יוזמי טקס יום הנכבה באונ' ת"א נדרשו לממן אבטחה

בטקס הראשון מסוגו שיתקיים בשבוע הבא, יוקרא "יזכור" אלטרנטיבי ויעמדו דקת דומיה. אגודת הסטודנטים: מתנגדים לקיום האירוע במתכונתו

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

מחלקת הביטחון של אוניברסיטת תל אביב מחייבת סטודנטים לממן את עלות שכירת סדרני ביטחון של מחלקת האבטחה בקמפוס כתנאי לקיום "טקס לציון יום הנכבה", המתוכנן ליום שני הקרוב בקמפוס.

מדובר ביוזמה ראשונה מסוגה, שקיבלה לאחרונה את אישור דיקן הסטודנטים במוסד. על פי התוכנית המקורית, הטקס היה אמור להיערך ביום שני הקרוב ברחבת בניין "נפתלי". אולם היום (רביעי) הודיעה מחלקת הביטחון כי "מאחר וקיים חשש להפרות סדר" האירוע יועבר לכיכר אנטין – כיכר הכניסה לאוניברסיטה המצוי בשטחה, וכתנאי לקיומו יאלצו היוזמים לתקצב שכירת שישה סדרנים לפחות מחברת האבטחה העובדת בקמפוס.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

"את התשלום יש להסדיר ביחידת הביטחון עד יומיים לפני קיום האירוע", נכתב בהודעת יחידת הביטחון, "אי הסדרת התשלום עבור גיוס הסדרנים תבטל את אישור האירוע". עוד נכתב בהודעה כי "אין אישור להקים במה ומערכת הגברה, מותרת הפעלת מגאפון בלבד. אין לתלות כרזות, דגלים ושילוט בכיכר".

סאפי קעדאן, סטודנט לסוציולוגיה ומיוזמי הטקס, סיפר ל"הארץ" כי "מדובר ברעיון חדש במסגרתו לראשונה בקמפוס יהיה טקס שהוא לא עניינם רק של הסטודנטים הערבים, אלא של כולם. מדובר בעוול שצריך להכיר בו ברמה אנושית. יינתן בטקס רקע היסטורי, ולא יושר בו שום המנון, כי מדובר בעניין אנושי, לא לאומי".

יוזמי טקס הנכבה באונ' ת"א. מימין לשמאל: קעדאן סאפי, נועה לוי, רולא ח'אלילה ודן ואלפישצילום: אלון רון

לדברי נועה לוי, סטודנטית לתואר שני במשפטים ומיוזמות האירוע, "הרעיון של הטקס הוא הכרה קונקרטית בכאב ובאובדן שנגרם לאנשים במקום הזה, על ידי המדינה. הרעיון הוא פחות להתמקד בשאלה הלאומית-הפוליטית, אלא להכיר באסון שקרה כאן". לוי סיפרה כי "בכל שנה גופים פוליטיים מארגנים אירועים בנושא הנכבה, שבאים להעלות אותה כגורם הראשון ליחסי האיבה בין יהודים לערבים באזור. מה שלא נעשה מעולם וחשבנו שהגיע הזמן שייעשה, זה ציון הנכבה במתכונת שונה, נגישה ומובנת לציבור הישראלי: אירוע זיכרון על עוול שפגע וגרם לאובדן עצום של האוכלוסייה שהייתה כאן לפני 48', שרבים מתוכה חיים כאן עד היום".

טקס פרובקטיבי מיותר או רעיון ראוי ומכובד? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

עוד אמרה לוי כי "לפני ארבע שנים, כשאגודת הסטודנטים קבעה את 'יום הסטודנט' ביום הנכבה עשינו הפגנה, גילינו שכשסטודנטים ישראלים מבינים שהם רומסים את יום האבל של הפלסטינים, הם פתאום רואים את כל התמונה מזווית אחרת: שזו לא פעולה שהיא נגדם אלא פשוט הכרה באבל שלהם. אנחנו הרי מצפים מהם להכיר באבל שלנו גם כשהוא לא קשור אליהם, כמו ביום השואה, וכך אנו מצופים להכיר באבל הפלסטיני על הנכבה, האסון שקרע את החברה הפלסטינית, הגלה את רובה, מחק כ-500 כפרים ויישובים ויצר את בעיית מחנות הפליטים".

על הטקס מופקדים סטודנטים עצמאיים בקמפוס, לצד תא חד"ש, זוכרות, תראבוט ואוהל 48'- מאהל המחאה היהודי-ערבי שקם במחאה החברתית. בין היתר החליטו הסטודנטים כי לא ישתתפו בו פוליטיקאים, ולא יהיו בו סמלים לאומיים. "הוא לא יעסוק בהאשמות, אלא יציג את האסון באופן אישי ככל האפשר", ממשיכה לוי, "ידברו בו סטודנטים שהם "עקורים פנימיים", שמשפחותיהם עקרו ב-48' אך הם הצליחו לחזור או להישאר בארץ".
עוד מתוכננת במסגרת הטקס הקראה של "יזכור" אלטרנטיבי שנכתב לאירוע, דקת דומייה והקראת שירו של המשורר מחמוד דרוויש, "בתחנת הרכבת".

הפגנה לשחרור עצירים פלסטיניים, היום באונ' ת"אצילום: אלון רון

"הטקס הוא יהודי-ערבי, הוא יהיה בשתי השפות והמטרה שלו היא בפירוש לא ליצור פרובוקציה אלא לאפשר נוכחות של האבל הפלסטיני במרחב הציבורי בישראל", דברי לוי." נאפשר לאסון האנושי להתקיים מבלי לגייס אותו ישירות לנרטיב הלאומי ולצרכי הלאום. הגרסה האלטרנטיבית ל'יזכור' למשל, נפתחת ב'יזכור עם ישראל, יזכור העם הפלסטיני, יזכרו בני אדם".

את הטקס ינחו סער סקלי, מסטרנט לתיאטרון ואמן שהשתתף בתוכנית הטלוויזיה "האח הגדול", ורולא ח'לאילה, סטודנטית לספרות אנגלית ומגדר. לדבריה, "זה משמעותי לי כפלסטינית לציין את העובדה שהנכבה עוד לא הסתיימה. עד היום הממסד הישראלי נוקט בפעילות של הפקעת אדמות, לרבות הכפר שלי - מג'ד –אל כרום - שנעדר תכנית מתאר ושהפקיעו לאחרונה את אדמותיו בשביל תוואי של רכבת, והכפר הבדואי אל-עראקיב בנגב שנהרס שוב ושוב".

אגודת הסטודנטים: מתנגדים לקיום הטקס

אגודת הסטודנטים ביקשה להבהיר כי "אין לה כל קשר לאירועי יום הנכבה שייערכו בשבוע הבא בקמפוס וכי היא מתנגדת בכל תוקף לקיום האירועים במתכונתם הנוכחית, ואף פנתה אמש להנהלת האוניברסיטה בבקשה לשקול שנית את קיום האירועים". זאת, מכיוון שהטקס עלול לגרום לטענתם "לפגיעה קשה ברגשות מרבית הסטודנטים בקמפוס. אנו ממתינים כעת לתשובת האוניברסיטה ונשקול את צעדינו בהמשך בהתאם לתגובה שתתקבל", נמסר מהאגודה. על פי דוברת האגודה, "פניות רבות של סטודנטים התקבלו לגבי פגיעה ברגשותיהם, ולכן ביקשה האגודה כי האירוע יתקיים באולם סגור".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "לבקשת קבוצת סטודנטים הלומדים באוניברסיטת תל אביב אישרה האוניברסיטה קיום פעילות לציון 'יום הנכבה' בשבוע הבא. הליך האישור התנהל על פי הוראות החוק ותקנות האוניברסיטה".

מתנועת "אם תרצו" נמסר בתגובה לאירוע המתוכנן באוניברסיטה כי בכוונתם לשלוח מכתב בנושא לשר האוצר יובל שטייניץ וליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר, בדרישה לקצץ בתקציב המוסד בהתאם לחוק הנכבה. רונן שובל, יו"ר התנועה מסר כי "לצערנו חלק מהאוניברסיטאות בישראל הפכו לחממה לפעילות אנטי ישראלית. פעם מדובר בהסתה נגד המדינה בתוך הכיתות ופעם בחתימה על עצומות הקוראות לחרם, פעם בהפגנות הקוראות לשחרור מחבלים ופעם בטקסי נכבה, את ההפגנה המדוברת מארגנת עמותת זוכרות. כלומר כסף זר מממן הסתה נגד עצם זכות קיומה של מדינת ישראל בלב תל אביב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ