כשמוקד 100 לא עונה |

גדר חשמלית, שערים סגורים וסיורים בזוגות - חיי הפחד בקיבוץ כפר הנשיא

תושבי הקיבוץ סובלים שנים מתקיפות של תושבים מהכפר השכן, טובא-זנגריה. אנשי כפר הנשיא וטובא הפגינו יחד נגד אוזלת ידה של המשטרה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

עם רדת החשיכה, על תושבי הקיבוץ להסתובב בזוגות – זו ההנחיה שהוציאה הנהלת קיבוץ כפר הנשיא לפני כמה ימים. התקפה אלימה על צעיר בקיבוץ, שכללה חבטות אלה בראש ודקירות סכין, בה חשודים שני צעירים מהכפר השכן טובא-זנגריה, זרעה בהלה בקיבוץ והביאה לתחושה של מצוקה ואובדן ביטחון. למקרה הקשה, מזכירים בקיבוץ, רקע של אירועי אלימות בעבר שיצאו מהכפר השכן וזורעים אווירה של פחד בקיבוץ ובטובא-זנגריה עצמה.

ביום שישי יצאו כמאה מחברי הקיבוץ להפגנה מול תחנת המשטרה בראש-פינה, כמחאה על מה שהם הגדירו "אוזלת ידה של המשטרה". למרבה ההפתעה, להפגנה הצטרפו גם כחמישה תושבי טובא-זנגריה שכאבו את המקרה וטענו כי האלימות הקשה שיוצאת מקרב מיעוט תושבי כפרם, פוגעת בראש וראשונה בתושבי הכפר וביחסי השכנות.

אורי שובל, אביו של שני, שמתאושש מההתקפה האלימה ביום שישי לפני כעשרה ימים, השתתף בהפגנה שלשום בראש-פינה. היום הוא יגיע עם בנו לפגישה במרכז משאבים בקרית שמונה שמטפל בסובלים מפוסט-טראומה. "למזלנו הוא גבר חזק פיזית, אבל נוכח החוויה שעבר הוא חייב טיפול נפשי בהקדם", אמר האב.

בערב התקרית, הגיע שני שובל לפאב בקיבוץ כדי להכינו לקראת פתיחה. שובל הבחין בדמויות חשודות בחשכה והוא פנה לשאול לפשר מעשיהם. בתגובה הוא ספג במפתיע חבטה בראשו מאלת בייסבול וכשהתמוטט ארצה זינקו עליו רעולי פנים שהחלו להכותו ואף דקרו אותו. שני הצליח לאסוף כוחות, עמד על רגליו והצליח לתת מכת אגרוף בפניו של אחד התוקפים, אשר הופתע מכך ונמלט מהמקום ביחד עם חבריו.

"יש לי מזל שהבן שלי חזק והוא הבין שהוא חייב להתעשת ולהחזיר לתוקפים, אחרת זה יכול היה להיגמר ברצח", אמר אביו, אך מיד הוסיף כי "עבר לי גם תסריט בראש מה היה קורה אם שני היה חמוש ויורה למוות באחד התוקפים. אנחנו יודעים מה המשמעות של דם תחת דם. היו יכולות להיות לכך השלכות קשות מאד".

שני שובל, הצעיר שהותקף בידי תושבי טובא-זנגריהצילום: ירון קמינסקי

  חוקרי תחנת המשטרה בראש-פינה עצרו כמה ימים לאחר מכן שני חשודים בתקיפה, נערים בני 16 ו-17 מהכפר טובא-זנגריה. בנוסף, השניים חשודים כי ביחד עם שני חשודים נוספים שדדו תחנת דלק בכניסה לכפרם יומיים אחרי התקיפה בכפר הנשיא.

  רב-פקד רן לוי, מפקד תחנת ירדן של המשטרה סיפר כי בידי המשטרה יש ארבעה עצורים בשוד תחנת הדלק, מהם שניים החשודים גם בתקיפה בכפר הנשיא וכי יוגשו נגדם כתבי אישום. לדבריו המשטרה משקיעה מאמצים רבבים וכוחות משטרה גדולים בטיפול באירועי האלימות בטובא. בשנה האחרונה נעצרו עשרות חשודים במקרי אלימות ונחשפו עשרות אמצעי לחימה. לדבריו, אין עליה במספר הארועים והמשטרה עושה את המוטל עליה ומטפלת בכל ארוע.

  "אולי אנחנו שקטים מדי"

  עבור תושבי כפר הנשיא, ההפגנה המנומסת בכיכר הראשית של ראש-פינה היא צעד חריג שמעיד על כך שכלו כל הקצים. עד כמה חשובה ההפגנה תעיד העובדה שחלקם הגיעו אליה במיוחד מפסטיבל "סולם יעקב" - פסטיבל חובה עבור יוצאי המדינות האנגלו-סקסיות, הנערך אחת לשנה. "אולי אנחנו שקטים מדי", הודה אורי שובל, "זה קיבוץ של אנגלו-סקסים והאופי שלנו מבקש שקט ושלום. יכול להיות שזה פוגע בנו".

  עם זאת, זיו נוי, ממארגני ההפגנה, ציין כי "נכון, חברי כפר הנשיא רודפי שלום, אבל אנחנו שוקלים להקים מערך הגנה משלנו כדי להגן על ביתנו. אנחנו לא מחכים שילד בן שלוש ימות מירי כדור תועה".

  בקיבוץ נואשו מלספור את מקרי הגניבה מהבתים ומבתי עסק בתוך חצר הקיבוץ לאורך השנים. מראה רעולי פנים באישון לילה והרס מקורות פרנסה, שהבולט בהם הוא חיסול עדר הכבשים שנחשב כמפואר בישראל, הפכו לחלק משגרת החיים. כבר לפני שנים הוקף הקיבוץ גדר חשמלית והשער הראשי סגור כל היום.

  תושבי הכפר והקיבוץ מפגינים יחד נגד המשטרהצילום: ירון קמינסקי

  אווירת האלימות השוררת בטובא-זנגריה ובסביבת הישוב לא החלה היום. אבי רוזנקרנץ, חבר כפר-הנשיא הוא עדות לכך. בפברואר 2004, בשעה ששמר בכניסה לקיבוץ, הותקף במכות גרזן בראשו ואקדחו נגנב. בהפגנה ביום שישי הוא הציג את ראשו המצולק ואת כף ידו המשותקת, עדות ללילה הנורא שעבר. "יש חבורת קיצוניים שמאמללת את חיי הרוב. חבורה אלימה השתלטה על הכפר והאנשים הנורמטיביים נועלים את הדלתות בשש בערב ולא נותנים לילדיהם לצאת. יש פה אווירה של אלימות ופחד, זה מתבטא בנהיגה אלימה ובירי מתמיד. הירי הוא לא רק מה שמוגדר ירי שמחה של חתונות. האזור בערב הופך לשטח אש", אמר בכאב והוסיף כי אינו נוטר טינה או כועס על כלל הישוב. "בני משחק עם ילדי טובא באותה קבוצת כדורגל. ברשימת השחקנים כולם אל-הייב ויש רונזנקרנץ אחד", אמר.

  "האביב הערבי לימד אותי שאסור לשתוק"

  "כואב לי הלב", אמר עלי אל-הייב שהגיע להפגנה. אל-הייב אמר כי "מדובר בקבוצה של אנשים אכזרים שמורידים את הכבוד של הכפר. יש אלימות שהולכת וגדלה. היתה הזנחה, עד היום העלימו עין וטאטאו את הבעיה מתחת לשטיח. אני אומר שאם היה כבוד, כל הכפר היה בא היום להפגנה. חייבים לשתף פעולה במלחמה נגד האלימות".

  עבדאללה הייב, מנהל מחלקת החינוך במועצה המקומית טובא-זנגריה, הגיע גם כן להפגנה. "זו אלימות שכולם סובלים ממנה. באנו להפגנה כביטוי של שכנות טובה". הייב אמר כי "עד היום לא היה טיפול שורש אמיתי בנגע האלימות". לדבריו "יש אבטלה גבוהה בישוב, נוער שהוזנח במשך שנים ושרק עכשיו התחלנו לטפל בו. יש תסכול, כעס, תחושות קיפוח ולתושבים תמיד נראה שהדשא של השכן ירוק יותר, אבל ברור שאין בכך לגיטימיות לאלימות".

  ואכן נדמה כי גם העובדה כי התמרור על הצומת הראשי בכביש 90 מציין לכיוון מזרח רק את נוכחות כפר-הנשיא ומתעלם מהכוונה לעבר טובא-זנגריה על 6,000 תושביו, לא תצליח להעלים את נוכחותו ואת הבעיות הטמונות בישוב.

  כך גם אף אחד לא הצליח להסביר לתושבי טובא-זנגריה מדוע זכתה העיירה השכנה, חצור הגלילית, להטבת מס לפני שבע שנים, בעוד הם לא נהנו מכך. "נוח להתעלם מטובא-זנגריה", אמר עבדאללה הייב, "אולי כשהאלימות היתה רק בתוך הכפר זה לא הזיז לאף אחד, אבל האלימות היא נגע שמתפשט ופוגע בכולם ולכן צריך להלחם בו".

  מקרי אלימות קשים ביותר, ובהם חמישה מקרי רצח בשנים האחרונות, בהם המקרה הראשון בישראל שבו נרצח תלמיד בידי חברו בתוך בית הספר, או מקרה של ירי לעבר ראש מועצה ועוד עשרות אירועי אלימות נוספים, לא גרמו לזעזוע בממסד. שר החינוך לא ביקר בבית הספר אחרי רצח התלמיד ושר הפנים לא חיזק את ידי ראש המועצה המאוים.

  "אי אפשר יותר לחיות ככה", אמר יחיא הייב שהגיע להפגנה, צעד שמן הסתם לא יתקבל על ידי כולם בטובא בעין יפה. לדבריו "האביב הערבי לימד אותי שאסור לשתוק. לא נוכל יותר לחיות עם האלימות הזאת, אנחנו סובלים ממנה יום-יום. בטוניסיה רוכל הירקות הצית את עצמו. היום אני משמיע זעקה ולא חושש מכלום".

  כרוניקה של אלימות בטובא-זנגריא ובקיבוץ כפר הנשיא

  פברואר 2004 - שומר קיבוץ כפר הנשיא נפצע קשה ממכות גרזן ואקדחו נגנב

  נובמבר 2007 - מאג'ד נימר, בן 22, נרצח בכפר מפגיעת רימון רסס

  אפריל 2008 - שוטרים הותקפו באבנים בטובא ונעשה ניסיון לדרוס שוטר בעת מעצר חשוד

  מאי 2008 - ארחיים הייב, בן 17, נרצח בדקירות סכין בבית הספר בכפר

  אפריל 2009 - אדם נפצע בכפר באורח בינוני ביריות, מכוניות ומשאית הוצתו

  ספטמבר 2009 - הוצתה מכוניתו של ראש המועצה, צביקה פוגל, ויריות נורו על משרדו

  דצמבר 2009 - דרוזיה הייב, בת 60, נרצחה בכפר ביריות ליד ביתה

  פברואר 2010 - קטטה המונית בכפר בין שתי משפחות, הושלכו שני בקבוקי תבערה

  מאי 2010 - בן 45 נדרס בכפר למוות במהלך קטטה המונית

  אוקטובר 2010 - רימון רסס הושלך על בית בכפר, אין נפגעים

  דצמבר 2010 - אדם נפצע קשה בדקירה בכפר

  ינואר 2011 - אמיר דיאב סלאח, בן 34, נרצח ביריות בכפר

  ינואר 2011 - רימון יד הושלך על ביתו של ראש המועצה לשעבר, חוסיין אל הייב

  אוקטובר 2011 - בעקבות הצתת המסגד בכפר, המון הצית את בניין המועצה ואת המרפאה

  ינואר 2012 - יריות על ביתו של באסם סועאד שטען כי מציתי המסגד יצאו מהכפר

  מאי 2012 - שוד אלים של תחנת דלק בטובא-זנגריה

  מאי 2012 - חבר כפר הנשיא הותקף בקיבוץ. שני נערים מטובא נעצרו בחשד למעשה

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ