי נדיבי עם".

גשר הכוהנים במתחם קבר הרשב"י במירוןצילום: ירון קמינסקי

בניית שביל הכוהנים מסמלת את ההקצנה המתרחשת באתר הדתי השני, אחרי הכותל המערבי, מבחינת מספר מבקרים. ההקצנה ניכרת בין היתר בגובה המחיצות בין נשים לגברים בימי ההילולה.

בניית הגשר על ידי המדינה מהווה כניעה לזרם הקיצוני ביותר שאינו מכיר במדינה ונעשתה בניגוד לאמירות מפורשות של רבנים, בהם הרב מאיר שטרן, רבה של מירון זה כ-50 שנה, שקבע באופן חד-משמעי כי "מעולם לא היתה שאלה בעניין הליכת הכוהנים בכביש הראשי שבו עולים לרשב"י". במכתב שהוציא בשנה שעברה כתב כי "מעולם לא עלה איזה ספק בהליכה על הדרך העולה, המקובל על כולם כמה וכמה דורות".

גורמים המעורים בפרטי הפרשה טוענים כי מקורה של סוגיית שביל הכוהנים בסכסוך עמוק בין שתי חצרות, בראשן שני אחים, כוהנים - חסידות "תולדות אהרון", בראשות הרב דוד קאהן וחסידות "תולדות אברהם יצחק", בראשות הרב שמואל יעקב קאהן. על פי גרסה זו, כל תכליתו של השביל היא למנוע מאדמו"ר "תולדות אהרון" להדליק את האש סמוך לקבר הרשב"י.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה כי "גשר הכוהנים אינו מיועד לחסידות מסוימת, ומטרתו לשרת את כלל המשתתפים בהילולה ובאתר. הגשר מומן כולו על ידי המדינה ואושר על ידי מינהל מקרקעי ישראל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ