ירידה בתמיכה בשירות הלאומי בקרב צעירים ערבים

לפי מחקר חדש, רק 39.7% מהצעירים הערבים מוכנים להתנדב, לעומת 53% במחקר קודם ב-2009. מנגד, מספר המתנדבים הערבים במגמת עלייה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

השירות הלאומי-אזרחי נחשב תמיד לסוגיה במחלוקת בתוך החברה הערבית בישראל, וגם בין הממסד לבין מתנגדי השירות - בעיקר המפלגות הערביות וועדת המעקב של ערביי ישראל. הסוגיה עלתה שוב לשולחן הדיונים בשל הוויכוח סביב חוק טל במסגרת ממשלת האחדות בין קדימה לליכוד. סקר ומחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה והוצג אתמול (שלישי) בכנס שמארגן המרכז היהודי ערבי בנושא זה מצביע על ירידה באחוז הצעירים הערבים המוכנים להתנדב לשירות לאומי, אם כי הנכונות להתנדב בקרב הצעירים הערבים עדיין גבוהה יחסית.

לפי הסקר שערכו פרופ' סמי סמוחה וד"ר זהר לכטמן, 39.7% מהצעירים הערבים בני 22-18 מוכנים באופן אישי להתנדב לשירות אזרחי, לעומת 53% במחקר שנערך בשנת 2009. הסקר הנוכחי, שנערך בין קיץ לסתיו 2011, כלל 968 נשאלים ערבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית הבוגרת. כמו כן, בהשוואה לנתוני הסקר של שנת 2009, קיימת ירידה באחוזי התמיכה של הציבור בשירות האזרחי. מתמיכה של 68% בקרב כלל הציבור הערבי בשנת 2009, לתמיכה של 62% בשנת 2011. עוד ציינו החוקרים כי בשנת 2007 התמיכה הייתה גבוהה אף יותר מזו של 2009, ועמדה על 78%.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לפי נתוני מינהלת השירות האזרחי-לאומי, חלה מדי שנה עלייה במספר המתנדבים הערבים, מ-240 בשנת 2005 ל-1,050 בשנת 2008 ול-2,399 השנה.

נתון מרכזי נוסף שעלה הוא שלרוב הערבים חסר מידע בסיסי על השירות האזרחי. רק 35.8% מהציבור ו41.6% מהצעירים בשנת 2011 אמרו שיש להם מידע מספיק או רב בנושא זה. לדברי החוקרים, מאז 2009 חלה עלייה מסוימת בחשיפת צעירים למידע, שכנראה ברובו שלילי, דבר שתרם במידה מסוימת לירידה בנכונות הצעירים להתנדב. עוד הם הוסיפו כי אל מול הקמפיין השלילי של ועדת המעקב של הערבים בישראל, אין קמפיין הסברה חיובי מטעם המדינה.

"אולם הגורם העיקרי לירידה הוא החרפת העמדות של הציבור הערבי כלפי המדינה בשל הקיפאון המדיני, המלחמות והרעת האווירה הציבורית נגד האזרחים הערבים, ולא השל באכזבה של המתנדבים והבוגרים משנת ההתנדבות", אמרו פרופ' סמוחה וד"ר לכטמן. "נכון להיום, השירות האזרחי כמפעל ממלכתי אינו ממלא את אחד מיעדיו המרכזיים, שהוא לקרב למדינה את כלל הצעירים הערבים - כי רק צעירים המזדהים מלכתחילה עם המדינה ויש להם השכלה תיכונית מלאה מגיעים לשירות האזרחי. רוב של 75% מהמתנדבים משרתים בישובים הערבים ואינם באים במגע עם יהודים. כמו כן, שיעור המתנדבים מכלל הצעירים, למרות הגידול המרשים שבו, עדיין מהווה אחוז קטן ביותר וטרם הגיע למסה הקריטית העשויה לחולל שינוי במעמד המיעוט הערבי במדינה", סיכמו החוקרים.

בין מתנגדי השירות בחברה הערבית לבין התומכים בצעד יש מחלוקת גם על נתונים אלה. בוועד נגד השירות הפעיל תחת מטריית ועדת המעקב טוענים כי 80% מהצעירים הערבים מתנגדים לשירות. מנגד במינהלת מציינים כי מספר המשרתים הוא בעליה מתמדת משנה לשנה, אם כי המספר עדיין מהווה אחוזים בודדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ