מתיחות בשכונות דרום ת"א |

אחרי זריקת בקבוקי התבערה על בתי האפריקאים: איומים על עובדי סיוע לזרים

אלמוני איים בטלפון על ארגון מסיל"ה: "נשרוף את כולכם"; יוזמה לחלוקת גז מדמיע לתושבי השכונות "לשיפור הביטחון האישי"; חולדאי: הממשלה אשמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפשיעה נגד אוכלוסיית הזרים נמשכת ולראשונה מופנים איומים גם לארגוני סיוע: אתמול בשעות הצהריים (ראשון) התקבלה במרכז מסיל"ה, מרכז סיוע לאוכלוסיית הזרים, שיחת טלפון מגבר אלמוני שאיים כי המרכז יהיה הכתובת הבאה לבקבוק תבערה.

גורם בארגוני הסיוע ששמע על הארוע סיפר כי לקראת הצהריים התקבלה שיחה בקו הטלפוני לפיה "בגללכם יש כאן עובדים זרים ואתם האשמים כשמקבלים כספים ממדינות זרות" (מסיל"ה ממומנת בעיקר על ידי עיריית ת"א - דו"פ). "צריך לזרוק עליכם בקבוק תבערה ולשרוף את כולכם ואת כל הזרים".

מנהלת מסיל"ה, תמר שוורץ, שוהה בחו"ל וקיבלה עדכון על הארוע. "אנו עושים פעילות הומניטרית חשובה ולא נכנע לאף איום", אמרה בשיחה עם "הארץ". "אני מאמינה בחוסן ובחוזק של צוות מסיל"ה. נמשיך לעזור למהגרים ולפליטים, כי אנו מאמינים כבני אדם שזו משימה חשובה".

הפגנה בשכונת שפירא בתל אביב, לפני כשבועצילום: דניאל בר און

  באחרונה, עם התגברות אירועי האלימות נגד זרים, פנו במסיל"ה לעיריית תל אביב בבקשה להצבת מאבטח במקום, אך הדבר טרם נעשה. יש לציין כי בארגון התרגלו ליריקות וקללות של עוברים ושבים, אך לאחר הארוע אתמול הגישו נציגי מסילה תלונה במשטרה.

  מרכז מסיל"ה ממוקם בדרום העיר, הצמוד למרכז טיפת חלב. המרכז פועל לאורך כל השבוע, כשמידי יום פוקדים את המקום עשרות עובדים זרים ומבקשי מקלט המקבלים סיוע בכל התחומים, בהם הסברה, יעוץ משפטי, סיוע הומניטארי ועוד.

  "זה יכול להיות קטלני אם אדם יחליט לממש את האיום", אמר גורם בארגוני הסיוע. "מדובר בהסלמה חמורה כשגם הארגונים הופכים למוקד לשנאה רק בשל היותם גורם מסייע לאוכלוסייה החלשה ביותר".

  בארגוני הסיוע נמנעים מהבעת חשש. "לאורך כל ההיסטוריה האנושית התקיימו גזענות והסתה כלפי קבוצות מיעוט על רקע גזע, דת או מוצא אתני. לאורך כל ההיסטוריה היו אנשים פרטיים וארגונים שהגנו על זכויותיהם, ולא פעם שילמו על כך מחיר" אמרה רעות מיכאלי, מנכ"ל מוקד סיוע לעובדים זרים "אנו לא חוששים. תפקידנו לשמור על זכויות אדם גם במציאות שבה זה לא מובן מאליו ומסיתים נגדנו".

  גם באס"ף, ארגון סיוע לפליטים, מתכוונים להמשיך בעבודתם השגרתית. "משליכי בקבוקי התבערה והמאיימים טלפונית מייצגים קולות קיצוניים ואלימים, שהישגם היחיד הוא פגיעה בטענות הלגיטימיות של תושבי שכונות דרום העיר" אמרה מיכל פינצ'וק, מנכ"ל אס"ף. "שוב הביקורת מופנית לכיוון הלא נכון, כשהמצב בשכונות דרום תל אביב הוא פועל יוצא של מדיניות הממשלה המפקירה את הפליטים על חשבון גבם של תושבי השכונה".

  מעיריית תל-אביב-יפו נמסר: "ארגון מסיל"ה הגיש תלונה במשטרה בעקבות פניה טלפונית בה נשמעו איומים כלפי העובדים. לאור זאת, נבדקת היתכנות להצבת מאבטח במקום".

  מחלקים גז מדמיע לתושבים

  על רק התגברות המתיחות, הודיע ועד הפעולה של תושבי שכונות דרום תל אביב כי החליט לרכוש גז מדמיע ולחלק אותו לתושבים. יו"ר ועד הפעולה, שלמה מסלאוי, המשמש גם חבר מועצת העיר תל אביב מטעם הליכוד, העביר אתמול (ראשון) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מכתב בעניין המצב הנפיץ בשכונות הדרום. "אנו כתושבי שכונות מודאגים החלטנו לעשות מעשה ולדאוג לביטחוננו. בימים הקרובים אנו נרכוש לתושבים ערכות הגנה וגז מדמיע על מנת לשפר במעט את ביטחונם האישי", כתב מסלאוי.

  לדבריו, "מקרי אונס, שוד, אלימות והצקות הפכו לשגרה יומיומית ללא שום תגובה מצד הרשויות. המשטרה חוזרת על כך שאינה יכולה להתמודד עם המצב. מדינת ישראל גוזרת על תושבי דרום תל אביב ושכונות אחרות ברחבי הארץ לחיות בתנאים של מחנות פליטים: בצפיפות, במפגעים סניטריים, בסביבה אלימה ונכשלת". לדבריו, "לאחרונה חגגנו 64 שנות קיום למדינת ישראל, אך אין זו מדינת ישראל עליה חלמנו. הגענו למצב בו אזרחים מן השורה חיים בתנאים בלתי אפשריים ועם איום קיומי על חייהם. כך לא היה חזונה של המדינה בעת הקמתה".

  הדרכת שימוש בגז מדמיע במתנ"ס בשכונת התקווהצילום: תומר אפלבאום

  מסלאוי מציין כי על פי נתוני המשטרה חלה בחודשים האחרונים עלייה של יותר מ-40% במעשי האלימות בדרום תל אביב. "מגמה זאת נמצאת בעלייה מתמדת ואם לא ייעשה משהו בנדון בצורה דחופה, מגמה זו לא רק שתימשך אלא תחמיר", הוא מזהיר. "מצב בו המדינה אינה מגנה על התושבים הוא בלתי אפשרי, ומביא את התושבים למצב של ייאוש. חברי ממשלה וחברי כנסת רבים ביקרו בשכונות, הזדעזעו מהמצב והבטיחו הבטחות רבות. לצערנו הרב, הפתרונות לא הגיעו ובמקומם קיבלנו אלימות גואה". בוועד הפעולה אמרו כי בימים אלה הם פועלים לגיוס כספים על מנת לממן את חלוקת הגז המדמיע לתושבים. לדבריהם, השאיפה היא לחלק תוך זמן קצר ככל האפשר גז מדמיע לקשישים ולנערות בדרום העיר.

  צעד פרובוקטיבי ומיותר או מהלך בלתי נמנע? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

  גם ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, העביר אתמול מכתב לראש הממשלה בעניינן של שכונות הדרום. הוא שב במכתב על טענה שהוא משמיע זה זמן רב, לפיה אין זה תפקידה של העירייה למצוא פתרונות לבעיית המסתננים. "לא ניתן להמתין עוד למימוש הבטחות של בניית גדר שתארכנה שנים בעוד מצוקתם של תושבינו היא כאן ועכשיו. עשרות אלפי מהגרי עבודה והמסתננים כבר חיים פה, אלפים מצטרפים אליהם מדי חודש, ואין בממשלה מי שלוקח אחריות על הטיפול בהם. אי אפשר להתעלם מצורכיהם כבני אדם ולצפות שלא יפנו לפשע. לעיריית תל אביב-יפו אין את הכלים לקבוע את המדיניות כלפי מהגרי עבודה ומסתננים במדינת ישראל. זהו תפקידה של הממשלה", כתב.

  חולדאי מזהיר מפני הסלמה בשכונות דרום תל אביב, שבהן ריכוז גדול של זרים. "חבית חומר הנפץ, תרתי משמע, מתפוצצת היום מול עינינו. באין יד מכוונת מנצלים גורמים קיצוניים כל מצוקה והאזור כולו מתדרדר למעשי אלימות, גזענות ופשע ששיאם במתקפה הקשה והכואבת לה היינו עדים בסוף השבוע האחרון", הוא מתריע. "הסכנה כבר כאן. המציאות העכשווית אינה ממתינה לבניית גדר או מתקן שהייה. על ממשלת ישראל להידרש לנושא ולקבל באופן מיידי החלטות מעשיות להתמודדות עם המצב בטרם יהיה מאוחר מדי".

  אתמול התקיימה במרכז הקהילתי בשכונת התקווה ישיבה בהשתתפות עשרות תושבים, בה הוחלט לארגן הפגנות בכל רחבי הארץ ב-23 במאי במחאה על מה שהם מכנים "אוזלת היד של הממשלה בנושא הטיפול במסתננים".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ