שיחת השבוע |

"אלון-לי גרין, האם המחאה החברתית בקיץ תעלה מדרגה, ותהפוך לאלימה?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

מראיינת: מרב מיכאלי

במוצאי שבת תהיה הפגנה גדולה בכיכר רבין בתל אביב, שמובילים פעילות ופעילים מארגונים רבים, יחד עם תנועות מחאה בעולם. אלון-לי גרין, בן 26, הוא ממובילי מחאת הקיץ, שיזם בגיל 19 את מאבק העובדות והעובדים של רשת קופי בין. השבוע הוא נעצר בהפגנה נגד ממשלת האחדות החדשה.

למה עצרו אותך?

"לטענתם, כי ארגנתי את ההפגנה והם טוענים שזאת היתה הפרה של הסדר הציבורי".

וזאת לא היתה?

"אם הם טוענים שאנחנו הפרענו לשלום הציבור, נראה לי שהדבר היחידי שאני יכול לטעון זה שאנחנו שלום הציבור".

והפרוצדורות, רישיון וכו'?

"הם אמרו שהפגנה בישראל צריך לארגן חמישה ימים מראש ולבקש רישיון, כמו שהחוק דורש. אנחנו ניסינו מאוד לתאם עם המשטרה, אבל הם פשוט הפנו לנו עורף, והם לא רצו שנדבר אתם באותו יום. כשקרה דבר כל כך דרמטי, כמו שקרה ביום שני בלילה, אי אפשר לחכות חמישה ימים ואז לצאת להפגין.

אלון-לי גרין, אתמול. "אחרי דבר כל כך דרמטי, לא יכולנו לחכות חמישה ימים לרישיון להפגין"צילום: דניאל בר און

פעם ראשונה שנעצרת, וזה היה לילה שלם. איך זה היה?

"לא נעים. ואחר כך גם האיומים שבאו בעקבות זה ואמירות כמו 'הפעם לא ננהג בכם בכפפות משי כשם שנהגנו בכם בקיץ שעבר, הפעם תקבלו אגרוף ברזל' שנאמרו לנו על ידי קצין. נשאלתי באופן ברור ובוטה אם קראתי קריאות נגד המשטרה ונגד הממשלה. כאשר אני נמצא בסיטואציה שסמויים קוטפים אותי מלב ההפגנה ושישה-שבעה שוטרים לוקחים אותי כבול למעצר, אז אני מבין שאסור לי לקרוא קריאות נגד הממשלה".

בקיץ זה לא היה ככה, לא היתה אלימות של המשטרה. מה נשתנה?

"קודם כל אפשר לצאת מנקודת הנחה שאולי המשטרה מגינה פה על הממשלה. בכל מקרה, מאוד חשוב לי, ולכל התנועה, להדגיש, שאנחנו לא רואים את המאבק כמאבק נגד המשטרה בכלל. להפך, הם נפגעים מהשיטה ומהמערכת הכלכלית בדיוק כמונו. לכן אנחנו לא ממקדים את המאבק במשטרה, אבל נשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו. אני יודע, למשל, על כמה חברי כנסת שהגישו כבר הצעה לסדר לדון במעצרים של יום שלישי".

אז מה אתה אומר, שההוראות שלהם השתנו?

"להערכתי, כן".

אתה לא מפחד מהפגנה אחרי שנעצרת השבוע?

"אני חושב שאין לנו ברירה, אלא כרגע להראות את הכוח האמיתי של האופוזיציה ואת המרחב האמיתי של האופוזיציה בישראל. אין סיכוי שהוא מסתכם ב-26 מנדטים".

אז הרעיון הוא להראות שהציבור הוא האופוזיציה לממשלה.

"כשהקואליציה מנתה 66 חברי כנסת, הם הצליחו להעביר את הפרטת שירותי המים, את עליית שירותי המים, הפרטת בריאות הנפש, טיפות החלב, העלו את מחירי החשמל, מחירי הדלק, העבירו חקיקה אנטי-דמוקרטית שריסקה את האפשרות של האזרחים פשוט לבטא את החירויות ואת הדמוקרטיה שלהם ואת זה הם עשו עם 66 חברי כנסת. אני לא רוצה לדמיין מה הם יצליחו לעשות עכשיו, עם 94 חברי כנסת".

אז למה לבוא להפגנה בשבת?

"אני חושב שהאחריות בשלב הזה היא גורלית, הצומת שאנחנו נמצאים בו הוא צומת חד-משמעי: או שנלך בדרך של אי-שוויון, ואי-צדק או שנחליט עכשיו שאפשר להיאבק על השלום ועל הדמוקרטיה, ונוכל לחיות כאן בצורה טובה, שמאפשרת לנו פשוט להתקיים. כגודל הסכנות, גם גודל האפשרויות ואסור לנו לוותר בשלב הזה".

האם כעת המחאה תהפוך לאלימה?

"אין לנו כוונה לפגוע באף אדם. יש כאלה הסבורים שכדאי לגרום נזק לסמלי ההון או הממסד, אבל אני סבור שזה לא יהיה חכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ