לאחר מאבק משפטי, רונית תירוש תזכה לתוספת פנסיה של שני מיליון שקל

חברת הכנסת ניצחה במערכה שניהלה מול הפרקליטות, לגבי זכאותה להכרה כמנכ"לית הבאה משירות המדינה. בעבר החליט מזוז לשלול ממנה את הפרשי הפנסיה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה), לשעבר מנכ"ל משרד החינוך, ניצחה לפי שעה במערכה שאותה היא מנהלת כבר כמה שנים: אתמול התווספו לפנסיה שלה, על פי הערכות משרד האוצר, עוד 2 מיליון שקלים.

מנהל בתי המשפט הנכנס, השופט מיכאל שפיצר, משלים בימים אלה כתיבת פסקי דין שנותרו לו מתפקידו הקודם כנשיא בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אחד מהם בתביעתה של תירוש לקבלת הפרשי פנסיה. התיק הזה כבר הוכרע בעבר בבית הדין האזורי לעבודה, והגיע בערעור לבית הדין הארצי לעבודה, והוחזר לשמיעת עדויות נוספות בפני שפיצר.

המאבק הפנסיוני של תירוש בפרקליטות נוגע לדרישתה שיכירו בה כמנכ"ל הבא מהשירות - וכך לשמור על הרצף הפנסיוני שלה גם בתקופה שעבדה בעיריית תל אביב. כשכיהנה כמנכ"ל משרד החינוך פנתה לעו"ד נורית אלשטיין, ששימשה כמנהלת המחלקה לסכסוכי עבודה בפרקליטות וביקשה שתכתוב חוות דעת על זכאותה.

תירוש. המדינה טענה כי הקשר שלה עם עו"ד אלשטיין בעייתיצילום: מיכל פתאל

ב"הארץ" פורסם כי אלשטיין שלחה לתירוש טיוטה של חוות הדעת לפני השלמתה. על גבי הטיוטה, הערוכה על נייר רשמי של משרד המשפטים, היא פנתה לתירוש בכינוי "רוניטוש". תירוש העירה הערותיה על גבי הטיוטה, וחתמה במלים: "תודה על הכל! אוהבת, רונית". היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, דחה את חוות הדעת של אלשטיין ואימץ את חוות הדעת של עו"ד רון דול, היועץ המשפטי בנציבות שירות המדינה.

עו"ד גדי שילה, מפרקליטות מחוז תל אביב, שייצג את המדינה נגד דרישתה של תירוש לפנסיה המוגדלת, טען בבית המשפט כי הקשר בין תירוש לאלשטיין הוא בעייתי וכי לידידות בין השתיים יש השלכה על מידת האובייקטיביות והתקינות של חוות הדעת המדוברת.

שפיצר דחה את טענות הפרקליטות: "שוכנענו כי אותם כינויי החיבה עליה הצביע המדינה אינם אלא אופן התבטאותן של השתיים, כפי שהעידו שתיהן". שפיצר דחה את טענת המדינה כי יש סתירה בין הדרך שבה תירוש הציגה בבית הדין את יחסיה עם אלשטיין, שלפיה יש בין השתיים "היכרות טובה", לעדותה של אלשטיין שבה אמרה כי "אינני חברה שלה. אינני מכירה את משפחתה ואינני יודעת עליה כלום".

אחרי שהעידו בפניו אלשטיין, ונציב שירות המדינה לשעבר, שמואל הולנדר, מטעמה של תירוש, קבע שפיצר כי ההפרש מגיע לה. שפיצר נשען בפסק הדין על החלטתו של הולנדר, שהיא בגדר הבטחה שלטונית, שאיפשר לתירוש לרכוש בדיעבד את זכויות הגמלה שלה ולהשיג את הרצף הנדרש לפנסיה, לאור העובדה שלאורך השנים עבדה במערכת החינוך ובסקטור הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ