עובדי המוזיאונים של מ' הביטחון יפוטרו, וייאסר להעסיקם מחדש

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בעוד כחודשיים יפוטרו 60 עובדי המוזיאונים של משרד הביטחון, המועסקים על ידי קבלן חיצוני. תנאי המכרז החדשים שהוציא המשרד קובעים כי על הקבלן החדש ייאסר להעסיק מחדש את העובדים שלהם ותק של למעלה משנתיים. העובדים טוענים שמטרת המכרז החדש היא לעקוף את ההסכם שבין הממשלה להסתדרות בנוגע להעסקת עובדי הקבלן.

רוב העובדים מועסקים בתפקידי הדרכה ואחזקה במוזיאונים של צה"ל, המחתרות ואתרי הגבורה. חלקם מועסקים במוזיאונים שנים רבות, בכל התקופה באמצעות קבלני משנה. לפני כמה חודשים קוצצו המשרות של העובדים בכשליש ולפני כחודשיים הם קיבלו מכתבי פיטורים שלבסוף לא מומשו.

המעסיק הישיר של העובדים כיום הוא המרכז האוניברסיטאי אריאל. ההסכם עם המרכז הסתיים לפני פסח ומאז הוארך עד לסוף חודש יוני. אתמול זומנו כל העובדים לישיבות עם מנהליהם ושם נמסר להם שכולם יפוטרו בסוף יוני או לחלופין בתחילת אוגוסט לצורך התארגנות מחדש לקראת מכרז לקבלן חדש שיעסיק את עובדי ההדרכה. העובדים הופתעו לשמוע שכל עובד שיש לו ותק של יותר משנתיים לא יוכל להיקלט מחדש לעבודה אצל המעסיק החדש. זאת, לטענתם, כדי למנוע מהם צבירת זכויות ולעקוף את ההסכם שבין הממשלה להסתדרות שיחייב את קליטת העובדים כחלק ממצבת משרד הביטחון.

עוד נמסר לעובדים שמנהלי המוזיאונים או עובדים אחרים שמועסקים ישירות על ידי משרד הביטחון לא יורשו לעבוד יותר בעבודת הדרכה, כדי למנוע מצב שבו שני עובדים עושים את אותה העבודה בשני תנאי העסקה שונים - אחד מועסק על ידי המשרד ואחד על ידי הקבלן. מצב זה, המכונה כתף אל כתף, נאסר לפי ההסכם שנחתם בין ההסתדרות לממשלה.

רכז תחומי עובדי קבלן בעמותת "במעגלי צדק" המסייעת לעובדים, מרטין וילר, טוען כי "זה ניסיון של המדינה לעקוף את ההסדר שלה עצמה עם ההסתדרות", ולא פחות חמור הוא שמשרד הביטחון עם תקציבי העתק שלו מנסה להוזיל עלויות על גבם של העובדים החלשים ביותר".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "המשרד יצא במכרז לרכישת שירותי תפעול המוזיאונים שבאחריותו, כאשר במסגרת המכרז קיימת אבחנה ברורה בין החברה שתעניק את השירותים, תפקידיה והעבודות שיבוצעו על ידי עובדיה, לבין תפקידם של עובדי משרד הביטחון במוזיאונים. עובדי משרד הביטחון במוזיאונים עוסקים בעבודה שבמהותה היא ניהול בלבד (מנהל מוזיאון וסגנו בדרך כלל), כשכל שירותי ההדרכה והאחזקה יינתנו על ידי החברה שתזכה במכרז. לפי הנחיות פנימיות של ועדות המאשרות קבלת שירותים חיצוניים לצורכי המשרד, הוחלט שהמציעים לא יוכלו לבצע את השירותים באמצעות עובדים שהועסקו בעבר על ידי המפעיל הקודם במשך למעלה משנתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ