הממשלה תאשר תוכנית לשיפור קליטת עולי אתיופיה, למרות התנגדות העדה

התוכנית אינה מתייחסת להיעדר אינטגרציה מספיקה בין תלמידים יוצאי אתיופיה ליתר האוכלוסייה בבתי הספר, שעמד במוקד המחאה האתיופית לפני כמה חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה צפויה לאשר הבוקר את התוכנית החדשה לשיפור תנאי הקליטה של העולים מאתיופיה. התוכנית מבוססת על תוכנית החומש הקיימת לקליטת העולים, שעברה שינויים בעקבות פעילות ועדות משותפות לנציגי משרדי הממשלה והעדה האתיופית. הוועדות החלו לפעול לפני כארבעה חודשים בעקבות המחאה נגד גילויי הגזענות כלפי העדה, אולם חלק מהפעילים שהשתתפו בהן טוענים כי התוכנית החדשה מתעלמת מהמצוקות שהעלו.

באחת הוועדות דיווחו נציגי העדה על קשיי קבלה וקידום במקומות העבודה ועל כך שאינם משתכרים באופן זהה לאקדמאים העובדים עמם. לטענת פעילים בעדה, תלונות אלה לא זוכות למענה מספיק בתוכנית החדשה. התוכנית קובעת כי בארבע השנים הקרובות יוקצו 15 מיליון שקלים לצורך הקמת יחידות הכוון תעסוקתי לבני העדה, שיסייעו להם בהתאם לכישוריהם ולצורכי השוק. לפי התוכנית, ארגון ג'וינט ישראל יידרש להקצות 3.75 מיליון שקלים להקמת היחידות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

פעילים בעדה מחו על כך שהמהלך יעביר את האחריות לתעסוקת העולים מהממשלה לארגונים חיצוניים ולא יביא להרחבת ההיצע התעסוקתי עבורם. "הצעות העבודה שמופנות אלינו אינן משמעותיות", אמרה אפרת ירדאי, דוברת האגודה למען יהודי אתיופיה, "מדובר במרכז הכוון להכשרה והשכלה ולא בהגמשת הקריטריונים או מתן מלגות להכשרה מקצועית". יודאי הוסיפה כי בתוכנית החדשה אין התייחסות ברורה בנוגע לגורלם של סעיפי התעסוקה שהופיעו בתוכנית החומש המקורית וזכו לתקצוב בעבר. עם זאת, התוכנית קבעה כי ב-2013 יוקצו 30 משרות ייעודיות ליוצאי אתיופיה בשירות המדינה.

נציגי העדה טענו כי אין אינטגרציה ראויה בין תלמידים יוצאי אתיופיה ליתר האוכלוסיות במערכת החינוך. הסוגיה עמדה במרכז המחאה נגד האפליה לפני כארבעה חודשים, אולם התוכנית החדשה כלל אינה מתייחסת אליה בפרט או לעניין החינוך בכלל.

התוכנית החדשה מתייחסת בהרחבה לסוגיית הדיור. היא קובעת כי ב-2013 זוגות צעירים בני העדה האתיופית יוכלו לקבל הלוואה בגובה חצי מיליון שקלים לרכישת דירה או 95% משוויה של הדירה, לפי הסכום הנמוך מביניהם ואם יעמדו בקריטריונים. ב-2014 יעמוד סכום ההלוואה על 400,000 שקלים וב-2015-2016 על 350,000 שקלים. תוכנית החומש המקורית הציעה הלוואה של 260,000 שקלים לדיור, אך רבים לא היו זכאים לה בשל התנאים המגבילים. כך קרה שבין השנים 2008-2011 רק שניים מתוך 600 זוגות מימשו אותה. פעיל שהשתתף באחת הוועדות שדנה בדיור העריך כי גם הטבת ההלוואה החדשה לא תהיה ישימה. לדבריו, הוחלט שלא להצמיד את סכום ההלוואה למחירי הדירות על אף בקשת הפעילים לעשות כן. "חצי מיליון שקלים הוא אמנם סכום נדיב מאוד, אבל גובה ההחזר הכולל של ההלוואה, וכן הלוואה נוספת מהבנק עם ריבית והצמדה למדד, יסתכמו ב-5,000 שקלים לחודש", אמר, "זה סכום שהזוגות לא יוכלו לעמוד בו וכך שוב לא ינצלו את ההטבה".

נציגי העדה הביעו מורת רוח גם נוכח הסדרת מעמדם של הקייסים, המנהיגים הרוחניים של הקהילה האתיופית. לדבריהם, ביקשו שהממשלה תכיר במעמדם ובדעותיהם של הקייסים בענייני נישואין בין בני העדה, גיור וכשרות. התוכנית החדשה מקצה לקייסים שני תקנים במשרד הדתות, בהיקף של חצי משרה. מלבד זאת, היא מקצה ארבעה מיליון שקלים להקמת מטה הסברה לאומי, שיספק לציבור מידע על התרבות האתיופית.

הפעילים טוענים שאישור התוכנית הבוקר הוא בגדר מחטף שבוצע ללא ידיעתם. "השתתפנו בדיוני הוועדות, הצגנו חלופות וביום שלישי האחרון אמרו לנו שזוהי התוכנית וכך היא תאושר ביום ראשון. לא ברור לנו מה הלחץ. פתאום אמרו לנו שראש הממשלה רוצה שב-13 לחודש הכל יהיה מוכן", אמר אבי ילאו, פעיל שלקח חלק בדיונים, "בפגישות איתנו ראש הממשלה הכריז שהגיע הזמן לשינוי תפישה ולקיום תהליך חשיבה משותף כדי להגיע לפתרונות. זה היה מצג שווא. בנו תוכנית בזק מאחורי גבנו, מבלי שתהיה לנו יכולת להתנגד לה".

ממשרד הקליטה נמסר בתגובה כי "מדובר בטענות מופרכות. התוכנית גובשה בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים, כולל נציגי המחאה". ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "במפגשים עם ראש הממשלה והשרים שיבחו נציגי העולים את הרצינות חסרת התקדים של הממשלה לשפר את תנאי קליטתם בישראל. ראש הממשלה מינה כבר בתחילת הקדנציה את אדמסו אללי כיועץ מיוחד לענייני עולי אתיופיה".

עיקרי התוכנית

הקצאת 15 מיליון שקלים להקמת יחידות הכוון תעסוקתי

מתן הלוואה של חצי מיליון שקלים לזוגות צעירים הרוכשים דירה

הקצאת 30 משרות ליוצאי אתיופיה בשירות המדינה ב-2013

הקצאת 4 מיליון שקלים להקמת מרכז הסברה על התרבות האתיופית

הפגנה נגד גילויי הגזענות נגד עולי אתיופיה, בתחילת השנהצילום: אמיל סלמן
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ