אושרה תוכנית לשיפור קליטת עולי אתיופיה; בעדה זועמים שלא שותפו בהכנתה

במסגרת התוכנית יוקצו מיליוני שקלים להקמת יחידות להכוון תעסוקתי ולהלוואות לרכישת דירה. הפעילים טוענים כי היא אינה מספקת מענה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התוכנית החדשה לשיפור תנאי הקליטה של העולים מאתיופיה אושרה הבוקר (ראשון) פה אחד בישיבת הממשלה, חרף התנגדותם של פעילים חברתיים בני העדה, שהיו אמורים להיות שותפים לה. הפעילים הפגינו מחוץ למשרד ראש הממשלה, נשאו שלטים בהם הובעה התנגדות למהלך ואף חילקו בכניסה לישיבה מכתבים המבקשים מחברי הכנסת והשרים שלא לתמוך בה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בדבריו בפתח הישיבה לביקורת שהשמיעו כלפיו הפעילים בשל השמטת סעיף החינוך מהתוכנית והעדר טיפול באינטגרציה מספיקה עבור תלמידים יוצאי אתיופיה ליתר האוכלוסייה בבתי הספר - כפי שפורסם הבוקר בהארץ. "אנחנו החלטנו קודם כל הפסקת הנוהל הפסול הזה של בתי ספר לאתיופים בלבד ובתהליך הדרגתי לא יהיו עוד בארץ בתי ספר שרוב התלמידים בהם הם ממוצא אתיופי", אמר נתניהו.

בהמשך דבריו אמר נתניהו כי "אין מקום לגזענות בישראל, זה דבר פסול, אין מקום לגזענות ואין מקום לסובלנות לגזענות...הם (בני העדה האתיופית) בשר מבשרינו ואנחנו כידוע לכם ערבים זה לזה. כל ישראל ערבים זה לזה, הם חלק מאיתנו, הם שווים בין שווים".

מאהל מחאה של בני העדה האתיופית נגד גזענות מול מעון ראש הממשלה בירושלים צילום: אמיל סלמן

הפעילים בני העדה שלקחו חלק ברוב הישיבות שקדמו לאישור התוכנית הביעו אכזבה מהתהליך ותוצאותיו. "אנחנו מאוכזבים מהשתלשלות הדברים, היתה פה התנהלות חד צדדית לחלוטין", אמר יוהנס אזנאו, פעיל חברתי שלקח חלק בוועדות. לדבריו, "היתה אמורה להיות פה התנהלות משותפת, אבל על סמך הישיבות המצומצות שלנו, כנראה שבמקביל לפגישות שלנו הם התחילו לעבוד על תוכנית, ששלפו אותה פתאום כמה ימים לפני הישיבה...סיבנו אותנו והתנערו מאיתנו, זה ממש מבזה". הפעילים מתכוונים עתה לערוך פגישה דחופה ולבחון את צעדיהם.

ח"כ שלמה מולה מקדימה הביע גם הוא את מורת רוחו מהעברת התוכנית. "זאת החלטה שגויה, שערורייתית שעוד פעם מורחת את מחאת עולי אתיופיה. היא נועדה ליחסי ציבור בלבד ואינה נותנת מענה בשום פנים ואופן לבעיותיהם של עולי אתיופיה", אמר והוסיף כי "אני מאוד מצטער על כך, שלמרות זעקתם לא רואים בבני העדה שותפים. זו החלטה על גבול ההתנשאות ואני אעשה את כל אשר בידי לומר לחברה שההחלטה איננה מבשרת טובות עבורינו".

במרכז התוכנית שאושרה עומדים ארבעה סעיפים: הקצאת 15 מיליון שקלים להקמת יחידות הכוון תעסוקתי לבני העדה, מתן הלוואה של חצי מיליון שקלים לזוגות צעירים הרוכשים דירה, הקצאת 30 משרות ליוצאי אתיופיה בשירות המדינה ב-2013, והקצאת 4 מיליון שקלים להקמת מרכז הסברה על התרבות האתיופי.

התוכנית החדשה מתייחסת בהרחבה לסוגיית הדיור. היא קובעת כי ב-2013 זוגות צעירים בני העדה האתיופית יוכלו לקבל הלוואה בגובה חצי מיליון שקלים לרכישת דירה או 95% משוויה של הדירה, לפי הסכום הנמוך מביניהם ואם יעמדו בקריטריונים. ב-2014 יעמוד סכום ההלוואה על 400 אלף שקלים וב-2015-2016 על 350 אלף שקלים.

תוכנית החומש המקורית הציעה הלוואה 260 אלף שקלים לדיור, אך רבים לא היו זכאים לה בשל התנאים המגבילים. כך קרה שבין השנים 2008-2011 רק שניים מתוך 600 זוגות מימשו אותה. פעיל שהשתתף באחת הוועדות שדנה בדיור העריך כי גם הטבת ההלוואה החדשה לא תהיה ישימה. לדבריו, הוחלט שלא להצמיד את סכום ההלוואה למחירי הדירות על אף בקשת הפעילים לעשות כן. "חצי מיליון שקלים הוא אמנם סכום נדיב מאוד, אבל גובה ההחזר הכולל של ההלוואה, וכן הלוואה נוספת מהבנק עם ריבית והצמדה למדד, יסתכמו ב-5,000 שקלים לחודש", אמר, "זה סכום שהזוגות לא יוכלו לעמוד בו וכך שוב לא ינצלו את ההטבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ