לא ברציף, כן באיצטדיון |

אושרה הרחבת איסור העישון

ועדת הבריאות קבעה כי אסור יהיה לעשן בתחנות האטובוס והרכבת, והגבילה את שטח אזורי העישון במסעדות; "אנו מצמצמים את הפגיעה במעשן הפאסיבי"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

ועדת הבריאות של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את הרחבת הצו למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. עקב כך ייאסר העישון בתחנות אוטובוס, אולמות אירועים ומקומות ציבוריים נוספים. האיסורים ייכנסו לתוקף בעוד כ-30 יום.

על פי הבקשה להרחבת הצו, עליה חתום ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו, ייאסר לחלוטין העישון בהופעות, בתחנת אוטובוס מקורה, בכל שטחי בריכות השחייה ובחצרות שלהן, ברציפי רכבת (למעט אזור עישון שיוקצה בקצה הרציף) ותחנות אוטובוס מרכזיות (למעט חדר עישון שיוקצה במיוחד).

כמו כן, ייאסר על נהגי אוטובוס לעשן בתוכו לפני העלאת נוסעים, ייאסר עישון בטווח של 10 מטר מהכניסה או היציאה מבניין מרפאה או בית חולים וייאסר להקצות אזורי עישון בחדרי מדרגות ובמעברים.

התחשבות בלא-מעשנים, או רדיפה אחר המעשנים? בואו לדבר על זה בפייסבוק

עוד נקבע, כי אחוז השטח המוקצה לטובת עישון במסעדות ובבתי קפה גדול משמעותית מהצורך, ואלה שאינם מעשנים נאלצים להיחשף לעישון בעל כורחם. לכן, הוחלט כי שטח אזור העישון שיוקצה במסעדות ובבתי קפה לא יעלה על 15 מ"ר. באולמי שמחות וגני אירועים יוגבל שטח העישון ל-25% ממקומות הישיבה. שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, בתי קפה וברים, מחה על ההחלטה ואמר כי "אנחנו המעסיק השני הגדול במשק, תנו לנו להמשיך לפעול".

משרד הבריאות הודיע בדיון כי בכוונתו לאסור בעתיד באופן מוחלט עישון במקומות עבודה, מכיוון שחדרי העישון ומערכות סינון האוויר אינם מונעים חשיפה לעישון כפוי. כצעד ראשון למהלך, וכדי "לשמש דוגמה", ייאסר לחלוטין העישון במשרדי ממשלה כבר מהחודש הבא.

עם זאת, לא אושרו הסעיפים האוסרים עישון באצטדיונים ובאמפיתיאטראות. כמו כן, לבקשת המשנה למנכ"ל משרד החינוך איציק תומר, הוועדה לא אסרה על עישון בחצרות מבני מתנ"סים ותנועות נוער, בשל הקושי בהגדרת שטחים אלה. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, התנגד נחרצות לעניין ואמר: "אתם צריכים לשמור על הילדים האלה".

יש לציין כי יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד) לא נענה לבקשת נציגי עמותת "אוויר נקי" לאסור עישון של שחקני תיאטרון על הבמה כחלק מהמשחק. "אנחנו מצמצמים באופן משמעותי את הפגיעה במעשן הפאסיבי ואת השטחים בהם יותר העישון", אמר כץ, "עם זאת, אל לנו להגזים. יש גם ציבור מעשנים בישראל, וגם אותו אנחנו צריכים לשרת".

בדיון היום בוועדה השתתפו נציגי משרדי הבריאות, האוצר, החינוך והמשפטים, וכן גורמים שיושפעו מהחוק בהם נציגי איגוד המסעדות, אגודת הסטודנטים, רשות שדות התעופה, משרד הביטחון וצה"ל, ארגון מורי הנהיגה, התאחדות בעלי האולמות, אב"א - איגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל, רכבת ישראל והחברה למתנ"סים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ