רשות השידור תקבע נוהלי פיקוח על גל"צ

בפגישה שהתקיימה בין בכירי הרשות ומפקדי גל"צ בעבר ובהווה נידונו אפשרויות יישום של נוהלי פיקוח על שידורי התחנה הצבאית

אמילי גרינצווייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמילי גרינצווייג

ועדת גלי צה"ל של רשות השידור קיימה אתמול התייעצות עם מפקדי גלי צה"ל בעבר ובהווה, לגבי קביעת נוהלי פיקוח של מליאת הרשות על שידורי התחנה הצבאית. הוועד המנהל של הרשות מתכוון לקבוע נוהלי פיקוח חדשים על התחנה הצבאית, ובהמשך אף יקים ועדה שתפקח על משדרי החסויות בתחנה. הצעד הוא יישום של חוק רשות השידור, אך בפועל עשוי להוביל לצמצום עצמאותה של התחנה.

על פי חוק רשות השידור, ועדת גל"צ של מליאת הרשות אחראית לפקח על השידורים הלא-צבאיים של התחנה - המהווים למעלה מ-90% משידוריה. בכירים רבים ברשות קראו בשנים האחרונות להוציא מידי הרשות את האחריות לפיקוח על גלי צה"ל, בין היתר מכיוון שמדובר בגופים מתחרים. אולם למרות המלצותיהם, החוק לא שונה, אלא חוזק על ידי קביעת דו"ח ועדת יתום כי יש להותיר את מצב הפיקוח על כנו.

אולם בשל מצבה הרעוע של הרשות בשנים האחרונות לא התכנסה ועדת הפיקוח באופן סדיר, והיו שנים בהן לא כונסה כלל - זאת בניגוד להוראות החוק. כאשר התכנסה, עסקה הוועדה בעיקר באישור תמהיל לוח השידורים השנתי הכללי של התחנה, ולא במתן אישורים פרטניים לתוכנית כזו או אחרת. עם זאת, היו כמה פעמים שבהן דרשה הוועדה הבהרות לגבי תוכניות, ולעתים אף הורתה להורידן מהאוויר.

בהתייעצות שנערכה אתמול ביוזמת יו"ר רשות השידור אמיר גילת, ויו"ר ועדת גל"צ גאולה אבידן, השתתפו מפקד התחנה הנוכחי ירון דקל, ומפקדיה בעבר, העבירה רשות השידור למשתתפים מסמך מטעמה שהיווה מעין "מצע לדיון", ובו נכללו נהלים לפיקוח. בין הנהלים, דרישות להצגה חודשית של לוח השידורים וכן דרישה לאישור של כל תוכנית שאותה מבקשת גל"צ להעלות או להוריד, ובכללה גם אישור המגישים. גורמים המעורים בפרטים כינו כמה מהנהלים במסמך "דרקוניים". מדובר בנוהל המותאם לפיקוח של הרשות על שידורי הגופים שבשליטתה כגון רשתות קול ישראל ושידורי ערוץ 1.

במהלך הדיונים הובעה התנגדות חריפה למסמך, ואנשי הרשות הבהירו כי אין כוונה להותירו בנוסח הקיים. "גלי צה"ל לא יכולה להגיש לוועדה בקשת אישור לכל תוכנית, הרי מדובר בגורמים מתחרים", אמר גורם המעורה בפרטים.

נציגי גל"צ בדיון הדגישו כי הפיקוח על התחנה חייב להתקיים באופן שלא יפגע בעצמאותה. חלק מהמתדיינים אף הביעו תמיכה ברעיון של שיתוף פעולה מסוים בין הרשות וגל"צ, אולם הדגישו גם הם את חשיבות השמירה על חופש הפעולה של מפקד התחנה. בהתאם, נשקלת הקמת ועדת מייעצים לתחנה, שתורכב מנציגי ציבור שאינם קשורים לרשות השידור.

"ועדת גל"צ תמשיך את דיוניה בנושא, כשבשלב הבא יקדם הוועד המנהל של הרשות את התקנת כללי הפיקוח על גל"צ. עד אז תמשיך הוועדה בהידברות עם מפקד גל"צ וראשי התחנה, וכן ישמעו מהם סקירות על לוחות השידורים של התחנה", נמסר מרשות השידור. יו"ר הרשות, אמיר גילת, אמר כי "מליאת רשות השידור מנסה למצוא את הדרך המיטבית לבצע את המשימה והאחריות שהוטלו עליה בחוק".

אולפן בתחנת גלי צה"ל ביפו. למרות שהחוק הורה על פיקוח של הרשות על התחנה הצבאית כבר לפני שנים, הוא מעולם לא יושם באופן פעילצילום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ