1,500 מורי קבלן זומנו לשימוע לקראת פיטורים

המורים מלמדים כ-8,000 בני נוער נושרים ומכינים אותם לבחירות הבגרות. במחאה על המהלך הם ישביתו מחר את 160 מרכזי הלמידה של התכנית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

1,500 מורי תכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לבני נוער נושרים, המלמדים כ-8,000 בני נוער, קיבלו בימים האחרונים זימונים לשימועים לקראת פיטורים. העילה לפיטורים ההמוניים היא סיומו הצפוי של המכרז שהוציא משרד החינוך לפרויקט באוגוסט הקרוב. במחאה על המהלך ישביתו מחר 1,500 המורים את 160 מרכזי הלמידה של התכנית ברחבי הארץ.

"עקב סיום התקשרות מכרז תכנית היל"ה בשנת הפעילות תשע"ב, הנך מוזמן לשימוע בדבר הכוונה לסיים עבודתך בחברה למתנ"סים", כתבה ליאורה שני, מנהלת תכנית היל"ה בחברה למתנ"סים - קבלנית התכנית משנת 2000.

פרוייקט היל"ה החל לפעול בשנות ה-80 ומשנת 2000 מופעל על ידי החברה למתנ"סים. התכנית מיועדת לטיפול בנוער שנשר מבתי ספר תיכוניים ומאפשרת לתלמידים השלמת שנות לימוד וגישה לבחינות הבגרות. מרבית בני הנוער לומדים במרכזי השכלה פתוחים ומיעוטם במוסדות סגורים.

משרד החינוך אמנם פורסם מכרז חדש לתכנית, אולם אין בו כל חובה להעסקה חוזרת של המורות שיפוטרו: המכרז החדש לא כולל כל דרישה מהזכיין להמשיך להעסיק את המורות והמנחות המועסקות כיום בתכנית, כך שאין כל מחויבות לעובד במעבר בין זכיין לזכיין.

הפגנת מורי קבלן במחאה על תנאי העסקתם בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

עוד לפני שנודע למורים על הכוונה לפטרם, העיר איגוד המורים, המאוגד ב"כוח לעובדים", למשרד החינוך על תנאי המכרז: "דווקא בעבודה חינוכית כה מהותית, בה רצף תעסוקתי ויציבות חשובים לא רק למורות אלא גם לתלמידים, משרד החינוך לא ראה לנכון לדרוש זאת מהזכיין. בייחוד על רקע העובדה כי במכרזים שפרסמה לאחרונה המדינה הוכנסה דרישה זו, אין כל סיבה כי דרישה זו לא תכנס גם למכרז זה". למרות דרישת המורים לשוב להעסקה ישירה על ידי המשרד, במארס האחרון פורסם מכרז חדש לשנת הלימודים הבאה.

זיוה אילני, מורה בתכנית ומחנכת זה 40 שנה, סיפרה כי "אין לנו שום הסכם קיבוצי, משהו שמבטיח המשך העסקה. אנחנו מורים ותיקים במערכת ועוסקים באוכלוסיה לא פשוטה ולא קלה, ילדים חסרי ביטחון שנזרקו על ידי שאר מערכת החינוך, ומה שמייצב אותם - אנחנו המורים - אמור היה להיות בעצמו מיוצב. אנחנו רוצים לתת להם עתיד, וחבל שדווקא אנחנו נפגעים יותר מכל. לוקח חודשים כדי להתחיל לתקשר וללמד ילד, זה בזבוז זמן של הנערים האלה שיכול להציל אותם".

עוד הוסיפה כי "אין כל משמעות לוותק ולניסיון שרכשתי, ואני נתונה לחסדי כל זוכה במכרז. אנחנו מתפקדים כמו כל המורים האחרים ולפעמים אפילו בקשיים גדולים מאוד. מורה לא יכול לחיות על אולי, שמא ייתכן, אין לנו ביטחון כלכלי, ומבזה שבסוף השנה צריך ללכת ללשכת תעסוקה. הרי כמו שאר מורי המערכת, שיש להם ביטחון, גם אנחנו מגישים תלמידים לאותה בגרות".

מהחברה למתנ"סים נמסר בתגובה: "בתוך שלושה חודשים תסתיים התקשרות החברה עם משרד החינוך להפעלת תכנית הילה, במסגרת תקופת המכרז הנוכחי. החברה למתנ"סים הקפידה ותקפיד על מילוי התחייבויותיה הן כלפי המורים והן כלפי המשרד בהתאם לתנאים הנוכחיים. שינויים, ככל שיתקיימו, יוכתבו על ידי משרד החינוך במסגרת המכרז החדש".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי המכרז החדש להעסקת מורי היל"ה גובש במטרה ברורה לשפר את תנאי ההעסקה והשכר של המועסקים במסגרתו. בין התנאים החדשים המיטיבים עם המורים העברת עובדי הילה ממסגרת של העסקה שעתית למסגרת העסקה שנתית. שכר מורי היל"ה יתבסס במכרז החדש על שכר מורה בחינוך העל יסודי כולל תוספות שכר כגון: קרן השתלמות, קופת גמל, החזר הוצאות נסיעה, חופשות. תוספות אשר לא ניתנו במסגרת המכרז הקודם. באשר לעניין ההתארגנות של עובדי היל"ה, יצויין, כי במקרה הנדון זכתה החברה למתנסים במכרז פומבי, ועל כן ההתקשרות עמה אינה מתקיימת במתכונת של היותה חברה ממשלתית. במסגרת ההתקשרות, המדינה (כמזמינת השירות) אינה מתערבת ביחסי עובד-מעביד למעט הקפדתה שהמעביד ינהג על-פי כל דין הקשור במכרז. כמו כן, גם בעניין רצונם של עובדי החברה להתארגן, אין המדינה מהווה צד, שכן מדובר בעניין הקשור ליחסי עובד-מעביד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ