סער לאוניברסיטת תל אביב: שקלו מחדש את האישור לקיום טקס יום הנכבה

שר החינוך סבור כי ההחלטה להתיר קיום הטקס מחר ברחבת האוניברסיטה "שגויה ומקוממת". מארגני האירוע נדרשים לממן את האבטחה בעצמם

טלילה נשר
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר
אופיר בר-זהר

שר החינוך ויושב ראש המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), גדעון סער, מנסה להתערב בהחלטתה של אוניברסיטת תל-אביב לאפשר את קיומו של ה"טקס לציון יום הנכבה" שצפוי להיערך על ידי סטודנטים במוסד מחר (שני). סער טלפן לנשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסף קלפטר, וביקש ממנו שהאוניברסיטה תשקול מחדש את ההחלטה לאפשר את קיום האירוע.

בתגובה לדברים מסרה יועצת התקשורת של סער כי "שר החינוך בדעה כי ההחלטה שגויה ומקוממת". יושב ראש ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר מ"ישראל ביתנו", יקיים מחר דיון בנושא. לדבריו, "זו בושה וחרפה שאירוע מעין זה עתיד להתקיים בשטח ציבורי, הדבר מהווה פגיעה ישירה בסמלי המדינה ובריבונותה. על הנהלת האוניברסיטה לבטל את האירוע לאלתר ולהחזיר את השפיות למערכת".

כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, המוסד אמנם התיר את עריכת הטקס במוסד, אך התנה את קיומו בכך שהסטודנטים יישאו בהוצאות אבטחה במקום. המוסד נימק את המהלך ב"חוק הנכבה", שאושר לפני שנה בכנסת. החוק המסמיך את שר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל או שלילת אופיה הדמוקרטי, וכן במקרים שבהם הגוף מציין את יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל. כמו כן הועתק מיקומו של הטקס על ידי יחידת הביטחון מתוך שערי הקמפוס אל רחבת הכניסה של האוניברסיטה, המצויה בשטחה, בנימוק ביטחוני.

יאיר לפיד הגיב גם הוא לקיום הטקס. במהלך דברים שנשא באירוע "שבוע פוליטי" של אוניברסיטת תל אבי,ב אמר לפיד: "אני שמח שלא אפשרו לעשות את זה בתוך אולם אלא רק בחוץ. אוניברסיטת ת"א היא חלק ממערכת החינוך בישראל, שהיא מערכת ציונית, והיא לא צריכה לאפשר פה חגיגות של אנשים שחושבים שהקמת מדינת ישראל זה אסון", אמר לפיד. "הקמת המדינה זה הנס הכי גדול שלנו ב-2000 השנים האחרונות ואני לא מוכן שיתייחסו לזה כאסון במוסד שאני מממן בחלקו דרך המסים שלי. אני שמח מאוד שלא נותנים לחגוג את יום הנכבה בתוך אחד האולמות של האוניברסיטה"

הטקס צפוי לכלול דקת דומייה, קריאת יזכור אלטרנטיבית ואת סיפוריהם האישיים של משפחות סטודנטים ערבים במוסד. "כדי שהיחסים בין ערבים ויהודים במדינה יוכלו אי פעם להיות שוויניים, פתוחים וחסרי פחד, ישראל צריכה להתמודד עם האסון שפקד את העם הפלסטיני", הסבירה נועה לוי, מיוזמות הטקס, "צריך להכיר בו ולהתחיל לחשוב על הדרך הנכונה והצודקת לתקן אותו. ההכרה היא השלב הראשון, והיא מה שנעשה פה ביום שני הקרוב".

מנגד, האגודה לזכויות האזרח שיגרה היום מכתב ליו"ר ועדת החינוך שבה היא מוחה על הניסיונות למנוע את קיום הטקס. "האגודה לזכויות האזרח רואה בעין קשה ובדאגה את הניסיונות להגביל חופש ביטוי פוליטי רק משום שהדעות והעמדות המבוטאים אינם עולים בקנה אחד עם עמדת הרוב בעת הנוכחית", נמסר. "אנו מבקשים להזכיר ולהזהיר, כי חופש הביטוי הפוליטי נחשב ללב ליבו של חופש הביטוי, ופגיעה בו, דווקא בעת שדעת המיעוט נלחמת על זכותה להישמע, מהווה פגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיה בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ