טלילה נשר

פרופ' שלמה זנד, מרצה להיסטוריה מאוניברסיטת תל-אביב הידוע בעמדותיו השמאליות, קיבל מעטפה המכילה אבקה לבנה ומכתב הכולל איומים על חייו. מכתב הנאצה התקבל במזכירות החוג להסטוריה, זנד כונה בו "אנטישמי" ו-"עוכר ישראל" ונאמר לו כי "לא תחיה הרבה זמן".

בשיחה עם "הארץ" סיפר זנד: "פתחתי כרגיל את המכתבים ולפתע קפץ ענן עם אבקה. הייתי בהלם, מיד זרקתי את המכתב והוא הועבר לטיפול קצין הביטחון והמשטרה, ששלחה ניידות למקום ואת החומר לבדיקה.

"כתבו עלי שאני 'אנטישמי נאצי', ש'יומי יגיע', זו הרגשה מאוד לא נעימה. אני חושש". מחר יגיש זנד תלונה במשטרה. זנד העלה את האפשרות כי מה שהוביל לשליחת המכתב הוא ספרו החדש "מתי ואיך הומצאה ארץ ישראל".

"לפני 4 שנים, כשפרסמתי את הספר הקודם 'מתי ואיך הומצא העם היהודי' היו פחות מטורפים מאשר היום", אמר זנד. במהלך היום נבדק החומר על ידי המשטרה והתגלה כי לא מדובר בחומר מזיק. השוטרים עדיין חוקרים את הפרשה.

ספרו החדש של זנד "מתי ואיך הומצאה ארץ ישראל" מברר מהי מולדת, מדוע אנשים מוכנים למות למענה ומדוע אומות נאבקות על גבולות. ספרו הקודם של זנד "מתי ואיך הומצא העם היהודי?" (הוצאת רסלינג), מיועד לקדם את הרעיון שישראל צריכה להיות "מדינת כל אזרחיה": יהודים, ערבים ואחרים, בניגוד לזהותה המוצהרת כמדינה "יהודית ודמוקרטית".

תום שגב כתב ב"הארץ" לאחר צאת הספר, כי זנד טוען בו שיהודי אשכנז הראשונים לא יצאו מארץ ישראל ולא באו למזרח אירופה מגרמניה, אלא היו מתייהדים בממלכת הכוזרים שבקווקז. זנד קובע ומסביר כיצד נוצרה תרבות היידיש: לא כייבוא יהודי מגרמניה, אלא כתוצאה מהקשר בין צאצאי הכוזרים לבין גרמנים שבאו למזרח, בין היתר כסוחרים.

שלמה זנדצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ