נציב קבילות חיילים: מספר התלונות הגבוה ביותר בעשור

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק, פרסם אתמול את דו"ח קבילות החיילים לשנת 2011. בדו"ח השנה נרשמה עלייה של 650 תלונות בהשוואה לשנה שעברה, וישנם מקרים בולטים של ליקויים במעשי קצינים בכירים, בדרגת סגן אלוף ומעלה. בפרק שהוקדש לנושא אלימות המפקדים מציין בריק כי לעתים מפקדים, לרוב צעירים ובלתי מנוסים, נוקטים אלימות בשם שיקולים מבצעיים. כך, למשל, נרשמו תלונות על מפקדים שקיללו את פקודיהם כי לא הצליחו בביצוע המשימה שהוטלה עליהם.

עוד מצביע הדו"ח על שימוש באלימות במסווה של הווי חברתי. מתוך הלצה, הומור או רצון להצטייר כחברותיים, מפקדים בצה"ל משתמשים במגע פיזי "קל", ולדברי הנציב, מדובר באלימות. לדוגמה, מתוארת בדו"ח פרשת התעללות במחלקת צלפים בחטיבת הצנחנים, שבה סגן מפקד פלוגה לוחמת נהג להכות את פקודיו "כחלק מהווי שאימץ לעצמו". במקרה אחר, מפקד הפלוגה התנהג באופן אלים כלפי חייל מחיילי הפלוגה שהפריע למהלכו התקין של מסדר שערך.

בדו"ח מוזכר גם מקרה שבו חייל בשירות חובה התלונן על יחסו ועל התנהלותו של מפקדו, קצין בדרגה בכירה, שהרבה להתבטא בביטויים בוטים, כמו "סתום" ו"דביל". בקבילה נוספת, התגלה כי קצין בדרגת סגן אלוף נהג לקרוא לשניים מחיילי היחידה, קצין ונגד בקבע, "אפס מאופס". הוא איים עליהם בדואר אלקטרוני "סופכם קרב...", הכה בראשו את אחד הנגדים והנחה אותו לעבור מקום יחד עם הציווי "קום! שב שם!" בערב יחידה ועוד. במקרה אחר, גילה חייל כי הקצינה שלו, בדרגת סגן משנה, סיפרה לחיילים אחרים על נטייתו המינית, בצעד שפגע בפרטיותו. האלוף (מיל') בריק מצא פגם חמור בהתנהלות הקצינה, על אף שהתחרטה עמוקות על מעשיה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מחויב ללמוד את תכניו (של הדו"ח, ג.כ) ביסודיות ומקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מינה עם קבלת הדו"ח את סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח וכן לעדכנו על התקדמות הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ