המחאה החברתית התחדשה

אלפים מחו ברחבי הארץ: "אנחנו ה-99%"

עצרות נגד המדיניות הכלכלית של הממשלה נערכו ברחבי הארץ, במקביל לסדרת עצרות ברחבי העולם; המשטרה חוסמת מאות והחלה במעצרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפים הפגינו הערב (שבת) ברחבי הארץ נגד הממשלה ומדיניותה הכלכלית. לעצרת המרכזית - שנערכה בכיכר רבין בתל אביב ואורגנה בידי פעילי המחאה החברתית - הגיעו אלפים, לצד אירועים שנערכו היום בכל העולם לציון שנה לפרוץ המחאה בספרד. בשונה מהפגנות קודמות, לאירוע בתל אביב לא הגיעו דוברים מוכרים, ועל הבמה נשאו דברים פעילים שהקריאו נאומים שכתבו יחד עשרות אנשים.

לצד צעירים ובני נוער, שמהווים את רוב המשתתפים, הגיעו גם משפחות עם ילדים ומפגינים מבוגרים יותר. כמה עשרות מפגינים חסמו את רחוב אבן גבירול ופוזרו. מאוחר יותר החלו פעילים לצעוד לכיוון מצודת זאב תוך שהם חוסמים את הכביש; כוח משטרה גדול חוסם את מאות המפגינים בכיכר מסריק. המשטרה החלה להתיז גז פלפל וביצעה עשרה מעצרים.

אחת המארגנות, אור-לי ברלב, אמרה מוקדם יותר הערב ל"הארץ" כי "המסר הוא נגד השיטה הפוליטית שלא סופרת את האזרחים. מה שראינו השבוע אלה מהלכים שנובעים מאינטרסים אישיים של כוח ושליטה. רווחת הציבור לא היתה שם - לא בהקדמת הבחירות, ולא בביטול הבחירות. אין כאן אמירה פוליטית נגד אישיות מסויימת כי אנחנו מתמודדים קודם כל עם שיטה". עם זאת הוסיפה ברלב כי "הממשלה הזאת העמיקה את הפערים החברתיים בצורה קשה".

ברלב הסבירה כי הצורה השונה של ההפגנה - ללא נואמים מרכזיים - נועדה להעביר מסר, לפיו "לא משנה מיהו הדובר, אין כאן מסר אישי, יש כאן מסר גלובלי. זה מסר מאוחד עם האחים שלנו בכל רחבי העולם".

ליאת בירון, אף היא מהמארגנות, הוסיפה כי "יש הנהגה רחבה משותפת של אנשים שלקחו חלק במחאה בקיץ שעבר, למדו, הפיקו את הלקחים ובאים להחזיר את המחאה שמעולם לא נדמה. אנשים רוצים לחזור לרחובות כי הדברים לא השתפרו והפוליטיקאים לא מקשיבים לנו. אנחנו מחזירים את המדינה לריבון המרכזי שלה - האזרחים".

בכיכר רבין הוקמו גם דוכנים של ארגוני ותנועות שמאל, לצד דוכנים המייצגים יוזמות שונות של פעילי המחאה החברתית, ובהן קואופרטיב מזון, בנק חברתי, עיתון חברתי ובר מסעדה קואופרטיבי חדש בתל אביב. ברלב אמרה כי "הרעיון הוא להתחיל לייצר מודלים עסקיים חדשים מלמטה, זו מהפכה שנפרטת לפרוטות במעשים יומיומיים".

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אינו אחד מהמארגנים אך הגיע למקום כמפגין מהשורה. לדבריו, "התרגיל הפוליטי הציני ביותר יכול אולי לקחת לנו הצעירים את התמימות אבל לא את הנחישות להמשיך ולהיאבק עבור ישראל שאנו רוצים לראות כאן".

מוקדם יותר הערב יצאה משכונת התקווה צעדה של תושבי שכונות דרום תל אביב לכיוון כיכר רבין. עשרות המפגינים מחו על ההזנחה המתמשכת לדבריהם של שכונות הדרום, הם נשאו שלט ענק ועליו המילה "מהפכה".

"יש כאן מכל הזרמים"

בירושלים נערכה הפגנה מול בית ראש הממשלה ורבים חסמו את הכביש במקום למשך זמן קצר. בין הנואמים גם פעילי מאהל האתיופים "חבש" שנמצא במקום. ההפגנה התקיימה בסימן שוויון חברתי ונגד גזענות.

צעדות הגיעו למקום משני מוקדים עיקריים - צעדה מגן הסוס בה צעדו מאות בני אדם, וצעדה נוספת מצומת פת בהשתתפות עשרות.

בצעדה הגדולה, המפגינים נשאו שלטים עליהם כתוב "העם דורש כנסת חברתית", "מדינת רווחה בשבילי ובשבילך" ו-"אנחנו הרוב חזרנו לרחוב". המפגינים קראו "העם דורש צדק חברתי" ו"כל העם אופוזיציה". אחד הפעילים, רועי כהן מארגון "רוח חדשה", אמר כי "זו לא מחאה של ארגונים לא מחאה מפלגתית, יש כאן מכל הזרמים מכל הסוגים מכל המפלגות".

הפגנה במדריד, ספרד, היוםצילום: אי-פי

מובילת הצעדה הקטנה היתה קבוצה המכנה עצמה "המעברה" ונאבקת למען דיור ציבורי. הפעילים חסמו את ציר הרצוג וכוח משטרה הוזעק למקום. בשבוע שעבר ניסו כמה מהם להקים אוהל מול בית ראש הממשלה אבל המשטרה והעירייה מנעו זאת.

הפגנה נוספת נערכה הערב גם בחיפה, במרכז חורב, לשם הגיעו מאות מפגינים. אחד הנואמים במחאה החיפאית היה אורי וולטמן, פעיל חד"ש, שאמר: "השמועות על מותה של המחאה החברתית היו מוקדמות. המחאה החברתית חיה ובועטת ומלאת זעם על הממשלה שלא סופרת אותנו, זעם על תרגילים מסריחים. בממשלה עושים חשבון של 94 חברים בקואליציה מול 26 באופוזיציה, אבל פה, ברחוב, החשבון הוא אחר. פה ברחוב אנחנו ה-99%".

נואם נוסף היה פרופ' דני גוטווין מאוניברסיטת חיפה, מתנגד חריף למדיניות ההפרטה. "המחאה בקיץ הקרוב תהיה פוליטית", אמר גוטווין. "בקיץ הקודם לא ספרו אותנו. היו לנו ציפיות גבוהות, נגד ההפרטה ובעד רווחה, דיור, חינוך ובריאות שווים. האמת היא שנכשלנו ולכן המסקנה היא שהמחאה תהיה מחאה פוליטית משום שההון הוא פוליטי ופוליטיקה איננה דבר מלוכלך".

השתתפתם בהפגנות? תייגו עצמכם בעמוד הפייסבוק שלנו

בתגובה לקריאות המפגינים כי "כל העם אופוזיציה" אמר גוטווין "לא כל העם האופוזיציה, אלא כל העם שלטון. 30 שנה מחנכים אותנו שצדק חברתי הוא אופוזיציה ואני אומר שצדק חברתי יכול להיות בשלטון". עצרות נוספות התקיימו בקריית שמונה, נהריה, פרדס חנה ואילת.

ביום שלישי האחרון הפגינו כ-1,000 בני אדם ברחבת תיאטרון הבימה בתל אביב, במחאה על כינון ממשלת האחדות. חמישה בני אדם נעצרו על ידי המשטרה, שעל פי עדויות השתמשה באלימות רבה.

גם בערים שונות ברחבי העולם, בהן מדריד ולונדון, התקיימו היום עצרות מחאה לציון שנה לתחילת "מאבק האוהלים" שהחל בספרד. הפעילים מתאספים במאתיים ערים שונות באירועי מחאה נרחבים, אשר מהווים המשך לאירוע המחאה שהתקיים בו-זמנית ברחבי העולם ב-15 באוקטובר 2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ