המשפחה שלא יכולה להיכנס הביתה

משפחה מירושלים ננעלה מחוץ לביתה לאחר שחברה שרכשה את המגרש הסמוך לו, שולטת גם בכניסה לביתה, שנחסמה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

מרים שאוליאן, תושבת ירושלים, נמצאת בביתה כבר שלושה ימים. בבוקר יום שני הציבה חברת הבנייה "מליבו בע"מ" גדר אלומיניום אטומה מול דלת הכניסה היחידה לביתה, כהכנה לקראת עבודות הבנייה שיחלו בקרוב במגרש הצמוד לבית. פתח הכניסה נחסם לגמרי. מכיוון שחלונות ביתה מסורגים, האפשרות היחידה לצאת מהבית היא לקפוץ מעבר לחומה גבוהה הצמודה מעברו השני. אלא שגם לו רצתה בכך שאוליאן, הריונה המתקדם מקשה עליה לעשות זאת. עד אז, בעלה אברהם ושתי בנותיהם נמצאים מחוץ לבית והיא בתוכו.

זה כמעט שני עשורים שאברהם שאוליאן מתגורר בבית הזה, שנמצא ברחוב שמאי שבמרכז ירושלים. הבית מחולק לשתי דירות קרקע, והוא נבנה מעט אחרי קום המדינה. מן העבר השני מתגוררים הוריו של אברהם, דיירים מוגנים. אולם תביעות חברת "מליבו" אינה נוגעת כלל לבית עצמו, אלא רק למגרש הצמוד אליו. משפחת שאוליאן לא מורשת לפתוח פתח לאף אחד מצדדי הבית האחרים, משום שהם שייכים לנכסים אחרים.

המאבק בין הצדדים ניטש זה חודשים רבים בבתי המשפט. אנשי "מליבו" רכשו את המגרש הצמוד לבית כדי לבנות עליו בניין רב קומות. החלקה שימשה חצר הבית של משפחת שאוליאן, ובית המשפט קבע כי הם נחשבים לפולשים בה ועליהם להתפנות, והורה להרוס את מדרגות הבית וחדר שירותים שבולטים ממנו אל תוך החצר. הבנייה אמנם אינה נוגעת לבית של המשפחה, אך מונעת מהם להגיע אליו. בית המשפט המחוזי בירושלים נמנע מלהכריע בסוגיית המעבר לבית, וקבע כי מעבר כזה לא יתאפשר מבלי לפגוע בקניינם החוקי של אנשי "מליבו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

הכניסה החסומה לבית, השבוע. המשפחה לא מורשית לפתוח פתח לאף אחד מצדדיו האחרים של הביתצילום: אמיל סלמן

בבוקר יום שני החלו העבודות, כשלמגרש הגיעו שני דחפורים המלווים בחברת אבטחה פרטית. אבי שאוליאן ניסה למנוע את העבודות, ושוטרים שהוזעקו למקום השתלטו עליו ועיכב אותו לחקירה. הוצא נגדו צו הרחקה למשך יממה. אשתו, מרים, חשה ברע ופונתה לבית החולים. לאחר שלטענתה שמעה שני עובדים ערבים אומרים כי "זו הזדמנות להרוס את המקום", מיהרה לשוב לבית והתבצרה בתוכו, שם היא נמצאת עד עכשיו. בתוך זמן קצר גידרו עובדי "מליבו" את המגרש מכל צדדיו והציבו בפתח המתחם שער ברזל גדול עם מנעול גדול ושומר. אבי שאוליאן העביר את הלילה אצל שכן, הבנות נשלחו לקרובי משפחה. יום לאחר מכן, שלח בית המשפט את הצדדים "למצות את הליך המשא ומתן" ביניהם, מבלי לקבוע לכך תאריך תפוגה.

קבוצת הרכישה של "מליבו בע"מ" מסרה כי "על הקרקע המדוברת ניתן היתר בנייה, השכנים פלשו לשטח המגרש ובשלוש החלטות שיפוטיות נפרדות נקבע כי אין להם כל זכות במגרש לרבות כל זכות מעבר דרכו. יודגש כי בהליכים המשפטיים הוסכם עם הפולשים סכומי פיצוי שונים שאמורים היו לשמשם לדיור חלופי ואלה הופקדו בידי עורך דינם אולם תחת זאת החליטו להמשיך ולנהוג בסחטנות בניגוד להחלטות השיפוטיות כאשר הסכום האחרון שנדרש על ידם עומד על 1.5 מיליון שקלים, כאשר סכום הפיצוי המוסכם עומד על 75 אלף שקלים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ