טרכטנברג על מסקנות מבקר המדינה: "מתנצל, לא היינו צריכים לחכות לדו"ח"

לינדנשטראוס קבע כי הוועדה לתכנון ותקצוב במל"ג - בראשה עומד טרכטנברג - כשלה במילוי תפקידה בנושא התכניות החוץ תקציביות באוניברסיטאות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

"אני מתנצל, לא היינו צריכים לחכות לדו"ח המבקר", כך אמר היום (חמישי) פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) בתגובה למסקנות דו"ח מבקר המדינה בנושא התכניות החוץ תקציביות באוניברסיטאות. המבקר קבע כי המל"ג והות"ת "נכשלו במילוי התפקידים שהוטלו עליהן ובכך נפגעה יכולתן לשמור על קיום האינטרסים הציבוריים".

התכניות החוץ תקציביות מהוות מובלעות אקדמיות שמתקיימות בתוך המוסדות הציבוריים ומשתמשות במשאבי האוניברסיטה, למרות שאינן ממומנות על ידי המדינה. הסטודנטים בהן משלמים שכר לימוד הגבוה בעשרות אלפי שקלים מהתכניות הרגילות, ולעיתים מקבלים בתמורה מסלולים מקוצרים לתואר, שתנאי הקבלה אליהם והלימודים בהם נוחים לעומת המסלולים הרגילים. התכניות ה"ייעודיות" מותאמות לקבוצות ממקומות עבודה ומגזרים שונים, פעמים רבות בשירות הציבורי.

מבדיקת המבקר עולה כי למעלה מעשור לאחר שנדרשה ות"ת לסוגיית התכניות החוץ תקציביות, וחמש שנים לאחר שקבעה כי אין לאשר תכניות חדשות, ההחלטה לא נאכפת. המוסדות המתוקצבים המשיכו לפתוח תכניות חוץ תקציביות חדשות כשעל פי המבקר, ידעו המל"ג והות"ת במשך שנים "על מציאות בלתי תקינה ולא פעלו לשינויה".

בכנס השנתי של המועצה התייחס טרכטנברג לכך שעל אף שהנושא הוצב כיעד לפני שנה הוא עדיין לא טופל: "דו"ח המבקר התייחס לזה בחומרה ואנחנו לא היינו צריכים לחכות לדו"ח. זה היה מונח לפנינו ולא היינו צריכים לחכות. אני מתנצל ואנחנו נעשה זאת". טרכטנברג הבטיח עוד כי עדכון על ההתפתחויות בנושא יינתן לקהל הכנס בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ