תוכנית חדשה במשרד החינוך: תואר אקדמי במקום בגרות

על פי תוכנית "אקדמיה בתיכון", תלמידים יוכלו ליזום לימודים במגוון תחומים. הציונים יוכלו לשמש תחליף לציוני הבגרות. עלות כל קורס: 1,550 ש"ח

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שר החינוך גדעון סער הודיע הבוקר (חמישי) בכנס של המועצה להשכלה גבוהה, על יוזמה חדשה, במסגרתה יורחבו תוכניות לימוד אקדמיות ושהציונים יוכלו להוות חלופה לציון בחינת בגרות באותו המקצוע. על פי סער, התכנית, "אקדמיה בתיכון", תחל לפעול בשנת הלימודים הבאה, בקרב כ-1,000 תלמידי כיתות י', יא' ו-יב'.

הלימודים במסגרת התכנית האקדמית ייעשו באמצעות מנחים של האוניברסיטה הפתוחה או בהנחיה מקוונת בתחומים שונים ויזכו את התלמידים בנקודות זכות אקדמיות לתואר ראשון. תלמיד שיצבור מחצית מהניקוד הנדרש לקבלת תואר ראשון, יוכל לקבל דחיית שירות לשנה אחת, לצורך השלמת התואר.

ציון הקורס האקדמי בתוכנית יהוה חלופה מלאה לציון בחינת הבגרות בתחומים: אזרחות ברמה של 2 יחידות לימוד (יח"ל), ובעולם הערבים והאסלאם, ספרות, מדעי המחשב, פסיכולוגיה, מדעי המדינה, סוציולוגיה וכלכלה וגיאוגרפיה – ברמה של 5 יח"ל.

במקצועות אחרים המרת הציונים לבגרות תהיה חלקית - ציון הבגרות יכלול את הציון האקדמי ואת ציון מבחן הבגרות במקצועות מתמטיקה, כימיה, פיסיקה, ביולוגיה, תקשורת, תיאטרון, קולנוע, ואומנות. בכוונת משרד החינוך להרחיב את התוכנית במהלך השנים הבאות ולהחילה על כל מקצועות הבגרות.

על פי התוכנית, בכל בית ספר שבו תתגבש קבוצה של לפחות 15 תלמידים המתעניינים בתחום הדעת, תתאפשר הנחייה על ידי מרצה מהאוניברסיטה הפתוחה בבית הספר לצד קבוצות הנחייה וירטואליות. תלמידים שיבחרו להשתלב בלמידה אקדמית יחויבו בקורס ראשוני בנושא מיומנויות בקריאה וכתיבה אקדמית. כמו כן, בית הספר ימנה רכז לתכנית לצורך תיווך בינו ובין האוניברסיטה.

את עלות הקורס האקדמי יממנו התלמידים, בהיקף של 1,550 שקלים במקום עלות קורס רגילה העומדת על 2,100 שקלים. עם זאת, יעניק המשרד מלגות לחלק מתלמידים, על בסיס סוציו-אקונומי ועל בסיס הצטיינות בלימודים.

יש לציין כי משרד החינוך מפעיל כעת תוכנית דומה, אולם היא מיועדת רק לתלמידים מחוננים ועד כה לא ניתן היה להמיר את ציוני הקורס האקדמי לציוני בגרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ