בגלל המחסור במקום בפנימיות: בת 13 בסיכון הוחזקה כיממה בתחנת משטרה

הנערה הוחזקה בתחנה אף שלא ביצעה כל עבירה. גם לאחר 20 שעות בתחנה לא נמצא לה מקום בפנימייה, והיא הוחזרה לביתה

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

אף על פי שלא ביצעה כל עבירה, ילדה בת 13, המוגדרת כנערה בסיכון, נאלצה לשהות כיממה בתחנת משטרה. זאת, לאחר שלא נמצא לה מקום במעון מתאים. מצב זה הוא תולדה של רשימת ההמתנה ההולכת ומתארכת למעונות טיפוליים סגורים לנערות המצויות במצב זה - והרשויות והמשפחות נאלצות להפוך ליצירתיות.

ענת (שם בדוי) ילדה בת 13 שהתה בפנימייה בחיפה בצו בית משפט, אולם לאחר לאחר שהות של חודשים ספורים נזרקה מהמקום בשל התפרצויות ופגיעה בצוות. "שלושה חודשים שהתה ענת בבית בלי כל מסגרת חינוכית וטיפולית", מעיד אביה, "ולמחלקת הרווחה העירונית לא היה מענה כשלדבריהם הנושא בטיפול משרד הרווחה בירושלים ורק תוך חודש וחצי יתפנה מקום במסילה, מעון שמתאים לביתי".

אחרי חג הפסח חוותה ענת התפרצות בביתה במרכז הארץ, שברה חפצים ואף נעמדה על אדן החלון. "השכנים הזעיקו משטרה ומחשש שתעשה צעד אחד יותר מדי לקחנו אותה לתחנת משטרה כי לא הייתה לנו ברירה". הילדה הוחזקה בתחנה כ-20 שעות הכוללות לילה כ"מעוכבת" שלא לצרכי חקירה אלא רק מפני שלא נמצאה לה מסגרת. גם לאחר השהות בתחנה לא נמצא פיתרון לילדה והיא חזרה לביתה תוך הבטחה לסדר בעבורה מעון זמני בתוך יום או יומיים, בשעה שבמסילה יתפנה מקום רק בתוך כחודש וחצי. רק לאחר שבוע נמצא לה מקום במעון זמני.

המקרה של ענת אינו יחיד, 153 נערות ממתינות היום למקום במוסדות נעולים לנערות בסיכון, אולם לרשות חסות הנוער במשרד הרווחה אין פתרונות מיידים. לטענת ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד - שסייעה למשפחתה של ענת - גם המקומות הקיימים אינם מנוצלים במלואם. "בהעדר כוח אדם מספיק לפתיחת קבוצות טיפוליות, ומחסור קשה במדריכים המועסקים בתנאים לא תנאים על ידי עמותות פרטיות - המקומות הקיימים לא מנוצלים", אומר קדמן. "מצוקת המקומות היא מחדל קשה, מתמשך ובלתי נסבל הפוגע פגיעה אנושה דווקא בילדים המצויים בסכנה ובמצוקה עמוקה. לא ייתכן שילדים אומללים אלה יופקרו לרחוב ויבלו שעות ארוכות ומיותרות בתחנת משטרה רק מפני שלא נמצא להם מקום במסגרת טיפולית הולמת".

לעת עתה לא נראה כי יימצא פתרון לבעיה בהקדם. בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדה לזכויות הילד - בראשות ח"כ זבולון אורלב - התייחסה טלי יוגב, הממונה על המעונות ברשות חסות הנוער שבמשרד הרווחה, למצוקה הקשה במקומות. על פי יוגב רק בעוד שמונה חודשים תיפתח קבוצת נערות נוספת במעון צופיה שם יקלטו 50 נערות במצוקה. כמו כן הודיעה כי "תוך שנתיים-שלוש ייפתחו עוד 5 קבוצות לנערות ולנערים בסיכון. אין עדיין תקציב לבינוי, אבל המשרד נערך מול ועדות התכנון והבנייה על מנת לאשר תוכניות בנייה שלביצוען יידרשו 50 מיליון שקל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ